Tellioğlu'ndan laiklik mesajı

CHP 5 Şubat 2021 14:36
Videoyu Aç Tellioğlu'ndan laiklik mesajı
A
a
CHP Payas İlçe Başkanı İlter Tellioğlu, laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girişinin 84. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı
Anayasa'nın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin “demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti” olduğu hükme bağlanırken, bu maddenin gerekçesinde laikliğin “her ferdin istediği inanca, mezhebe sahip olabilmesi, ibadetini yapabilmesi ve dini inançlarından dolayı diğer vatandaşlardan farklı bir muameleye tabi kılınmaması” anlamına geldiğinin belirtildiğini ifade eden Tellioğlu, Laikliğin, yalnızca din ve devlet işlerinin ayrılması değil, yurttaş olmaktan ulus olmaya kadar, duygu ve düşüncede, yönetim ve yaşamda çağdaş tutum, bilimsel yöntem ve akılcı yaklaşımı öngören bir dünya görüşü ve yaşam biçimini benimsemek olduğunu ifade etti. 
DİN VE DEVLET İŞLERİ AYRI TUTULMUYOR
Tellioğlu, Laik sistemde, devlet yönetiminin, siyasal, toplumsal, hukuksal, ekonomik tüm alanların, bilimsel bulgularla, çağdaş uygarlığın verilerine ve gereksinmelerine göre düzenlendiğini ve uygulandığını, laiklik ilkesinin evrensel anlamının, bir yaşam biçimi olmasında yatmakta olduğunu kaydetti. Tellioğlu, "Günümüzde ne yazık ki laiklik ilkesi hiçe sayılmaktadır. Din ile yönetilen bir devlet vardır. Din ve devlet işleri ayrı tutulmamaktadır" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR