“ETKİLİ BİR SÜRE: 6 SANİYE”

Röportaj7 Mayıs 2014 18:46
“ETKİLİ BİR SÜRE: 6 SANİYE”
A
a

Son zamanlarda oldukça sık kullanılan bir uygulama: Vine. Akıllı telefonu olan her kullanıcı neredeyse bir kere girip çıkmıştır Vine’a. Bizde Vine’da fenomon olmuş, hala ağırlığını koruyan Aykut Elmas’la konuştuk. Biz sorduk o cevapladı. İşte o cevaplar.

“ETKİLİ BİR SÜRE: 6 SANİYE”
Son zamanlarda oldukça sık kullanılan bir uygulama: Vine. Akıllı telefonu olan her kullanıcı neredeyse bir kere girip çıkmıştır Vine’a. Bizde Vine’da fenomon olmuş, hala ağırlığını koruyan Aykut Elmas’la konuştuk. Biz sorduk o cevapladı. İşte o cevaplar.
 
 Aykut Elmas kimdir? 

İki çocuklu memur bir ailenin İzmir Ege Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde üniversite eğitime devam eden herkes gibi sıradan biriyim.
Nereden çıktı bu Vine furyası?  

Bir sınıf arkadaşımın bana vine videolarını izletmesiyle 2013'ün ağustos ayında başladı.
6 saniye yeterli mi?  
Açıkcası yeterli, çünkü insanlar 4'er 5'er dakikalık videoları izlemekten sıkıldılar ve bence en kısa sürede reaksiyon almayı bekliyorlar. O yüzden bence yeterli ve etkili bir süre 6 saniye. 
Bu kadar az bir sürede çok şey anlatmak zor olmuyor mu? 
Elbette zor, ama konuyu kavrayıp komedinin ana hatlarını görselde verebilirseniz, 6 saniyenin çok da bir şey ifade etmediğini anlayabilirsiniz. Önemli olan sürenin kısıtlılığı değil, espriyi hangi noktada vereceğinizi iyi hesaplamak, tasarlamak.  
Twitteryoutubefacebook ve elbette vine üzerinde videolarını paylaşıyorsun. Bu mecraların kapatılma ihtimalinin olduğuna geçtiğimiz günlerde tanık olduk. Hem kapatılma konusuna hem de bu mecralardan geri dönüşlere değinir misin? 
Ben internetin doğru kullanılmasından yanayım, eğer mantıklı gerekçeler  tehdit, birebir hakaret ya da aşağılama varsa kapatılmasında bir sakınca görmüyorum. Ama suçsuz, günahsız olan insanlar da mağdur olunca işin boyutu değişiyor haliyle. Bence belirli profiller üstünde sadece kapatılma gerçekleştirilmeli.  
Şu konuya girmek sıkıntı çıkarır dediğin bir mahremiyetin var mı? 
Elbette var. Bence insanları aynı görüşlerde olsalar bile birbirine düşürebilecek 3 konu var dünyada. Bunlar; dini, siyasi ve spor ( özellikle Futbol ) konuları. Bu üçü arasında kıyas ve eleştiri gibi temaları işlememeye özen gösteriyorum. Ama ne kadar dikkat etsem de, insanlar sizi bir yere sokuşturmaya çalıştırıyor.  
Olumlu tepkiler illaki alıyorsundur, olumsuz tepkilerle karşılaştığında nasıl bir yol izliyorsun? 
Tabi bu tepkiyi verenin yaşı ve kültürel - sosyal birikimiyle de alakalı bence. Buna rağmen takıntılı bir psikolojik yapım olduğu için ve 5 yaşında bir çocuk bile olumsuz tepki verse üzülüyorum. Hatta çoğu kez vine programını silip hesabımı kapatmayı düşündüm. Ama sonra sakinleşip mantıklı düşünmeye çalıştım ve vazgeçtim.  
Kendini “vine fenomeni” olarak görüyor musun? Vine’da fenomen olmak ne demektir? 
Bir "fenomen" tabiri var ortada ve ben kendime "fenomen" demiyorum. Sadece insanlar takipçi sayısı yüksek olanlara böyle hitap ediyorlar. Sağ olsunlar bana da böyle hitap ediyorlar.  
Takipçilerine buradan ne söylemek istersin? 
İlk olarak teker teker teşekkür etmek istiyorum, beni yalnız bırakmıyorlar, destek oluyorlar. Onlarda emin olsun, orijinal fikirler düşünüp, onları klişeden uzak tutmaya çalışıyor. Gerçekten elimden gelen her şeyi yapıyorum diyebilirim. 
 
Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı? 

Bana bu mecrayı ayıran ve röportajı gerçekleştiren Fatih Karagülle'ye çok teşekkür ediyorum. Şunu eklemekte fayda görüyorum. Ekranda görünen " Aykut Elmas " gerçek hayattaki gibi değil. O sadece bir karakter, eğlendirmek için. Bende ağlamışımdır, sinirlenmişimdir, lütfen 7/24 keyfimizin yerinde olduğunu düşünmesin kimse. Ve doyumsuzluğa çok karşıyım. 5 saat önce vine atıyorum ve " daha çok vine - abi yeni vine yok mu ? " diye tepkiler geliyor. Bu konularda anlayış bekliyorum. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR