SAMAN FİYATLARI ARTIYOR, ÜRETİCİ HAYVANINA YEDİRECEK YEM BULAMIYOR

CHP 25 Ağustos 2020 15:11
Videoyu Aç SAMAN FİYATLARI ARTIYOR, ÜRETİCİ HAYVANINA YEDİRECEK YEM BULAMIYOR
A
a

SAMAN FİYATLARI ARTIYOR, ÜRETİCİ HAYVANINA YEDİRECEK YEM BULAMIYOR

Salgınla birlikte ekonomik bunalım döviz kurları boyutu ile tartışılırken, Türkiye de hayvancılığın büyük bölümünün yapıldığı Adıyaman, Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesinden “Saman’daki fiyat artışını durdurun” çığlıkları gelmeye başladı. Diyarbakır bölgesinden alınan, kış öncesinde bölge hayvancılığı için yaşamsal önem taşıyan ve haziran ayında 650-700 TL arası olan samanın tonu 940 TL’ye kadar yükseldi. Bu fiyat artışı ile birlikte kırmızı etinde fiyatında artış beklenirken konuya ilişkin açıklama yapan CHP Adıyaman İl Başkanı  Binzet, hayvan üreticilerinin ye konusundaki sıkıntılarına acilen bir çözüm getirilmesi gerektiğini söyledi.

"SAMANA GELEN FAHİŞ ZAMLAR KISA SÜREDE ET VE SÜT FİYATLARINI DA ARTIRACAK"

Samandak artışla birlikte kırmızın etin, sütün ve peynirinde fiyatlarında artış beklendiğini belirten Başkan Binzet, "Fiyatlardaki bu artış, kırmızı et fiyatlarının da aynı oranda yükselmesine yol açacak. Hayvan yemindeki sıkıntı ise etin yanı sıra süt ürünleri; tereyağı, yoğurt ve her türlü peynire de yansıyacak. Üreticiler, et fiyatlarının artmasıyla ithalat yoluna gidildiğini, bunun yerine sorunun temeline inilmesi gerektiğini dile getiriyor. Hayvan üreticileri en büyük sorunlarının geniş meralara karşın niteliksiz bitkilerin yetişmesi olduğuna dikkat çekiyor. Üreticiler, meralara iklime uygun yem bitkisi tohumu atlarak, bölgenin kendine yetecek hale getirilmesini istiyor. bu konuda gerekli önlemler alınmalı ve üreticilerle yapılacak işbirliği ile bu konuya acil çözüm bulunmalıdır" dedi.

"TARIM BAKANLIĞI BU SPEKÜLASYONLARA SON VERMELİ"

Diyarbakır da saman yüzünden üreticilerin oldukça byük sorunlar yaşadığının da altını çizen başkan Binzet, "Fiyatlardaki yükseliş nedeniyle Diyarbakır’da evini, arabasını satıp, kredi çekip samana yatıranlar var. Tarım Bakanlığı bu spekülasyonlara son vermeli. Üreticiler istediği fiyata kurbanlık satamıyor. Bölgemizde hayvan yemi için bitki üretecek insan gücü de yok. Her gün göç veriyoruz. 2020 başında 550 TL olan samanın tonu şu an 940 TL’ye yükseldi. Kış ortasına 1500 TL olacak. üreticiler nasıl hayvan besleyecek? İnsanlar nasıl et yesin? En ucuz hayvan yeminin tonu 2 bin TL. Birçok üretici hayvan beslemek değil de hayvanını canlı olarak bahara çıkarma derdine düşecek. Bu et sorununa yol açacak. Bu sorunlara çözüm bulunmalı" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR