Tahiroğlu, "KADINLARIMIZA VERİLEN SEÇME VE SEÇİLME HAKKI İLE ÇAĞDAŞ BİR ÜLKE OLMANIN İLK ADIMI ATILMIŞTIR"

CHP 4 Aralık 2020 12:38
Videoyu Aç Tahiroğlu, "KADINLARIMIZA VERİLEN SEÇME VE SEÇİLME HAKKI İLE ÇAĞDAŞ BİR ÜLKE OLMANIN İLK ADIMI ATILMIŞTIR"
A
a
CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve kadına seçme ve seçile hakkının verilişinin 86. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. 
Başkan Tahiroğlu, mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının çalışmaları ve gayretleri ile 1934 tarihli yasa sayesinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yanı sıra çağdaş bir ülke olmanın ilk adımının atıldığını belirtti. 
Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli adımlarından birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi olduğunu ifade eden Tahiroğlu, “Tarihimiz boyunca devlet idaresinde, çalışma hayatında ve aile içinde etkin bir yer tutan, kadim kültürümüzün şekillenmesinde, eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetim mekanizmalarında büyük bir görev üstlenen Türk kadınına, cumhuriyet döneminde siyasi hayatta hak ettiği rolü üstlenme imkanı tanınmış, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde dünya geneline göre oldukça erken bir tarihte kadınlarımız seçme ve seçilme hakkına kavuşmuşlardır. 5 Aralık 1934 tarihinden bu yana Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanan bu anlamlı gün dolayısı ile hayatın bütün yükünü beraber sırtladığımız, sergiledikleri başarılarla bize ilham veren kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilişinin 86. yıl dönümünü kutluyor, istiklal savaşımızda kahramanca mücadele eden kadın kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR