ÖZGÜR KOCAPINAR YAZDI; MERSİN VE BAŞKAN SEÇER FARKI

CHP 28 Temmuz 2020 10:57
Videoyu Aç ÖZGÜR KOCAPINAR YAZDI; MERSİN VE BAŞKAN SEÇER FARKI
A
a

ÖZGÜR KOCAPINAR YAZDI; MERSİN VE BAŞKAN SEÇER FARKI

Mersin; geleceğin “Marka şehri” olabilir mi?

Mersin; turizmini ekonomisini, tarımını, sanayisini, sosyal yaşamını, kentsel dönüşümünü iyi bir noktaya taşıyabilir mi?

Mersin; yaratacağı artı değerlerle istihdam yaratarak, işsizliğe önlem alabilir mi?

Mersin; özgürlüğün, dayanışmanın, birlikte barış içinde yaşamanın örnek şehirlerinden biri olabilir mi?

Mersin; kıskançlıkların, kayırmacılığın, ötekileştirmenin, ayrımcılığın yaşanmadığı bir model kent olabilir mi?

“Mersin; kendini basın, gazete patronu sayan gevşek tüccarların”, “Masa başı bunamış, kıskanç, yandaş, eski solcu yeni yalaka gazeteciler ” in etkisinden kurtulabilir mi?

Mersin’in;  yılların ihmaliyle plansız gelişmesine ve çarpık kentleşmesine, altyapı eksikliğine, geride bırakılan borçlarına, çevresel kirliliğine ses çıkarmayıp “LOGO, SCOOTER, SİMGE” gibi halkı ve Mersin’in geleceğini tartışma alanına çekmeye çalışan, “düşünsel kabızlık” içinde olanlar, kıskançlıklarını bir tarafa bırakarak Mersini düşünebilecekler mi?

Mersin; her alanda gelişim ve kalkınmanın lokomotifi olabilecek bir kent lobisine sahip olabilir mi?

Önce şunu çok açıklıkla ifade etmek istiyorum.

Mersin, her durumda 5 yıl içinde Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olacak diye düşünüyorum. Bunu neye dayandırarak söylediğimi de açıklamak istiyorum.

Merkezi hükümetin yatırımlarını takip eden, şehrimiz için bir şans olan, çalışkan, dürüst, bilgili, ilgili bir Mersin Sevdalısı olarak,  Ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Elvan var…

Önce bu şehrin başında ekonomik, sosyal, altyapı, planlama ve iyi niyetiyle hizmet üretmeye başlamış bir Başkan var. Halkın arasında olan, tüm İlçelerde hizmetleri yerinde takip eden, halkın istem ve taleplerine yüzünü dönmüş bir deneyimli siyasetçi var. Evet, dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla halkın güven ve beğenisini kazanmış bir Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer var…

Mersin’de içe kapanmanın, “hırs ve kibirli” davranmanın, “ben bilirim, ben yaparım, ben seçerim” anlayışının tersine, iş insanıyla, esnafıyla, yakın çalışma arkadaşlarıyla uyum içinde olan bir Mersin aşığı oda başkanı var. Her kesimin saygı duyduğu, paylaşımcı ve kapsayıcı tavrıyla kent lobisine öncülük edecek, merkezi hükümet ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışabilecek bir MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan var.

Gittikçe büyüyen, gelişen, istihdam yaratan, yatırımcıya her türlü altyapıyı hazırlayan Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli var. Tüm bu yatırımların önünü açan, gelişmeleri takip eden, denetleyen, ön açıcı olan bir hizmet aşığı İl valisi Ali İhsan Su var.

İş dünyasının örgütlü kurumları olan MESİAD ve MÜSİAD var. Her konuyu yakından takip eden, çaba harcayan bu kurumların başında Hasan Engin ve Serdar Yıldızgörer var.

Bu değerler, ekonominin, sosyal yaşamın, istihdamın, kentleşmenin aktif dönüştürücü ve yönlendirici konumunda olan yetkililer olarak, Mersin’i geleceğe hazırlıyorlar.

Kendi aralarında son derece iyi ilişkilerin olduğu, görüş alışverişinde bulundukları, Mersin için bir araya gelmenin, dayanışma içinde olmanın, sorunları birlikte ele almanın iyi örneklerini sunuyorlar.

Başkan Seçer’ in tüm Oda ve STK başkanlarıyla sık sık toplantı yapması, şehrin planlamasını, geleceğini ele alması ve kent lobisi oluşumuna destek vermesi, gelecek açısından son derece önemli bir gelişme.

Başkan Seçer’ in basına yansıdığı kadarıyla; MTSO, OSB, MEP, ESOB, İş dünyası platformu, demokrasi platformu, sanat çevreleri ile görüş alışverişinde bulunması da Mersin açısından çok önemli bir mesajdır.

Özellikle geçen hafta Şehir Tiyatrosu seçmeleri ve mülakatı için bir çok ünlü tiyatrocu ve akademisyen şehrimize geldi. Başta Cihan Ünal olmak üzere, diğer jüri üyelerinin üstüne basarak belirttikleri gibi, “Büyükşehir Belediyesinin bu bakış açısı bütün belediyelere örnek olmalı” vurguları, sanat kenti olma açısından iyi başlangıcın habercisi gibiydi.  Konservatuvar mezunu 700 sanatçı adayı müracaat ediyor ve Büyükşehir Belediyesinin Şehir Tiyatrosunda görev almak istiyor. Ne güzel bir haber ve gelişme…

Çukurova kargo hava limanın da çalışmaların tekrar başlatılarak hızlandırılması, Mersin-Antalya Devlet Karayolunda çalışmaların devam etmesi, şehir planlarının son aşamaya gelmesi umudumuzu arttırıyor.

Şehir de pandemiye rağmen özgürlük havasının esmesi, şehir parklarında insanlarımızın özgürce dolaşması, çimlerin üzerinde geç saatlere kadar derin sohbetlere dalması huzur veriyor insana.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, iddialı, inançlı, kararlı ve bir o kadar da planlı bir şekilde Mersin için önemli hizmetlerin yapıldığını ve yapılacağının işaretlerini veriyor.

Bunu göremeyen, saplantı ve takıntısı olan, dar dünyalarında ahkâm kesenlerin toplumda karşılığının olmadığını biliyoruz. Onlarda kendi dünyalarında avunuyorlar. Olsun, onlarda “LOGO, SCOOTER, SİMGE” ler le keyif çatsınlar!

Mersin; Oda ve STK’larıyla bir bütün olarak yol almaya devam edecek gibi. Bu birliktelik Mersin için “kent Lobisi” nin olgunlaşmasına da katkı sunacak.

İyi niyet olursa, herkes kazanır.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR