Tacikistan Türkiye Arasında Önemli ve Verimli Ticari İlişkiler Olabilir

29 Haziran 2020 12:28
Videoyu Aç Tacikistan Türkiye Arasında Önemli ve Verimli Ticari İlişkiler Olabilir
A
a

Tacikistan Türkiye Arasında Önemli ve Verimli Ticari İlişkiler Olabilir

Tacikistan Türkiye Arasında Önemli ve Verimli Ticari İlişkiler Olabilir

TSIAD Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç tarafından düzenlenen VEBİNAR’ın 12. Toplantı programı gerçekleştirildi. Tacikistan’da Yeni Ticaret Fırsatları -Tacikistan Hakkında Ticari Fırsatlar Gündemi ile gerçekleşen programa; Dış İlişkiler Kurulu Türkiye Tacikistan İş Konseyi Başkanı Cihangir Fikri Saatçioğlu, Tacikistan Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Parviz Sadıkı ve Türkiye Cumhuriyeti Duşanbe Tacikistan Müşaviri Emrah Soğancı katıldı. Katılımcıların Tacikistan’ın iş imkanları sosyoekonomik yapısı hakkında gerçekleştirdikleri sunumlarla birlikte Türkiye Tacikistan iş ortaklıkları da konuşuldu.

TSIAD Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç tarafından gerçekleştirilen program Dış İlişkiler Kurulu Türkiye Tacikistan İş Konseyi Başkanı Cihangir Fikri Saatçioğlu’nun konuşması ile başladı. Saatçioğlu sözlerine TSIAD’a ve TSIAD Başkanı Nevaf Kılıç’a teşekkür ederek başladı, Saatçioğlu sözlerine DEİK’in tarihini kısaca anlatarak başladı.
Cihangir Fikri Saatçioğlu; “DEİK 1986 yılında kurulmuş 2014 yılında Türk özel sektörünün dış ticaret bağlantısını yürüten tek kuruluş olarak yoluna devam etmektedir. 1988 yılında Sovyetler Birliği İş Konseyi ile birlikte Orta Asya coğrafyasında varlık gösterirken 1991 yılında Tacikistan İş Konseyi bağımsız bir hüviyet kazanmıştır. Ve yaklaşık 30 yıldır çalışmalarına devam etmektedir.” dedi
Saatçioğlu; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 yılında gerçekleştirdiği Duşanbe ziyareti esnasında ilk ortak devlet kademesindeki toplantı gerçekleşmiş oldu ve o günden bugüne hem devlet hem de ticaret bazında iki ülke arasında kayda değer argümanlar oluşmuştur.” derken iki ülke arasındaki ilişkilerin olumluluğuna dair vurgularda bulundu.

SUHUH BÖLGESİ ÜLKEMİZ MALATYA TOPRAKLARINA BENZETİLEBİLİR

Özellikle son dönemlerde Tacikistan’da uluslararası finansal kurumların finanse ettiği büyük bazlı firmaların Türk firmalarına ilgi gösterdiğini belirtti. Saatçioğlu konuşmasında özellikle Tacikistan’ın Suhud bölgesine dair bilgilere yer verirken bu bölgenin tarımsal üretim açısından çok verimli bir bölge olduğunu ifade etti. Saatçioğlu bu bölgeyi ülkemizin Malatya ilinin verimli topraklarına benzettiğini ceviz ve kayısı üretimi başta olmak üzere tarımsal üretim de verimi yüksek bir bölge olduğu ifadelerini kullandı.

Saatçioğlu; “Suhud bölgesinde Türk makine teknolojisinin uygulanabilirliği açısından belli çalışmalarımız var, Tacikistan tarıma önem veren bir ülke ancak geçimini sadece tarımla sağlayan bir ülke değil” ifadelerini kullanırken Tacikistan’ın diğer iş kollarına dair bilgileri de paylaştı.  Saatçioğlu; “Pamuk sanayi, alüminyum sanayi, hidroelektrik santralleri ciddi anlamda Tacikistan’ın stratejik kalemlerini oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

TEMEL HANDİKAPIMIZ TÜRK FİRMALARININ TACİKİSTAN’I TANIMAMASI

Cihangir Fikri Saatçioğlu sözlerine Türkiye açısından Tacikistan’ın handikaplarına değinerek devam etti. “Türk firmalarının Tacikistan’ı tanımıyor olması temel handikabımız, ocak ayında göreve geldiğimiz günden bugüne temel şiarımız Tacikistan’ı Türk Firmalarının ön belleğine, hafızasına yerleştirmek çünkü Tacikistan’da Avrasya kapsamında Gümrük Birliği muafiyeti ve iç dolaşım haklarına tamamen sahip bir ülke ancak ticaret noktasında Türk firmalarının merakını giderememiş bir ülke. Bu nokta da belli çalışmalarımız da var” diyerek ticari açıdan Tacikistan’ın önemine dair vurgularda bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR