YAKARYILMAZ, ZÜBEYDE HANIM’I ANDI

Mersin 14 Ocak 2020 19:40
Videoyu Aç YAKARYILMAZ, ZÜBEYDE HANIM’I ANDI
A
a

Avukat Fatma Yakaryılmaz Belci, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı vefatının 97. yıldönümünde andıklarını belirtti.

Atatürk'ü 139 yıl önce doğuran anneyi saygıyla andıklarını ifade eden Yakaryılmaz;
 
“Bugün 14 Ocak 2018 Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın 97. ölüm yıl dönümüdür. Atatürk gibi bir yurtsever, önder, komutan ve devlet adamını doğurmak, dünyada sadece Zübeyde Hanım’a kısmet oldu. 
 
Her Türk kadını gibi çileli ve zor yaşam koşullarında vatanına, memleketine hayırlı evlatlar yetiştiren tüm dünyanın takdirini kazanan Atatürk’ü Türk milletine armağan eden bir anaydı. 1919’da Anadolu’ya çıktığından beri görmediği oğlu Mustafa Kemal ile ancak 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda buluşabilen Zübeyde Hanım, onun yanına Ankara’ya yerleşti. 
 
Ancak bu şehrin sert iklim koşulları sağlığını olumsuz etkileyince tedavi amacıyla İzmir’e gitti. 14 Ocak 1923 günü 66 yaşında oğlunun başarılarını gördükten sonra hayatını kaybetti.
 
14 Ocak 1923’te Atatürk, kendisini yetiştiren, zeki, okumuş ve vefalı annesini yitirdiğinde yaptığı konuşmada, ‘Annemi yitirmekten çok üzgünüm. Ama benim bu acımı gideren bir avuntum var. Anayurdu yoksulluğa, yokluğa sürükleyen yönetimin artık bir daha geri gelmeyecek gibi yokluğun mezarına götürülmüş olduğunu görerek ölmüş olmasıdır’ demişti. 
 
Sadece Mustafa Kemal’in değil Türk Milleti’nin de annesi olan bu değerli ve eli öpülesi kadını saygı ve rahmetle anıyor, kendisinin ve yetiştirdiği büyük dehanın gönlümüz ve tarihimizdeki yerinin asla değişmeyeceğini, sonsuza dek bağlılığımızın süreceğini belirterek sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR