Gündem

Yaş meyve sebze ihracatı yüzleri güldürdü

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 21 artarak 203 milyon dolar olarak gerçekleşti, taze meyve ihracatı ise değerde yüzde 85’lik pay ile ilk sırada yerini aldı.

Yaş meyve sebze ihracatı yüzleri güldürdü

5 Temmuz 2019 17:56
-A

+A

2019 yılı Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Haziran ayında en çok katkıyı sağlayan alt ürün grubunun taze meyve olduğunu, taze meyve ihracatının bir önceki yıla oranla yüzde 22 artış ile değerde 173 milyon dolar gerçekleştiğini ifade etti. Başkan Sin; Haziran ayında en çok ihraç edilen yaş meyve sebze ürünlerinin ilk üç sırasında sırasıyla kiraz-vişne, şeftali ve kayısı meyvelerinin yer aldığını belirterek,  onları domatesin takip ettiğini belirtti.
 
Verimli toprakları ve ılıman iklime sahip olması sayesinde çok sayıda meyvenin yetiştiği bir meyve cenneti olan ülkemizin haziran ayı yaş meyve ihracat yıldızının değerde yüzde 59’luk pay ile “Kiraz -Vişne” olduğunu belirten Sin, Ticaret Bakanlığımız ve Tarım ve Orman Bakanlığımız ile birlikte yapılan koordineli çalışmalar kapsamında Çin’e yapılan kiraz ihracatında soğuk uygulama yöntemine alternatif olarak fumigasyon uygulaması girişimlerinin olumlu sonuçlandığını söyledi. Güney Kore ile ülkemiz arası gerçekleşen kiraz ihracatı görüşmelerinde ise anlaşma noktasına gelindiğini ve Tayvan için çalışmaların hali hazırda devam ettiği belirtti. Ayrıca SİN, yaş meyve sebze ihracat değerlerimizde emeği geçen bütün sektör paydaşlarına özveri ve çabalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATINA EN ÇOK KATKI SAĞLAYAN BİRLİK AKİB OLDU

Ayrıca yılın ilk yarısını bir ihracatçı gözüyle de değerlendiren Başkan SİN; Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının değerde  yüzde 45’lik payla 436,7 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Ayrıca yılın ilk altı aylık narenciye ihracatında tüm İhracatçı Birlikleri arasında yüzde 80’lik pay ile en çok katkı sağlayan Birliğin AKİB olduğunun altını çizdi. Birlik olarak yapmış oldukları çalışmaların olumlu geri dönüşlerini aldıklarını ve böylece hem ürün kalitesinin hem de ürün çeşitliliğinin arttığını belirten Sin, Ocak-Haziran döneminde ülkemizin 61 ilinden, dünyanın 124 ülkesine ihracat yapıldığına dikkat çekti. Ayrıca en çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkelerin sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, Irak, Romanya, Ukrayna ve Bulgaristan olduğunun bilgisini verdi. ​

SİN: “TEK PAZARA BAĞLILIĞI KIRMALIYIZ!”

Tek pazara bağlılığı kırmayı önemsediklerini ifade eden ve bunun için AKİB olarak özveriyle çalıştıklarını ifade eden Sin; “İhracat değerlerimizin artışı ve ihracat pazar yelpazesini genişletmek amacıyla sektörün önünü açacak etkinliklere hız kesmeden devam edeceğiz, yaş meyve sebze sektörü hedeflerimizin gerçekleşmesi içinse ihracatçılarımızın daima yanındayız. İlerleyen ihracat sezonlarında hepimizin yüzünü güldürecek ihracat rakamlarına hep birlikte imza atmayı temenni ederim.” diyerek sözlerini bitirdi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku