Tahiroğlu'nun Türk Dil Bayramı Mesajı

Mersin 26 Eylül 2020 20:29
Videoyu Aç Tahiroğlu'nun Türk Dil Bayramı Mesajı
A
a

Tahiroğlu'nun Türk Dil Bayramı Mesajı

CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, Türk Dil Bayramı Dolayısıyla Mesaj Yayımladı.

Başkan Tahiroğlu, Türkçe’nin gelişmesi, özleşmesi ve zenginleşmesi yolunda toplumsal bir sorumluluğumuz bulunduğunu söyledi.

İlk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül’de Türk Dil Bayramı’nın kabul edildiğini anımsatan Başkan Tahiroğlu, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) “Türk Dili Kurultayı” adı verilen ilk genel kurulunu 26 Eylül 1932 günü Dolmabahçe Sarayı’nda yaptığını aktardı.
Tahiroğlu, Türkçeyi ulusal dil düzeyine çıkarmak, yazı dili ile halk dili arasındaki ayrılığı gidermek amacıyla düzenlenen söz konusu kurultayın, ulusal bir özellik taşıdığını da sözlerine ekledi.
Tahiroğlu mesajında, "Bugün dünyanın değişik coğrafyalarında yaygın bir biçimde uygulanan söz varlığıyla, yapısıyla, öteki dillere bulunan etkisiyle dünyada konuşulan dillerin en zenginlerinden bir tanesi bulunan Türkçe’mize bulunan alakanın arttığını görmek bizleri fazlasıyla mesut ediyor. Görüyoruz ki Türkçe’miz bundan böyle en fazla aşırı tercih edilen diller arasında. Dolayısıyla Türkçenin bir dünya dili olması yolunda kat ettiği fasıla bu manada gurur vericidir. Bugün okullarımızdan başlayarak dilimizin çocuklarımıza ve gençlerimize azami biçimde öğretilmesi için çaba belli eden herkesi kutluyorum’dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR