Yılmaz Vural Trend Medya’nın Konuğu Oldu

Spor 22 Haziran 2020 18:38
Videoyu Aç Yılmaz Vural Trend Medya’nın Konuğu Oldu
A
a

Akhisarspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural Trend Medya’nın YouTube’de canlı yayın programında Burak Soyer’in konuğu oldu.

Yılmaz Vural Covid-19 sürecinde futbol camiasında yaşananlara dair bilgiler paylaşırken bu süreçte sporcularla nasıl çalıştıklarına dair bilgiler de paylaştı. Burak Soyer’in sorularını yanıtlayan Yılmaz Vural Türkiye futboluna dair de aktarımlarda bulundu.
Burak Soyer tarafından sorulan; “Covid-19 süreci  nasıl geçti, futbolu özlediniz mi?” sorusunu yanıtlayan Yılmaz Vural süreci hem kendi cephesinden hem de futbol camiası cephesinden değerlendirdi.

“Yaşamda ne varsa ona uymak gerekiyor, futbol da zaten böyle bir spor bazen hava güneşli iken on dakika yağacağını bilmeden oynanan bir oyun. Kendi adıma süreçten fazla etkilenmedim diyebilirim” diyen Yılmaz Vural; sonuç olarak insanlık adına bir sorun ve insanlık çaresini arıyor dönem dönem  geçmişte de bu tarz salgınlar yaşanmış elbette ve mutla ki çaresi bulunacaktır” diyerek Covid-19 sürecini değerlendirdi.

FOTBOLCULARIMIZN MOTOR ÖZELLİKLERİNİ EVDE ANTRENMAN PROGREMLARI İLE KORUDUK

11 Mart’ta Türkiye’de ilk Covid-19 vakası görülünce Erzurum maçını seyircisiz oynadık ve berabere kaldık yani seyircisiz bir maçın sıkıntısını yaşadık diyen Vural seyirci ile oynamanın futbolda ayrı bir yeri olduğunu belirtti.

Konuşmasının devamında 19 Mart’ta kampa girdiklerini ancak liglerin iptal edildiğini ve bu sürecin çok belirsiz bir süreç olduğunu belirten Yılmaz Vural bu süreçte futbolcularla nasıl çalıştıklarını aktardı.

Vural; “1 Mayıs’a kadar bir belirsizlik vardı 28 Nisan’da kendi inisiyatifimiz ile çalışmaları başlattık. Aradan altı haftalık bir süreç geçmişti ve biz beş hafta boyunca oyuncularla evde çalışma programları doğrultusunda çalıştık. Evde Antrenman programları hazırladık” dedi.

Bir futbolcu antrenman yapmadığı taktirde 5 ile 12 gün arasında normal bir insana dönüyor, motor özelliklerini hızlıca kaybediyor diyen Vural uyguladıkları evde çalışma programları sayesinde bütün oyuncuların kulübe sağlıklı bir şekilde döndüklerini belirtti.
Çalışmalara başladıkları ilk gün Manisa Üniversitesi’nin de desteği ile futbolculara; surat, kuvvet ve dayanıklılık testleri yaptırdık diyen testlerin istedikleri gibi çıkmadığını %40’ın altında bir kondisyon kaybı olduğunu ifade etti.
Pandemi sürecinde çalışmalarını altılı gruplar şeklinde yaptıklarını, yavaş yavaş topla çalışmaya başladıklarını ancak takım çalışmasına ne zaman geçeceklerinin belli olmadığını ifade etti.

YENİDEN BAŞLADIĞIMIZDA DÖRT KONU ÜZERİNE YOĞUNLAŞTIK

Yılmaz Vural; “ çalışmaların başladığı 28 Nisan’dan bu güne kadar dört konu üzerine çalıştık” dedi ve bunları anlattı; “ oyun tekniği, (oyuncuların zor durumda oynayabilme yeteneği) kondisyon, (sürat motorik gibi özelliklerin üste seviyeye getirilmesi) vs. gibi .
Çalışmaların ardından YOYO testi yaptırdıklarını ve 14 oyuncunun bu testi geçtiğini belirtti.

Fiziksel anlamda ideali yakalamış bir takım olduklarını vurguladı.

Yılmaz Vural konuşmasının devamında takım oyununa dair de değerlendirmelerde bulundu; “En temel sıkıntımız oyun bilgimiz, 24 futbolcunun bir insan gibi düşünüp bir insan gibi davranması gerekiyor. Türkiye’de takımlar oyunla değil oyuncu ile kazanıyor.” dedi.  Biz oyun ile kazanmak için taktik antrenmanlar yaptık diyen Vural Türkiye’de temel sıkıntının oyun bilgisi ve pozisyon tanıma ile ilgili olduğunu ifade etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR