Mersin

Özyiğit, 12 Eylül Türkiye’nin karanlık yılları”

CHP önceki dönem Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, 12 Eylül faşist darbesinin Türkiye’nin ‘kayıp’, ‘karanlık’ ve ‘yıkım’ yılları olduğunu belirterek, “Tarihi bilmeden bugünü ve yarını anlamak ve değerlendirmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Özyiğit, 12 Eylül Türkiye’nin karanlık yılları”

12 Eylül 2018 14:02
-A

+A

 
Cumhuriyet Halk Partisi önceki dönem Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, 12 Eylül 1980’de gerçekleşen askeri darbenin yıldönümünde yayımladığı mesajında; otoriter, ayrıştırıcı, korkuya dayalı şiddet ve neo liberal politikaların devam ettiğini söyledi.
12 Eylül faşist darbesinin Türkiye’nin ‘kayıp’, ‘karanlık’ ve ‘yıkım’  yılları olduğunu ifade eden Özyiğit, “12 Eylül 1980 günü sabaha karşı gerçekleşen askeri darbe, siyasi iktidarsızlığı, ekonomik bunalımı, toplumsal barışı, sağ-sol çatışmalarını gerekçe gösterdi. ‘Yönetenin yönetemediği, halkın ise yönetenden memnun olmadığı’ gerçeği gün gibi ortadaydı. Darbe ile beraber ülkedeki bütün siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, muhalif olan ne varsa kapatıldı, başkan ve yönetim kurulu hapse atıldı. TBMM’nin kapısına yani halkın temsil edildiği milli iradenin tecelli ettiği meclise kilit vuruldu. Generallerin yönetimindeki Milli Güvenlik Konseyi yasama, yürütme ve yargıyı tekrar tek elde topladı ve Kenan Evren Cumhurbaşkanı seçildi.
400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi. Ülke Kanun Hükmünde kararname ve OHAL ile yönetilmeye başlandı. 3854 öğretmenin ve 47 hâkimin görevine son verildi. Grev ve örgütlenme hakkı yasaklandı. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi. 300 kuşkulu bir şekilde öldü. 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurt dışına gitti. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten çıkarıldı. 50 kişi idam edildi. 1 milyon 683 kişi fişlendi. Tarihi bilmeden bugünü ve yarını anlamak ve değerlendirmek mümkün değildir. 12 Eylül faşist darbesinin yıldönümünde yaşamını yitirenleri anıyor, darbe yapanları, darbe yanlılarını kınıyorum” dedi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku