SANAYİ SİTESİ TARTIŞMALARINDA YENİ AŞAMA

Mersin 9 Şubat 2021 13:45
Videoyu Aç SANAYİ SİTESİ TARTIŞMALARINDA YENİ AŞAMA
A
a
KARALAYICI HABER YAPANLAR İÇİN YASAL SÜREÇ BAŞLAYACAK
 Mezitli Küçük Sanayi Sitesi hakkında yayınlanan basın bildirisinde, kamulaştırılan alanın yıllar önce tarım alanı dışına çıkarıldığı ve konuyla ilgili Kooperatifi ve yöneticileri suçlayan haberleri yapanlar hakkında yasal süreç başlatılacağı ifade edildi.
Mersin’in Mezitli ilçesinde yapılması planlanan Küçük Sanayi Sitesi hakkında kamuoyuna yansıyan haberlere yönelik S.S. Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Vekili Av. Seyfettin KARA tarafından basın açıklaması yapıldı. Kamulaştırma kararı verilen alan hakkında  detaylı bilgilere yer verilen basın açıklamasında Kooperatif ve yöneticileri hakkında karalayıcı ve suçlayıcı haber yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağına yer verildi. 
“YILLAR ÖNCE ‘TARIM ALANI’ NİTELİĞİNİ KAYBETTİ”
 Sanayi sitesinin yapılacağı alanın kamulaştırılmasının ardından bölgedeki bazı kişiler karşı çıkmış ve tarım alanlarının zarar uğrayacağını ifade etmişti. Konuyla ilgili  S.S. Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Bünyamin Önel tarafından yapılan açıklamada, itiraz eden kişilerin alanda devlet hazinesini işgal ettiğini, kayıtlı tapularının kullandıkları alanın dörtte biri kadar yer tuttuğunu ifade etmişti. Yeni yapılan basın açıklamasında ise alanın kamulaştırılmasına dikkat çekilerek, “ 05.01.2021 tarih, 3362 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile acele kamulaştırılmasına karar verilen Mersin ili, Mezitli ilçesi, Davultepe Mahallesi sınırları içerisinde kamulaştırılacak taşınmazların bulunduğu alanın yıllar önce Mersin ili Toprak Koruma Kurulunca ‘Tarıma Dışı Kullanım Kararı’ ve İçişleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ‘Kamu Yararı Kararı’ ile ‘TARIM DIŞI’ kullanımı kesinleşmiş olup, bu alan ‘ORGANİZE TARIM ALANI’ olarak planlıdır. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca düzenlenen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünce onaylanıp kesinleşen 1/100.000 ölçekli Çevre Düzenleme Plan Değişikliği ile söz konusu taşınmazların bulunduğu ‘ORGANİZE TARIM BÖLGESİ’ olarak planlı bu bölgenin, ‘Küçük Sanayi Alanı’ ve bu kullanıma hizmet edecek alanlar olarak değiştirilmesine ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım imar Planı değişikliği yapılmıştır. Kısaca Mersin Büyükşehir Belediyesince yapılan 1/5000 ölçekli ilave ve Revizyon Nazım imar Planında "Küçük Sanayi Alanı" amaçlı plan değişikliği öncesi bu alan, ‘TARIM ALANI’ olarak işaretli olmayıp, Kentsel Çalışma Alanları arasında yer alan ‘ORGANİZE TARIM ALANI’ olarak planlıdır” ifadeleri kullanıldı.
“YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAK”
Konuyla ilgili basında karalayıcı ve iftira atan haberlere yer verenler hakkında yasal süreç de başlatılacağı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Söz konusu taşınmazların bulunduğu alan için yıllar önce, tarım dışı kullanım ve kamu yararı kararı alındığı, taşınmazların tarım dışı kullanımlarının kesinleştiği ve Kentsel Çalışma Alanları arasında yer alan ‘ORGANIZE TARIM ALANI’ olarak planlandığı, kamulaştırma kararı verilen taşınmazların öncesinde niteliği ve hukuki durumlarının ‘TARIM ALANI’ olmadığı ortadadır. Cumhurbaşkanı Kararı ile kamulaştırılmasına karar verilen taşınmazların yıllar önce ‘Tarım Alanı’ niteliğini kaybettiği hukuki gerçeği bölge halkından ve kamuoyundan gizlenmekte, bir kısım kişiler ve haber organlara tarafından, birdenbire verilmiş bir kamulaştırma kararı gibi gösterilerek, bu karar için müvekkil kooperatif ve yöneticileri hedef gösterilmekte, bölge halkı kin ve düşmanlığa tahrik edilmekte, asılsız, kabul edilemez, isnat ve iftiralarda bulunulmaktadır. Haksız, hukuka ve gerçeğe aykırı, haber ve paylaşımları yapanlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR