Yenişehir’de havai fişek kullanımı yasaklandı

Mersin 25 Ağustos 2020 19:22
Videoyu Aç Yenişehir’de havai fişek kullanımı yasaklandı
A
a

Yenişehir’de havai fişek kullanımı yasaklandı

Mersin Yenişehir Belediyesi, çevre ve insan sağlığına zarar veren havi fişeklerin kullanımını kent genelinde yasakladı. Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in önerisi doğrultusunda gündeme alınan karar Yenişehir Belediye Meclisinde oy birliğiyle kabul edildi.  
Hiçbir etkinliğinde havai fişek gösterilerine yer vermeyen Yenişehir Belediyesi, canlı ekosistemini tehlikeye atan havai fişeklerin kullanımını durduracak bir karara imza attı. Her canlının yaşama hakkına saygılı olmayı ilke edinen ve ekoloji ile ilgili çalışmalarıyla dikkat çeken Yenişehir Belediyesi örnek bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Yenişehir Belediye Meclisinde alınan karar Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından iş yerlerine tebliğ edilmeye başlandı. Havai fişek gösterileri yapan işletmelere 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 36. Maddesi gereğince 2020 yılı için 4 bin 43 Türk Lirası ile 20 bin 243 Türk Lirası arasında idari yaptırım uygulanacak.
Başkan Özyiğit “Önlemlerimizi önceden almak zorundayız”
İnsan ve hayvan sağlığına zarar veren, su ve hava kirliliğine neden olabilen havai fişeklerin Yenişehir’de yasaklanmasıyla ilgili konuşan Başkan Abdullah Özyiğit, “Sakarya'da yaşanan havai fişek patlamalarının ortaya çıkardığı kötü sonuçlar hala hafızamızda. Sadece birkaç dakika süren havai fişek gösterileri yaşamımızda vahim sonuçlar doğurabiliyor. İlçemizde artık havai fişeklerin çevreye ve canlılara zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Önlemlerimizi önceden almak zorundayız.” dedi.
Başkan Abdullah Özyiğit, “Havai fişeklerde bulunan kimyasal içerikli tozlar insan sağlığına zarar veriyor. Parçacıklar, solunum rahatsızlıkları olanlara, astımlı ve kalp hastalarında zararlı sonuçlara yol açabiliyor.  Ayrıca patlatılan havai fişeklerin büyük bir bölümü atık olarak kalıyor. Genellikle karton ve plastikten oluşan bu parçalar ve ambalajların oluşturduğu çöpler çevreyi kirletiyor. Havaya dağılan ince parçacıklar yakında bulunan su kaynaklarının da kirlenmesine neden olabiliyor.  Havai fişeklerin sadece evcil hayvanlar için değil, vahşi hayvanlar için de zararları var. Bu gösteriler kuşların yaşamında olumsuz etkiler yaratabiliyor. Bu kadar çok zararı olan havai fişeklerin ilçemizde kullanılmasını istemiyoruz.” diye konuştu.  
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR