Sağlar, "1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günüdür"

Gündem 30 Nisan 2021 13:37
Videoyu Aç Sağlar, "1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günüdür"
A
a
Devlet ve Kültür eski Bakanı, CHP 26. Dönem Mersin Milletvekili Fikri Sağlar,  Covid-19 salgını nedeniyle   sokağa çıkma yasağının uygulandığı   1 Mayıs'ı alanlarda kutlayamamanın üzüntüsünü yaşadığını belirterek Fikri Sağlar,  mesajında şu ifadelere yer verdi:“1 Mayıs, alın teriyle geçinen işçi ve emekçilerin yoksulluğa, kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırılmaya, işsizliğe karşı onurlu ve insanca bir yaşam için haklarını ve mücadelelerini dile getirdikleri birlik, dayanışma ve mücadele gündür.

Ülkemizde, özellikle de son yıllarda  demokrasi ve hukuk düzeni büyük yara almıştır. Yanlış ekonomi politika ve uygulamaları nedeniyle ülkemiz derin bir krizin içerisine sokulmuştur. Yine aynı dönemde Cumhuriyetimizin yoktan var ederek kurduğu, ekonomimizin can damarı olan ve milyonlarca kişinin ekmek kapısı niteliğindeki limanlar, tersane, fabrika ve işletmeler özelleştirme adına gözden çıkarılmış, yok pahasına satılmıştır.Bu dönemde, işçi sağlığı ve güvenliğini yok sayan, emekçilere iş güvencesinden yoksun, düşük ücretle ve güvencesiz çalışma koşulları dayatılmıştır. 
Bugün ülkemizde tek adamlık sisteminin faturası; çalışan, dar gelirli ve yoksul vatandaşlarımızdan çıkarılmakta, milletimiz her geçen gün fakirleşmektedir. Çiftçilerimizin malı para etmemekte; milletin alın teri ile faiz lobileri ihya edilmektedir. İşçilerin kıdem tazminatlarına göz koyulmuş, işsizlik fonu talan edilmiş, iğneden ipliğe her şeye zam yapılmıştır.İşçilerin ve emekçilerin, milletimizin haklarına göz diken iktidara karşı; gün birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. Bu krizden çıkış için, tepeden tırnağa yenilenme şarttır. Liyakat sistemi yeniden inşa edilmeli, tam demokrasi ile hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği tesis edilmelidir. Üretim ve insan odaklı ekonomiye geçilmeli, herkesi kucaklayan güçlü sosyal devlet inşa edilmelidir. Benzersiz coğrafi konumu, genç, dinamik, yaratıcı nüfusuyla olağanüstü potansiyele sahip olan ülkemiz, iyi bir yönetimle en gelişmiş yaşam standartlarını rahatlıkla sağlayabilecek, bütün sorunların üstesinden gelecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin dört bir yanında ekmek kavgası veren işçi ve emekçilerimizi selamlıyor, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR