Tüzün’den 12 Eylül mesajı

Mersin 12 Eylül 2020 15:08
Videoyu Aç Tüzün’den 12 Eylül mesajı
A
a

Tüzün’den 12 Eylül mesajı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı-Meclis Üyesi Hasan Tüzün," Darbe sürecinde 650 bin kişi gözaltına alındı, açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı, 7 binden fazla kişi için de idam cezası istendi" dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı-Meclis Üyesi Hasan Tüzün, 12 Eylül Darbesinin yıl dönümünde bir mesaj yayınladı.

Tüzün mesajında, “Tam 40 yıl önce emperyalizmin güdümünde gerçekleştirilen faşist askeri darbenin ceremesini çekmeye devam ediyoruz. Bu darbeyi sözde haklı gösterebilmek için “ortamın olgunlaştırıldığı” bizzat darbenin bir numaralı faili Kenan Evren tarafından itiraf edilmişti. İnsanlar “sağcı-solcu” diyerek, “alevî-sunnî” diyerek, “türk-kürt” diyerek ayrıştırılmış, birbirine kırdırılmıştır.
Türk milletine karşı yapılan bu ihanetin planlayıcıları darbe gerçekleşince, ABD’nin o günkü Başkanına “bizim çocuklar başardı” diye haber vermiş, zafer (!) naraları atmışlardı.
Darbecilerin hazırladığı ve uzun yıllar boyunca yürürlükte kalan 12 Eylül Anayasası’nın bir kısım hükümleri değiştirilmiş ise de demokratik yaşama dair kısıtlayıcı maddeleri halen geçerliliğini sürdürmektedir. Türk milletinin demokratik hakları elinden alınmış, halkımız faşist darbecilerin esareti altına sokulmuştur.
Görevimiz gelecek nesillerimizi kendilerine güveni güçlü, demokrasiyi iliklerine kadar sindirmiş, sevgiyi ve kardeşliği özümsemiş bireyler olarak yetiştirmektir. Buna mecburuz.
Birbirine sevgi duymayan toplum bireylerinden vatan sevgisi de bekleyemeyiz. Dolayısıyla, darbe ürünü tüm antidemokratik yasalar derhal kaldırılmalı, toplumun tümünün temsil edildiği bir parlamento yapısı ivedilikle hayata geçirilmelidir.
15 Temmuz’da bir kez daha denenmek istenen faşist darbe girişimi, emperyalizmin devletimiz ve topraklarımız üzerindeki heveslerinin boyutunu göstermesi açısından çarpıcı bir gelişmedir.
Demokratik yaşamın içinde bulunduğu 40 yıllık esaret artık son bulmalıdır.
Faşist darbenin kırkıncı yılında bu darbenin faillerini bir kez daha nefretle lânetliyor, vatan ve millet sevdasıyla yaşamını yitiren tüm yurtseverleri saygıyla yâd ediyorum.” sözlerine yer verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR