REKTÖR ÇAMSARI’DAN İDDİALARA YANIT GELDİ

Mersin 5 Eylül 2020 20:11
Videoyu Aç REKTÖR ÇAMSARI’DAN İDDİALARA YANIT GELDİ
A
a

REKTÖR ÇAMSARI’DAN İDDİALARA YANIT GELDİ

Karantinanın ardından ikinci testi yaptırma için MEÜ hastanesine giden pozitif hastaların test yapılmadan geri gönderildiklerine dair iddiara İçel Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’dan açıklama geldi. Rektör Çamsarı iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. 


Geçtiğimiz günlerde CHP İçel Milletvekili Alpay Antmen, MEÜ Hastanesinde Covid-19 testi pozitif çıkan ve evde karantinada kaldıktan sonra iyileşip iyileşmediğini öğrenmek isteyen vatandaşların, test için hastaneye gittiklerinde test yapılmadan geri gönderildiklerini iddia etmişti. Rektör Çamsarı konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Çamsarı, MEÜ Hastanesinde korona virüs (Covid-19) hastalarının takip ve tedavilerinin, Sağlık Bakanlığınca Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda hazırlanan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önerileri ile de uyumlu “Covid-19 Rehberi” çerçevesinde yapıldığını söyledi.

“GEREKSİZ OLDUĞU HALDE TEST YAPTIRMA İSTEĞİ HASTA AÇISINDAN EK BİR RİSK OLUŞTURMAKTA VE YOĞUN ÇALIŞAN COVİD POLİKLİNİĞİNE BAŞVURU SIRASINDA ENFEKTE OLMA İHTİMALİNİ ARTTIRMAKTADIR “

Rektör Çamsarı, “Hastalar, hastalığın şiddetine göre evde veya hastaneye yatırılarak tedavi edilmekte; evde tedavi edilen hastalar da Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekiplerce yakından takip edilmekte ve gerektiğinde tekrar hastaneye davet edilmektedir. Bazı hastaların gereksiz olduğu halde (hekim muayenesi sonrasında) test yaptırma isteği hasta açısından ek bir risk oluşturmakta ve yoğun çalışan Covid polikliniğine başvuru sırasında enfekte olma ihtimalini arttırmaktadır” dedi.
Çamsarı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Basında 4 Eylül tarihinde çıkan ‘Son dakika... İçel Üniversitesi Hastanesinde corona testi skandalı!’ başlıklı, PCR testi pozitif bulunup evde tedavisi tamamlanan, tedavi bitiminde iyileşip iyileşmediğini öğrenmek üzere hastanemize başvuran hastaya test yapılmamasını skandal olarak niteleyen haber gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca, gerek uluslararası (Dünya Sağlık Örgütü) gerekse ulusal (Sağlık Bakanlığı) sağlık otoritelerince bilimsel veriler ışığında bu hastaların tekrar test edilmesinin gereksiz olduğu vurgulanırken, haber içeriğinde yer alan, konunun uzmanı olmayan kişilerce coronaya yakalanan hastaların iyileşip iyileşmediğini anlamaları için tekrar test yaptırmaları gerektiği şeklindeki açıklamalar bilimsel verilere dayanmamaktadır. Günde yaklaşık 600 Covid-19 testi yapılan Covid PCR laboratuarımız ülkemizin en başarılı iki Covid laboratuarından biri seçilmişken, bu tür açıklamalar hastanemizde yaklaşık 6 aydır cansiperane çalışan sağlık personelinin çalışma azmi ve motivasyonuna, dolayısıyla İçel halkının kaliteli hizmet alma sürecine zarar vermektedir. Ülke olarak birlik ve beraberlik içinde bu zorlu süreçten geçilirken destek vermesi beklenen kişi ve kurumların tavrı da oldukça düşündürücüdür. Haberle ilgili hukuki hakkımız mahfuzdur.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR