ÖZERKDER Mersin İl Başkanı Selami Kızılaslan, Mersin genelinde çok sayıda rehabilitasyon merkezleriyle engelli bireylere eğitim hizmeti veriyoruz

AKP 6 Aralık 2019 16:03
Videoyu Aç ÖZERKDER Mersin İl Başkanı Selami Kızılaslan, Mersin genelinde çok sayıda rehabilitasyon merkezleriyle engelli bireylere eğitim hizmeti veriyoruz
A
a

TÜM Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği (ÖZERKDER) Mersin İl Başkanı Selami Kızılaslan, Mersin genelinde 30, Tarsus’ta 9 rehabilitasyon merkeziyle engelli bireylere eğitim hizmeti verdiklerini söyledi. ''Bizler bu çocuklarımızı değim yerindeyse zincirlerden, prangalardan kopartıp, sosyal hayatın birer parçası haline getiriyoruz.''

TÜM Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği (ÖZERKDER) Mersin İl Başkanı Selami Kızılaslan, Mersin genelinde 30, Tarsus’ta 9 rehabilitasyon merkeziyle engelli bireylere eğitim hizmeti verdiklerini söyledi. Başkan Kızılaslan, “Rehabilitasyon merkezleri binlerce çocuğumuzun karanlıktan, aydınlığa çıkmasını sağlamıştır” dedi.
 
Tarsus’ta kurulu bulunan 9 rehabilitasyon merkezinde yaklaşık 200 kişinin istihdam edildiğini belirten Selami Kızılaslan, “Tarsus’ta 9 rehabilitasyon merkezinde bin 500 civarında engelli birey eğitim almakta, sosyal hayata adapte olmaktadır. Devletimizin desteğiyle engelli bireylerimiz bu rehabilitasyon merkezlerinde en iyi şekilde eğitilmektedir. Engelli bireylerimizin tamamı ücretsiz servisle evlerinden alınmakta ve daha sonra geri bırakılmaktadırlar. Bu hafta da 2, ayda 8 defa olmak üzere devamlılıkla yapılan bir işlemdir. Bizler bu özel bireylere en iyi hizmeti vermeye gayret gösteriyoruz” dedi.
 
Başkan Selamı Kızılaslan, zaman zaman zarar etmelerine rağmen yaptıkları kutsal işten asla vazgeçmediklerini belirterek, “En ücra köşede veya karanlık odalarda düne kadar saklı kalan bu bireyleri, merkezlerimize taşıyarak eğitim veriyoruz. ''Bizler bu çocuklarımızı değim yerindeyse zincirlerden, prangalardan kopartıp, sosyal hayatın birer parçası haline getiriyoruz.''

Maalesef ki özel eğitim merkezleri, toplum tarafından yeterli değeri görememektedir. Zannedilir ki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin öğrenci başına devletten aldıkları aylık 682 TL’nin tamamını kar olarak ceplerine koymaktadır!.. Böyle bir şey kesinlikle yoktur. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, Tarsus’ta istihdam edilen 200 personelin sigortasını, maaşını, vergisini, kirasını, elektriğini, suyunu, mazotunu, yeme-içmesini karşılamakta zorluk çekmektedir. Ve şunu herkes iyi bilsin ki öğrenci velilerinden hiçbir ücret talep edilmemektedir” diye konuştu.
 
Merkezden veya köylerden getirilen çocuklara okullarda kahvaltı ve öğle yemeği verildiğini vurgulayan Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği Mersin İl Başkanı ve Tarsus Yinede Sevgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu Selami Kızılaslan, “Devletimiz öğrencilerimizin eğitimi konusunda tek bir ödeme yapmaktadır. Bunun dışında ne bir servis ücreti, ne de yemek veya diğer giderler için bir ödeme yapmamaktadır. Bizler fedakarlık yaparak, “müracaatçı sana gelmiyorsa, sen müracaatçının kapısına git” mantığını ön planda tutarak, engelli bireyleri okullara getirip bu hizmeti üretmekteyiz” dedi.
 
Tarsus’taki 9 rehabilitasyon merkezinde birçok ortak programların olduğuna dikkati çeken Başkan Selami Kızılaslan, “Tarsus, Türkiye’nin değişik bölgelerine nazaran daha şanslıdır. 7 engel grubunun 7’sine de Tarsus’ta hizmet verilmektedir. Görme engelliler, işitme engelliler, bedensel engelliler, özel öğrenme güçlüğü destek eğitim programı, yaygın gelişimsel destek eğitim programı, otizm, zihinsel engelli bireyler, konuşma güçlüğü çeken gruplara Tarsus’ta eğitimler verilmektedir. Tarsus’taki 9 kurumumuz tatlı bir rekabet içindedir. Bu belaltı değil, bilakis en iyi hizmeti verme rekabetidir” ifadelerini kullandı.
 
Bundan 2 yıl önce Erzincan’da düzenlenen ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı kongrede yaşananları hatırlatan Selami Kızılaslan, “Kongrede sayın Binali Yıldırım’ın söylediği bir cümle vardı… “Biz, devlet olarak engelli bireye hizmet ettiğimizde, bir çocuğumuzun aylık maliyeti 6.5-7 bin TL’ye mal olurken, siz bu kadar küçük rakamlarla nasıl başarılı oluyorsunuz? Önünüzde şapka çıkartıyorum diye bir cümle kullanmıştı. Sayın Başbakan, o dönem sıkıntılarımızı görüp, bazı sözler vermişti ve vermiş olduğu sözlerin bir çoğu yerine getirildi. Ama ekonomik olarak zorluklarımız devam etmektedir” dedi.
 
Bu hafta Dünya Engelliler Günü dolayısıyla etkinlikler yapıldığını da hatırlatan Başkan Selami Kızılaslan, “Tüm engelli bireylere ve ailelerine sağlıklı ömürler diliyorum” dedi.
Kaynak : MERSİN GAZETESİ / AKDENİZ MEDYA Editör: Engin KORKMAZ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR