Yakaryılmaz, Erdal Eren’i Unutmadı

CHP 13 Aralık 2019 00:34
Videoyu Aç Yakaryılmaz, Erdal Eren’i Unutmadı
A
a

Avukat Fatma Yakaryılmaz Belci, yaşı büyütülerek 17 yaşında idam edilen Erdal Eren’in ölümünün 39.yıl dönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayınladı. Yakaryılmaz, Erdal Eren için yayınladığı anma mesajında şu ifadeleri kullandı:

“17 yaşında bir genç katledildi 39 yıl önce bugün. Ne aşık olabildi, ne de bir yuva kurabildi. Çünkü o hep 17 yaşında kaldı. Son bakıştaki o gözleri kaldı aklımızda. 
 
Erdal Eren, Suner’in öldürülmesini protesto etmek için 2 Şubat 1980 tarihinde gerçekleştirilen gösteride gözaltına alınan 24 kişiden biriydi. Gösteri esnasında çıkan çatışmada ölen er Zekeriya Önge’yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklandı ve yargılanarak 19 Mart 1980 tarihinde idama mahkûm edildi. Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan karar, 13 Aralık 1980’de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde infaz edildi. 
 
Erdal Eren idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan’a, “avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18’den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını söyledi. 
 
İdam kararı verilen Erdal Eren’in 17 olan yaşı bir gün içinde 18 olarak büyütüldü ve sonrasında hemen idam edildi. Işıklar içinde uyu devrimci genç..”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR