SEBAHATTİN KILIÇ: “AKŞENER PARALELİN VE AYDIN DOĞAN’IN PROJESİ”

SEBAHATTİN KILIÇ: “AKŞENER PARALELİN VE AYDIN DOĞAN’IN PROJESİ”

MHP Mersin İl Başkanı Sebahattin Kılıç, mersinsiyaset.net Haber Koordinatörü Derviş Sönmez’e partisinin kurultay sürecini ve kapalı kapılar arkasındaki planları anlattı…

14:04 - 31 Mayıs 2016

+A

-A

Derviş Sönmez: Biz bu tarz hareketliliğe alışkın değiliz MHP’de. 3 aday, 5 aday Genel Başkanlık için mücadele veriyor. Sizler alıştınız mı?
 
Sebahattin Kılıç: Milliyetçi Hareket Partisi’nde kurultaylar hareketli geçer aslında. Adaylar da olmadı değil. Milliyetçi Hareket Partisi’nin 47 yıllık şanlı tarihinde aday çıkar ama neticede şu ana kadar Başbuğ Alparslan Türkeş, Başbuğumuzun vefatının ardından da gerçekleştirilen Olağanüstü Kurultay’da da şu an ki Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ile yola devam edildi. Adaylar hep çıkıyordu ama bugünkü gibi değildi. Bugünkünün çok farklı bir konumu var.
 
“CEMAATİN SİYASİ ZIRHA İHTİYACI VAR!”
 
Derviş Sönmez: Ne yarattı bu farklılığı?
 
Sebahattin Kılıç: Bildiğiniz gibi yaklaşık 2 yıldır Hükümetin bir zamanlar birlikte olduğu ama daha sonra iktidarın paylaşımı konusunda anlaşamadığı cemaat diye tabir edilen, iktidarın da “paralel” diye tabir ettiği bir kesime karşı AKP savaş açmış durumda. Devletin tüm kademelerinde yuvalanan bu cemaate, paralel örgütüne Hükümet’in hem hukuki hem de idari düzeyde bir savaşı var. Dolayısıyla cemaatin Hükümete karşı direnebilmesi için mutlaka bir siyasi oluşuma ihtiyacı var. Aslında cemaat örgütlenmesi aşağı yukarı 20-25 yıllık tarihinde tepeden inme bir örgütlenme biçiminde oldu. Bir taban hareketi olmadı. Dolayısıyla böyle bir hareketin böyle bir seyrinde şimdiye kadar siyasi bir oluşuma gerek duymadılar ve bu siyasi oluşumu da mevcut iktidar AKP sayesinde oluşturdular. Bu siyasi oluşum da hem dinamik örgütlenme yapısı hem milli hassasiyetlere olan ilgisi hem de 47 yıllık bir köklü omurgası olan bir siyasi partiyi ele geçirmek için böyle bir tezgah, böyle bir provokasyon içerisine girdiler.
 
“EN TEHLİKELİSİ AKŞENER”
 
Derviş Sönmez: Şu an MHP’de yaşanan her şey “paralelin oyunu” mu?
 
Sebahattin Kılıç: Tabi ki aynen öyle, MHP’de yaşanılan her şey paralelin oyunu. Kendilerine de Genel Başkan Adayı olarak da Meral Akşener’i seçtiler ve O’nun üzerinden gidiyorlar.
 
Derviş Sönmez: Peki ya diğer adaylar?
 
Sebahattin Kılıç: Diğer aday arkadaşlarımız, Kurultay yapılacaksa ben de aday olacağım diyen partili arkadaşlarımızdır. Şu an sanıyorum aday sayısı 5 ama kurultaya kadar sayısı artabilir. Ama bu adaylardan en tehlikelisi paralel destekli Meral Akşener’dir.
 
“GENEL MERKEZ AKŞENER KANITLARINI KAMUOYUYLA PAYLAŞACAK”
 
Derviş Sönmez: Akşener’le ilgili çok kesin ve net konuşuyorsunuz. Meral Akşener’in paralelin adayı olduğuna dair bir kanıt var mı?
 
Sebahattin Kılıç: Var tabi. Bununla ilgili Genel Merkez önümüzdeki günlerde belgesiyle, birtakım kayıtlarıyla ortaya koyacak. Hatta Genel Merkez’den edindiğimiz kulis bilgisini de sizlerle paylaşayım: Meral Akşener’in 28 işadamı tarafından desteklendiği ve bunun için bir mali havuz oluşturulduğu yönünde bir iddia var. Medyada da destekçisi Aydın Doğan. Aydın Doğan paralelci değil ancak mevcut iktidarla arası iyi değil. Ciddi bir savaş içerisindeler. Aydın Doğan’ın da kendisine siyasi bir zırh arıyor. Yani düşmanımın düşmanı benim dostumdur mantığıyla Akşener’e destek veriyor.
 
KURULTAY NASIL OLACAK?
 
Derviş Sönmez: 10 Temmuz’da Genel Merkezin açıkladığı bir Kurultay tarihi var. Ancak günlerdir olacak, olmayacak, olursa şu şekil olacak bu şekil olamayacak. Merak içerisindeyiz gerçekten kurultay nasıl olacak?
 
Sebahattin Kılıç: Aslında olay daha Yargı’da. Yani Yargıtay kararı bekleniyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin “Yargı’nın vereceği her karar saygılıyız” diye bir açıklaması olmuştu. Yargıtay sürecinde de muhalifler sürekli Genel Merkezi eleştirdi. AKP’nin koltuk değneği oldunuz, AKP ile işbirliği içerisindesiniz. Hatta daha da ileriye gittiler Yargı’ya müdahale ediyorsunuz bile dediler. Madem müdahale edildi, kurultay kararı nasıl çıktı Yargıtay’dan? Bu asılsız iddialarla muhatap oldu Genel Merkezimiz.
Şimdi olayı farklı bir yöne daha çekiyorlar. Kurultayı Genel Merkez mi toplayacak yoksa çağrı heyeti mi diye. Bununla ilgili bizim tüzüğümüz çok açık. Olağanüstü Kurultayların Genel Başkanın tavsiyesi üzerine Merkez Karar Yürütme Kurulu’ndan alınacak bir kararla gerçekleştirilebilir deniyor. Kurultayları, Divan teşekkülünden sonra ya Genel Başkan ya da Genel Başkanın görevlendireceği bir MYK Üyesi tarafından açılır. Dolayısıyla muhalifler Kurultayda bir ön almak için bunu çağrı heyetinin yapması gerektiği hususunda fikir birliği içersindeler. Yani bunu Genel Merkez yaparsa salonda üstünlüğü sağlar, çağrı heyeti yaparsa da biz sağlarız diyorlar. Bu düşünce mantığa o kadar aykırı ki. Bizim 1200 delegemizin 1200’ü de aklı başında, aklıselim insanlar. Dolayısıyla oradaki 1-2 slogana, 1-2 gövde gösterisine kanacak insanlar değil.
 
KURULTAY İÇİN MERSİN’DEN 11 İMZA
 
Derviş Sönmez: Mersin çok önceden kararını açıklamıştı hangi adayı destekleyecekleriyle ilgili. Genel Başkanın yanındayız dendi ancak Kurultay için muhaliflerin topladığı imzada Mersinli delegeler de var.
 
Sebahattin Kılıç: Şimdi bizim 44 delegemiz var. Kurultay için imza veren 11 kişi. Biz o beyanımızı açıklarken teşkilatın, görüşünü dile getirirken, çoğunluğun görüşünü dile getirdik. Yani 33’ümüz destekliyor 11’imiz desteklemiyor türü bir açıklama olmaz. Bir de gözden kaçan bir husus var. Biz o 11 arkadaşımızla daha sonra görüştük. Arkadaşlarımızdan bazıları bize, “Başkanım artık bu kaos bitsin, belirsizlik ortadan kalksın diye destek verdik. Biz herhangi bir adayın arkasında değiliz. Dolayısıyla Genel Başkanımızı destekliyoruz” diyen arkadaşlarımız da oldu. Yani toplanan 548 imzanın tamamının muhalifler lehine olacak diye bir durum yok.
 
“KIÇI KIRIK CEMAATE 2226 YILLIK BİRİKİMİ YEDİRMEYİZ!”
 
Derviş Sönmez: Nasıl görüyorsunuz 10 Temmuz’u? Ne olacak 10 Temmuz’da?
 
Sebahattin Kılıç: Bekleyip, göreceğiz. Ama şunu söyleyebilirim, bizim hareketimizin siyasallaşması 47 yıl. Fakat onun öncesinde fikri omurgası aşağı yukarı 2226 yıllık diyebiliriz. Yani Mete Han’dan geliyor bizim Milliyetçiliğimiz, Milli ülkülerimiz, milli ideallerimiz. Bu birikimi 3 kuruşluk kıçı kırık bir cemaate bir paralel örgüte teslim edemeyiz. Bunu bizden hiç kimse beklemesin.
 
YARIN: TULUMBA KÖPRÜSÜ’NDEN BAŞKAN KILIÇ MEMNUN MU?
              OTOGAR MESELESİ NASIL BAŞLADI, ŞİMŞEK’LE KOCAMAZ NE GÖRÜŞTÜ? SATIŞ FİKRİNİ İLK    
              KİM GÜNDEME GETİRDİ?
              CHP VE CHP’Lİ ATICI İLE İLGİLİ POLEMİKLERİ…  
   
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku