Mersin

YAKARYILMAZ, ZÜBEYDE HANIM’I ANDI

Avukat Fatma Yakaryılmaz Belci, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı vefatının 97. yıldönümünde andıklarını belirtti.

YAKARYILMAZ, ZÜBEYDE HANIM’I ANDI

14 Ocak 2020 19:40
-A

+A

Atatürk'ü 139 yıl önce doğuran anneyi saygıyla andıklarını ifade eden Yakaryılmaz;
 
“Bugün 14 Ocak 2018 Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın 97. ölüm yıl dönümüdür. Atatürk gibi bir yurtsever, önder, komutan ve devlet adamını doğurmak, dünyada sadece Zübeyde Hanım’a kısmet oldu. 
 
Her Türk kadını gibi çileli ve zor yaşam koşullarında vatanına, memleketine hayırlı evlatlar yetiştiren tüm dünyanın takdirini kazanan Atatürk’ü Türk milletine armağan eden bir anaydı. 1919’da Anadolu’ya çıktığından beri görmediği oğlu Mustafa Kemal ile ancak 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda buluşabilen Zübeyde Hanım, onun yanına Ankara’ya yerleşti. 
 
Ancak bu şehrin sert iklim koşulları sağlığını olumsuz etkileyince tedavi amacıyla İzmir’e gitti. 14 Ocak 1923 günü 66 yaşında oğlunun başarılarını gördükten sonra hayatını kaybetti.
 
14 Ocak 1923’te Atatürk, kendisini yetiştiren, zeki, okumuş ve vefalı annesini yitirdiğinde yaptığı konuşmada, ‘Annemi yitirmekten çok üzgünüm. Ama benim bu acımı gideren bir avuntum var. Anayurdu yoksulluğa, yokluğa sürükleyen yönetimin artık bir daha geri gelmeyecek gibi yokluğun mezarına götürülmüş olduğunu görerek ölmüş olmasıdır’ demişti. 
 
Sadece Mustafa Kemal’in değil Türk Milleti’nin de annesi olan bu değerli ve eli öpülesi kadını saygı ve rahmetle anıyor, kendisinin ve yetiştirdiği büyük dehanın gönlümüz ve tarihimizdeki yerinin asla değişmeyeceğini, sonsuza dek bağlılığımızın süreceğini belirterek sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku