Mersin

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 84. Yıldönümü DEMİRAĞ: “KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir Belediye Başkan aday adayı Cavidan Demirağ

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 84. Yıldönümü  DEMİRAĞ: “KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ”

5 Aralık 2018 09:46
-A

+A


Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir Belediye Başkan aday adayı Cavidan Demirağ, 5 Aralık 1934'te kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren yasal düzenlemenin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 
5 Aralık 1934’de kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açan Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliğinin Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden biri olduğuna vurgu yapan Demirağ, temsilde eşitliğin sadece kadınlar açısından değil, Türk demokrasisi için de önemli olduğunu söyledi. 
 
Nüfusun yarısının kadınlardan oluşmasına rağmen; kadınların hala sahip olması gereken hakları elde edemediğine dikkat çeken Demirağ, “Kadın erkek eşitsizliğinin en fazla yaşandığı alan siyaset. Müfide İlhan, Mersin Belediye Başkanlığına aday oldu ve erkek rakiplerini geride bırakarak, ‘ilk kadın belediye başkanı’ unvanını da aldı. 1950’den 2018’e kadar geçen sürede Mersin’de başka kadın belediye başkanı çıkmadı. Seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin üzerinden geçen bunca yıla rağmen; anti demokratik uygulamalar nedeniyle kadınlar, listelerde seçilebilecek yerlerde yer bulamıyor. Kadınların siyasete girmesi, karar mekanizmalarında yer alabilmesi için önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Kadınsız demokrasi olmaz” dedi.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 609 Oy (%29)

  • HAYIR : 716 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 763 Oy (%37)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku