SİVAS KONGRESİ TBMM KURULUNDA ÖNEMLİ BİR ADIMDIR

Gündem 4 Eylül 2020 19:43
Videoyu Aç SİVAS KONGRESİ TBMM KURULUNDA ÖNEMLİ BİR ADIMDIR
A
a

SİVAS KONGRESİ TBMM KURULUNDA ÖNEMLİ BİR ADIMDIR

İnşaat Mühendisi Cavidan Demirağ, 4 Eylül Sivas Kongresinin 101. Yılı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Demirağ açıklamasında şu ifadelere yer verdi; " 4 Eylül Sivas Kongresi, ulusal bağımsızlık mücadelemizin de en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Milli Mücadele hareketinin tüm ulusla birlikte dünyaya ilan edildiği, Türk Milletinin kurtuluşunu hazırlayan kararların alındığı Sivas, ortaya koyduğu mücadele, bağımsızlık sevdası ve mücadele azmi ile de Mustafa Kemal Atatürk tarafından "Cumhuriyet Şehri´ ünvanına layık görülen ülkemizin en önemli illerinden biri olmuştur.
Sivas, 108 gün milli mücadeleye merkezlik ve Türkiye Cumhuriyetinin de bir anlamda başkentliğini yapmış, onurlu Sivas halkı Mustafa Kemal Paşa´yı bağrına basmış, esnafıyla, eşrafıyla, halkıyla, ulemasıyla bu büyük liderin etrafında birleşmiştir.
19 Mayıs 1919 yılında Samsun´da yakılan bağımsızlık meşalesi, Amasya tamimiyle şekillenmiş, , Erzurum Kongresiyle daha da güçlenerek Sivas Kongresiyle de son şeklini almıştır. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, önemli kararların alındığı 4 Eylül Sivas Kongresi, ulusal bağımsızlık mücadelemizin de en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur.
Türk mili mücadelesini şekillendiren Sivas Kongresi, TBMM´nin kuruluşuna giden yolda da önemli bir adımdır. Büyük mücadelelerle alınan ve sabırla uygulanan bu kararlar sonucunda zafer elde edilmiş ve devamında Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Sivas Kongresi, Türk milletinin kendi kaderine de yön vermesini sağlamıştır.   Ülkemizin geleceğine yön veren Sivas Kongresi, halkımız tarafından da hiç unutulmamıştır ve asla da unutulmayacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerde dolu dolu bir 101. Yıl etkinlikleri düzenlenmesinde emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, Kongreyi ilimizde gerçekleştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün kongre delegelerini ve tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR