Türkiye Ukrayna İlişkileri Her Dönem Biraz Daha Güçleniyor

Mersin 22 Haziran 2020 14:51
Videoyu Aç Türkiye Ukrayna İlişkileri Her Dönem Biraz Daha Güçleniyor
A
a

Türkiye- Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TSIAD) Başkanı Nevaf Kılıç; TSIAD yönetim kurulu adına Youtube üzerinden bir canlı yayın programı gerçekleştirdi. Pek çok iş insanı; Türkiye Cumhuriyeti Kiev Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin ve Türkiye Ukrayna İş Adamları Derneği Başkanı (TUID) Burak Pehlivan’ın katılımıyla gerçekleştirilen programda Büyükelçi Ahmet Yağmur Güldere Ukrayna ve Türkiye ilişkilerine dair bilgiler verirken ilişkilerin daha ileri bir düzleme taşınması beklentilerini de dile getirdi. Büyükelçi Ahmet Yağmur Güldere’nin ardından söz alan TUID Başkanı Burak Pehlivan ise Ukrayna’nın sosyoekonomik yapısına dair Türkiye Ukrayna ilişkilerine dair bilgileri paylaştı. Burak Pehlivan; önümüzdeki dönemde bilişim ve yazılım teknolojilerinden tutalım tarım, sağlık, eğitim ve inşaat sektörüne kadar önümüzdeki dönemde iş birliklerinin yapılabileceğini ifade etti. Burak Pehlivan Online olarak gerçekleştirilen bu programa katılmış olmaktan mutluluk duyduğunu iş dünyasına büyük destekleri olacağını dile getirdi. TSIAD Başkanı Nevaf Kılıç’a programı yaptıkları için teşekkür etti.

TSIAD Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç; “Covid-19 sürecinde toplum sağlığını öncelik olarak aldıklarını ve bu doğrultuda belli çalışmalar yürüttüklerini” dile getirerek programa başladı. Kılıç; “Bu doğrultuda devlet büyükleri, fikir insanları, siyasetçiler ve gazetecilerle belli görüşmeler gerçekleştirdiklerini” sözlerine ekledi. Bu bağlamda gerçekleştirilen programın esas amacının TSIAD üyelerine yeni ticari fırsatlar sunmak, yeni ticari alanlar açmak olduğunu dile getirildi. Türkiye Cumhuriyeti Kiev Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ve Türk Ukrayna İş Adamları Derneği Başkanı Burak Pehlivanın katılımıyla online olarak gerçekleştirilen programa Türkiye’den ve yurt dışından pek çok iş insanı katıldı.
Online olarak gerçekleştirilen program, açılış konuşmalarının ardından Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere’nin Ukrayna Türkiye ilişkilerine dair paylaşımları ile başladı.
“UKRAYNA BİZİM AÇIMIZDAN ÖNEMLİ BİR ÜLKE ANCAK BUNUN SEBEPLERİ VAR”
Yağmur Ahmet Güldere; “Ukrayna Irak gibi stratejik ortaklık gerçekleştirdiğimiz bir ülke. Ve buradaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu ülkeyi bizim açımızdan özel kılan bazı unsurlar var.” diyerek dört temel unsurdan bahsetti. (-Ukrayna’nın konumu-Ukrayna’nın Karadeniz’deki ağırlığı- Ukrayna’da yaşayan Türk ya da Türk soylu vatandaşların mevcudiyeti) Güldere Ukrayna da yaşayan Türk vatandaşların nüfusuna dair bilgileri de paylaştı. “Covid-19 salgınından önce yaklaşık 20 bin vatandaşımız Ukrayna’da mevcuttu bunun beş bini ise öğrenciydi” dedi. “Ukrayna’da soydaşlarımızın nüfusunun da önemli oranlarda olduğu bir gerçek Kırım’ı da katarsak 250 bin civarında Tatar var, Ahıskalılar var, Gagavuzlar var.” diyerek tüm bu sebeplerden kaynaklı Ukrayna’nın ülkemiz açısından önemli bir ülke olduğunu vurguladı.
CUMHURBAŞAKANIMIZ TARAFINDAN YAPILAN ZİYARETTE EKONOMİ DE GÜNDEMDEYDİ
Büyükelçi Güldere; “Her yıl dönüşümlü olarak; bir yıl Türkiye’de bir yıl Ukrayna’da devlet başkanları düzeyinde toplantılar yapıyoruz, bu yıl da Sayın Cumhurbaşkanımız Covid-19 kısıtlamaları öncesinde son dış ziyaretlerinden bir tanesini de Ukrayna’ya gerçekleştirdi” dedi. 3 Şubat tarihinde gerçekleştirilen bu görüşme de siyasi temasların dışında ekonomi gündeminin de ağırlıklı olarak gündeme geldiğini belirten Güldere gerçekleştirilen ziyareti başarılı bir ziyaret olarak değerlendirdi.  Güldere; “O dönemde Burak Pehlivan’ın destekleri ve Ukrayna’daki Ticaret Sanayi Odasının desteği ile çok başarılı bir iş konseyi toplantısı gerçekleştirildi. İki ülkeden 500 üzerinde iş insanı katılım sağladı.” dedi.
Kiev Ukrayna Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere konuşmasının devamında ise Türkiye Ukrayna arasındaki turizm ilişkilerine dair değerlendirmeler de bulundu. Geçtiğimiz yıl Ukrayna’dan Türkiye’ye bir buçuk milyon turistin geldiğini belirten Güldere bu sene için bu rakamların çok gerçekçi olmadığını ancak ilişkilerin temelinde özünde yer alan değerin azalmadığını vurguladı.
1 TEMMUZ’DA UKRAYNA’YA UÇUŞLAR BAŞLAYACAK
Ahmet Yağmur Güldere konuşmasının devamında ise Ukrayna Ulaştırma Bakanı ile yayından hemen önce görüştüğünü; Türkiye Ukrayna arasında uçuşların 1 Temmuz tarihinde başlamasında herhangi bir sıkıntı olmadığının bakan tarafından dile getirildiğini belirtti.
Büyükelçi Güldere Ukrayna’daki Türkiye yatırımlarına dair de paylaşımlarda bulundu. “Ukrayna yatırım konusunda güçlü olduğumuz bir ülke yaklaşık 3 milyar dolar Türk yatırımı bulunuyor bu yatırımların aslan payı Turkcell’e ait. Farklı sektörlerde şirketlerimiz çalışmalarına aktif bir şekilde devam ediyor.” dedi. Ahmet Yağmur Güldere şu sözlerle; “gerek ticareti, gerek yatırımı arttıracak hususlardan bir tanesi olan Serbest Ticaret Anlaşmasını imzalama çalışmalarımız sürüyor; iki tarafında kendine göre çelişkileri var. Ortak bir lisan yaratmaya çalışıyoruz” diyerek ticaret anlaşmasının önemine vurgular yaptı. Ticaret Anlaşması imzalandığı taktirde rakamların eski seviyeye yükselmesinin mümkün olduğunu ifade etti.
Ukrayna Büyükelçisi Güldere Türkiye ve Ukrayna’nın pek çok konuda birbirini tamamlayan iki ülke  olduğuna dikkat çekti. Kısıtlamalar kalktığında fuarların yeniden başlayacağını; sağlık turizmi ve alternatif turizm alanlarında yoğun bir iş birliğinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.
Türkiye’de KOBİ sektörünün güçlü olduğunu bunun yanında Ukrayna’da ise organize sanayinin Sovyetlerden kalma alt yapısından kaynaklı güçlü olduğunu dile getiren Güldere bu iki gücün sentezinin çok başarılı bir kimya yaratabileceğini söyledi.
Ahmet Yğamur Güldere sözlerini; “Bir buçuk yıllık görev süremde gözlemlediğim iyi bir Pazar yapılması şart Ukrayna kendine göre bazı riskler barındıran bazı taşların yerine oturmadığı ancak gerekli önlemler alınarak pazara girildiğinde karşılığı alınabilecek bir pazar” diyerek sonlandırdı.
TC Kiev Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere davet için teşekkür ederek konuşmasına son verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR