Gündem

TÜRKİYE-IRAK (IKBY) TİCARET VE YATIRIM ZİRVESİ’NİN 2.Sİ DÜZENLENİYOR

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TISİAD), Türkiye-Irak (IKBY) Ticaret ve Yatırım Zirvesi’nin 2.sine hazırlanıyor. Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile ortaklaşa düzenlenecek olan Zirve’nin 28-30 Eylül tarihleri arasında Erbil’de yapılacağı duyuruldu.

TÜRKİYE-IRAK (IKBY) TİCARET VE YATIRIM ZİRVESİ’NİN 2.Sİ DÜZENLENİYOR

15 Ağustos 2019 20:58
-A

+A

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TISİAD), Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile ortaklaşa düzenleyeceği 2. Türkiye-Irak (IKBY) Ticaret ve Yatırım Zirvesi’nin 28-30 Eylül tarihleri arasında Erbil’de yapılacağı öğrenildi. İlki geçtiğimiz ay düzenlenen ve her iki ülke arasındaki ticari ve dostluk bağlarının daha üst seviyelere taşınmasına vesile olan zirve ile ilgili TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç’ın önderliğinde bir heyet Irak’ta görüşmelerde bulundu. Hem Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde kurulan yeni hükümete hayırlı olsun ziyaretinde bulunduklarını hem de 2. Türkiye-Irak (IKBY) Ticaret ve Yatırım Zirvesi ile ilgili görüşmeler yaptıklarını söyleyen Başkan Kılıç, Zirve ile ilgili tam destek aldıklarını söyledi.
 
KILIÇ: ÇOK DAHA İYİ BİR
ORGANİZASYON DÜZENLEYECEĞİZ

İlk olarak Bağdat Türkiye Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı ziyaret eden Başkan Kılıç, 2.si düzenlenecek olan zirve ile ilgili Yıldız’a bilgiler verdi. İlkinin çok olumlu sonuçlar doğurduğunu ifade eden Başkan Kılıç, “Türkiye ile Irak arasında hem ticari hem de ekonomik olarak çok güçlü bir bağ var. Bu bağların daha da kuvvetlendirmek ve daha üst seviyelere çıkarmak için TISİAD olarak biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Bu bağlamda da Zirvenin 2.sini yoğun talep üzerine vakit kaybetmeden düzenlemeye karar verdik. Yapacağımız görüşmeler ve kuracağımız temaslar ile çok daha iyi bir organizasyona imza atmak istiyoruz” dedi.
 
BAKAN’DAN ZİRVE’YE TAM DESTEK

Daha sonra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yeni göreve gelen Bölge Bakanı Aydın Maruf’u Başbakanlık’ta ziyaret eden TISİAD Yönetimi, 2. Türkiye-Irak (IKBY) Ticaret ve Yatırım Zirvesi ile ilgili Bakan Maruf’tan tam destek aldı. Bakan Maruf’a yeni görevinde başarı temennisinde bulunan Başkan Kılıç, “Irak Bölgesel Kürt Bölgesi’nde kurulan yeni hükümete öncelikle yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Umut ediyorum ki kurulan bu yönetim hem Irak’a hem de Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bölgeye hayırlı olur. Türkiye ile Irak arasında önemli bir bağ var. Bu bağ uzun yıllar iki ülkenin sağduyulu ve barışçıl tavrı sayesinde en üst seviyelere ulaştı. Bu bağlamda ekonomik anlamda da ciddi ilişkiler kurulmuş ve bu ilişki bölgenin kalkınması adına çok büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.
 
ZİRVE’NİN BU YILKİ
ORTAĞI TÜRKONFED OLACAK

Hem Irak adına hem de Türkiye adına bölgede ciddi bir pazar oluştuğuna da dikkat çeken Başkan Kılıç, “Bu pazarın daha da verimli kullanılması adına 2. Türkiye-Irak (IKBY) Ticaret ve Yatırım Zirvesi’ni düzenliyoruz. Bu bağlamda da sayın Bölge Bakanı Aydın Maruf’u ziyaret ettik. Kendisinden zirve ile ilgili destek istedik. Sayın Bakanda ilki düzenlenen zirveyi dikkatle takip ettiğini, 2. Zirve ile ilgili Irak Bölgesel Kürt Yönetimi olarak gerekli desteği vereceklerini söyledi. Bu yıl Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile ortaklaşa düzenleyeceğimiz Zirve’nin her iki ülke adına da hayırl uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
 
DIŞ İŞLERİ BAKANI DİZAYİ’YE ZİYARET

Heyet daha sonra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Dışişleri Bakanı Sefin Dizayi’yi makamında ziyaret etti. 2. Türkiye-Irak (IKBY) Ticaret ve Yatırım Zirvesi ile Bakan Dizayi’ye bilgi veren Başkan Kılıç, “Sayın Bakanımıza zirvenin önemi ve oluşturduğu pazar alanı ile ilgili bilgiler verdik. Kendisi zaten ilk zirvemize de katılmış, konuşma yapmış, zirvenin önemi ile ilgili gerekli alt yapıya sahiptir. Bu yıl daha geniş katılımlı olacağına kesin gözle baktığımız ve Türkiye’nin en önemli ticari partneri olan Irak Devleti’nde yatırım ve iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen Oda, Borsa, OSB, Birlik, Kurum, STK ve İş İnsanlarının katılacağı zirve ile iligili kendisinden destek istedik. Kendileri de Irak Bölgesel Kürt Yönetimi olarak gerekli her türlü desteği bizlere sağlayacağını söyledi. Kendilerine hem yeni görevlerinde başarılar diliyorum hem de desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
HEYET IRAK’TA TEMASLARDA BULUNDU

2. Türkiye-Irak (IKBY) Ticaret ve Yatırım Zirvesi ile ilgili ziyaretlerini sürdüren TISİAD heyeti sırasıyla DUHOK Ticaret Odası Başkanı Ayad H. Abdulhalim’i, Dünya Ezidiler Cemaati’nin Miri seçilen Hazım Tahsin Beg’i, IKBY TISİAD Temsilcisi Sekvan Aban’ı, IKBY Ticaret Bakanlığı İdari ve Mali Genel Müdürü Dr. Abdulrazzaq Othman Mustafa’yı, IKBY Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu ve Erbil Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat’ı, Habur Gümrükleme Baş Müdürü Mehmet Enver Kök’ü ve Habur Mülki İdare Amiri ve Silopi Kaymakamı Sezer Işıktaş’ı ziyaret etti. Ziyarette düzenlenecek zirve ile ilgili görüş alış verişinde bulunarak Zirve’ye tam destek verilmesi adına anlaşmalar yapıldı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku