Semir Bolat Yazdı ; Meydan Tartışması…

Mersin 4 Aralık 2020 15:29
Videoyu Aç Semir Bolat Yazdı ; Meydan Tartışması…
A
a

Geçen ayki Büyükşehir Belediyesi Meclis oturumunda çok önemli bir tartışma yaşandı.

Öylesine savuşturulacak gibi değil.

Bir bakıma bu güzel şehrimize hizmet etmek için görevlendirilmiş ve şehrimizin iradesi teslim edilmiş belediye başkanları tarafından nasıl yönetildiğimizin fotoğrafını da gösteriyor adeta...

Bir belediye başkanının; kentin gelişim ve dönüşümüne bakış açısı, hayalleri, niyeti, kapasitesi yaptıkları ve yapacakları ile örtüştürerek ölçülür.

Evet, geçen meclis oturumunda ilginç bir tartışma yaşandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı, son derece iyi hazırlanmış 2021 yılı bütçe yatırım programını açıklarken, kırmızı lacivert olarak bilinen ve Büyükşehir Belediyesinin kullandığı iki binanın, deprem riski taşıdığı için yıkılacağını ve oraya bir meydan kazandırılacağını belirtmesi yeni bir tartışma yarattı.

Aslında bu tartışma bir anlamda başkanların şehircilik anlayışı, kapasitesi açısından da önemli gelişme oldu.

Özellikle alışılagelmiş kötü belediyecilik anlayışında, en küçük bir boş alanı bile beton yığınına çevirme ve rant sağlama girişimleri hep yaşanmış örneklerle doludur.

Bu defa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, yüreklere su serpercesine ve bir oh çektirircesine bir açıklama yaptı. “Yıkılacak bu iki binanın yerine şehir merkezine nefes aldıracak meydan düzenlemesi yapacağız” dedi.

Her iki binanın zemin üstü tüm katları, Belediye tarafından kullanılıyor. Belediyenin taşınması durumunda binalar zaten boşaltılmış olacak. Zemin katlarda mağdur olabilecek esnaf sayısı ise on beş - yirmi civarında.

Başkan Seçer, mağdur olabilecek esnaflar için ise; başka yere taşınması ya da oluşabilecek alanlarda kendilerine öncelik tanınacağını belirtmesi, esnafın yanında olacağının mesajını da vermişti zaten.

Ne var ki; Seçer’ in yıkılan binaların yerine meydan yapılacağını açıklamasının ardından, ilginç olduğu kadar hayal kırıklığı yaratan bir itiraz Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ tan geldi.

Hayret edilecek bir durum!

Gültak hiç te hayıflanılacak bir durum yokmuş gibi, şehre nefes aldıracak, rantan uzak, tarihi dokuların ortaya çıkmasına vesile olacak bir uygulamaya karşı çıktığını söyleyiverdi.

Kendi meclis üyesi arkadaşları bile bir anlam veremedi bu açıklamaya.

Ya boşluğa düştü, ya dolduruşa geldi. Ya da “kapasitesi bu kadar” diyebileceğimiz bir konuma düşüverdi.

Kent bilimi, şehircilik anlayışı, tarihsel dokunun korunması, deprem riski ve koca iki beton yığınının ortadan kaldırılarak, insanların buluşma noktası olabilecek bir projeye neden karşı çıkılsın ki!

Gültak, riskli olduğu kadar ucube iki beton yığınının yıkılması durumunda; esnafın korunması, desteklenmesi için bir itirazda bulunsa, hadi popülist siyaset yapıyor, bu kadarına da ihtiyacı var ya da inanarak karşı çıkıyor denilebilir.

Ancak alenen ben meydan yapılmasına karşıyım diyor.

Pes doğrusu!

Gitsin mimarlar odasına, anıtlar kuruluna, çevrecilere, şehir plancılarına, kent bilimcilerine bir sorsun bakalım. Nasıl bir cevap alacağını da bir görsün…

Belki de bu kent otoriteleri, Gültak’ın bu tutumu karşısında, cevap verme gereği bile duymayabilirler!

Afganistan pazarlarını andıran bir bölgede, rant sağlama ret edilerek, vatandaşların rahat bir nefes alabileceği bir meydan düzenlemesine karşı çıkmak, kentlilik bilincinden uzak olma anlamındadır.

Bu meydana karşı çıkmak, dolduruşa gelmedir.

Bu meydana karşı çıkmak, hizmetin engellenmesine çanak tutmaktır.

Bu meydan düzenlemesine karşı çıkmak, kapasite ölçümü bakımından önemli bir göstergedir.

Belediye çalışanlarının hala o binada olması, geçmişten günümüze ayıp bir durumdur. Bir an önce o binayı terk etmek lazım.

Anlaşıldığı üzere, risk taşıdığına dair raporlarda varmış.

Zaten Başkan Seçer’ in Gençlik merkezi olarak düşünülen SGK yanındaki binaya geçme hazırlığı ve yeni ek binaların hazırlanması da bundan olacak ki, acele ediliyor.

Sırf muhalefet yapacağım diye, gülünç duruma düşmek öngörüsüzlüktür!

Gültak her konuda zaten kendine vazife çıkarıyor. Millet bahçesiyle alakası yokken teftiş yapıyor, Çamlıbel ile alakası yokken “hikayeden”proje hazırlatıyor.

Turgut Reis ve Çilek mahallesine bir gitsin, insanların hangi koşullarda yaşadıklarını bir görsün. Sorumluluk alanlarına düşen bu bölgelerde, iyileştirme çalışmalarına başlarsa belki puan toplayabilir.

Meydan yapımına karşı çıkmak, puan kaybettirmenin ötesinde “gülünç duruma” düşürür.

Kenti tanımama, kent biliminden uzak olma, kentin kokusunu ve dokusunu anlayamama bir vatandaş için normal karşılanabilir.

Ancak, bir Belediye Başkanı için asla…

Kalın Sağlıcakla

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR