Ak Parti

Yeni Bakanlar tam isim listesi

TÜRKİYE'nin yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor. Yeni bakanlar kurulu listesi için saat 21.30'da açıklama yapılacağı duyurulmuştu. Beştepe'den canlı yayınlar başladı son dakika gelişmelerle haberimizde.

Yeni Bakanlar tam isim listesi

9 Temmuz 2018 21:55
-A

+A

Yeni hükümet sisteminin yeni bakanlar kurulu listesini bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklanayor. Herkesin beklediği an geldi. Gözler canlı yayınla kabineyi açıklayacak olan Erdoğan'a döndü. Beştepe'de yeni bakanların açıklanacağı yerde son hazırlıklar yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Erdoğan kabinesini ağırlıklı olarak dışardan uygun bulduğu isimlerden oluşturdu. Haliyle bu isimlerin yemin etmeleri gerekiyor. Bunun için yarın saat 15.00'de mecliste tören yapılacak. Erdoğan kabineyi açıklıyor canlı yayın : Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapacağı Beştepe'deki toplantı salonuna gazeteciler alınmaya başladı. Anadolu Ajansı da salondan canlı yayına geçti. Aşağıdaki playerden bakanlar listesinin açıklandığı canlı yayını izleyebilirsiniz. Videonun hemen altında ise twitterda dolaşan yeni bakanlar listesi bulunuyor. Selvi de bu isimleri verdi.

Yeni kabine listesi twittera düşen liste : Yeni bakanların isimlerinin açıklanmasına kısa bir süre kala sosyal medyaya bir liste düştü. Gazeteci Abdülkadir Selvi de benzer bir listeyi CNN Türk ekranında paylaştı. Listede 4 milletvekili bulunuyor. Bu isimler Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu, Berat Albayrak ve Abdülhamit Gül oldu.İddiaya göre bu milletvekilleri istifa ederek kabinede yer alacaklar diğer isimler ise meclis dışında olacak. Sosyal medyada yayılan kabine listesindeki bakan isimleri şunlar:  Mustafa Varank - Sanayi ve Teknoloji Bakanı (Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank da 15 Temmuz hain FETÖ'cü darbe girişiminde şehit olmuştu) Berat Albayrak Ekonominin başına geçti Murat Kurum - Çevre ve Şehircilik Bakanı (Emlak Konut Müdürüydü) Süleyman Soylu - İçişleri Bakanı Abdülhamit Gül - Adalet Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu - Dışişleri Bakanı Ziya Selçuk- Milli Eğitim Bakanı :Yaklaşık 20 yıl Gazi Üniversitesinde öğretim üyeliği yapan Selçuk kamuoyunda, Maya Okullarının sahibi. Hulusi Akar - Genelkurmay Başkanı Hulisi Milli Savunma Bakanı Fettah Tamince - Kültür ve Turizm Bakanı - Türkiye'nin lüks otel zinciri Rixos Otelleri'nin sahibi. Cahit Turan - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Fatih Dönmez - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Koca - Sağlık Bakanı - Medipol Üniversitesi ve Medipol Hastanesi'nin sahibi Bekir Pakdemirli - Tarım ve Orman Bakanı. Merhum siyasetçi Ekrem Pakdemirli'nin oğlu. Bekir Pakdemirli, Albaraka, BİM ve Turkcell'in yönetim kurulu üyesi Mehmet Muharrem Kasapoğlu - Gençlik ve Spor bakanı - Spor Toto Teşkilat Başkanı olarak görev yapıyordu. Yeni Kabine Sistemindeki Bakanlıklar : Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bazı bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürüldü. Yeni yapılanma kapsamında bazı bakanlıkların da isimleri değişti. "Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı."
Anahtar Kelimeler : Yeni Bakanlar tam isim listesi,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 588 Oy (%29)

  • HAYIR : 693 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 742 Oy (%37)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku