ÖZDAĞ, 5378 SAYILI KANUN'UN GEÇİCİ 3'NCÜ MADDESİNİ ELEŞTİRDİ

Gelecek Partisi 8 Aralık 2020 14:05
Videoyu Aç ÖZDAĞ, 5378 SAYILI KANUN'UN GEÇİCİ 3'NCÜ MADDESİNİ ELEŞTİRDİ
A
a
Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, 2005 yılında  çıkarılan Engelliler Hakkında Kanun'un geçiçi 3'ncü maddesinin hükümet tarafından ötelemmesini eleştirdi.
Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, sosyal medya hesabından yaptğı açıklamada Cumhurbaşkanı'nın 2020 yılını erişilebilirlik yılı ilan etmesini ama engelli bireylerin erişilebilirliklerinin hükümet tarafından ötelenmesine ilişkin eleştirilerini dile getirdi.
5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’un geçici 3'ncü maddesine göre;"Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla koltuğu bulunan araçlarla sağlanan toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren sekiz yıl içinde, sürücü koltuğu hariç dokuz ila on altı oturma yeri olan araçlarla verilen toplu taşıma hizmetleri, turizm taşımacılığı yapılan araçlarla sağlanan taşıma hizmetleri ve özel ve kamu şehirler arası toplu taşıma hizmetleri ile yolcu gemileri 7/7/2018 tarihine kadar engelliler için erişilebilir duruma getirilir."
"ÖTELEMEKTEN BAŞKA BİR YOL BİLMİYORLAR"
Yaptığı açıklamada 2005 yılında çıkarılan Engelliler Hakkında Kanun'un geçiçi 3'ncü maddesinin hükümet tarafından sürekli ötelendiğine dikkat çeken Özdağ; "Bir devlet düşünün ki çıkardığı kanunu  ötelemekten başka bir yol bilmiyor. 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’un geçici 3. maddesini  sürekli öteleyip duruyor ve bu engellilerin ulaşım hakkını nerdeyse imkansız kılıyor. 2005 yılında çıkarılan kanun ile özellikle şehirler arası ulaşım, toplu taşımada olanlara 2018’e kadar süre verildi. 2018’e geldiğimizde 2 yıl  uzatma daha verildi. 2 yıllık sürenin Temmuz ayında dolması gerekiyordu ancak pandemi bahane edilerek tekrar bir yıl daha uzatıldı. Şu anda hizmet sağlayıcıların kullandığı araçların tamamı 10 yaş altı. Bu da demek oluyor ki 2005 yılında kanun çıktıktan sonra bu araçlar kanun hükümlerine uyularak üretilmeliydi, manidar olan ise Korona sürecinde geçiş garantili yol köprü müteahhitlerine ödeme konusunda herhangi bir öteleme düşünmemeleri. Bu konuda iktidar ne hikmetse cok hassas. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2020 yılını erişilebilirlik yılı ilan etmesi ile bu dönemde engellilerin erişilebilirliğinin ötelemesi de  en çok bu iktidara yakışırdı herhalde." şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR