Mersin

ORTAK DEĞERİMİZ MERSİN KAZANMALI RÖPORTAJ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Genel İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi Üyesi aynı zamanda Makine Mühendisleri Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olan iş insanı Bora DELİBAŞ yaklaşan yerel seçimlerde Mersin’in kazanması gerektiğini bildirdi.

ORTAK DEĞERİMİZ MERSİN KAZANMALI RÖPORTAJ

7 Aralık 2018 13:05
-A

+A


Mersin iş camiası tarafından sevilen DELİBAŞ, ülkemizin geçtiği bu ekonomik zor günlerde yaklaşan yerel seçimlerin galibinin “ Mersin” olması gerektiğini dile getirdi. Mersin’in sahip olduğu coğrafi konumu, serbest bölgesi ve limanı ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın Orta Doğuya açılan kapsının Mersin olduğunu ifada eden DELİBAŞ, Mersin hak ettiği ekonomik ve sosyo-ekonomik gelişmişliği yakalamalı dedi.

Bunun için mikro ve makro dönem projelerin hayata geçirilmesi için yaklaşan yerel seçimlerin yeni bir fırsat olduğunu dile getiren DELİBAŞ, istikrarlı ve güçlü bir Mersin ekonomisi için kentin bütününü kapsayacak ve ekonomiyi destekleyecek projeleri hayata geçire bilecek güçlü bir yerel yönetim önemli dedi.

Mersin’in; artık yatırımcılar için her yönüyle gerek arazi, gerek işletme maliyetleri ile iş insanları için pahallı hale gelen İstanbul’un alternatifi olduğunu dile getiren DELİBAŞ, Mersin yatırım yapmak isteyen iş insanları için bir cazibe merkezidir dedi.
Kararlı yerel yönetimler ile büyüyecek olan Mersin için makro projelerden bahseden DELİBAŞ şunları söyledi. Son dönemde Mersine kazandırılan ulaşım alt yapılarının (alt geçit, kavşak projeleri vb) kaldığı yerden devam etmesi gerek dedi. Uzun yıllardır bekleyen 1/100.000 üst ölçekli imar planını ve alt ölçekli planları sonunda hayata geçiren mevcut yerel yönetimin çalışmalarının devam ettirilmesi ve imar planlarında Organize Sanayi Bölgesi ile Küçük Sanayi Siteleri (KSS) alanı olarak işaretlenen yerlerin bir an önce yatırımcıya açılması gerektiğini dile getirdi.
Öte yandan “Mersin Marka Kent” çalışması olarak yapıldığını düşündüğü narenciye festivali ya da Mersin Maratonu gibi ulusal ve uluslararası projelerin de sosyo-ekonomik gelişmeler için önemli olduğundan bahseden DELİBAŞ, eminim ki bu çalışmalar sonucunda Mersin bilinirliği artacak tır dedi. Bu değerli ve önemli festivallerin yanına il ekonomisine ve sosyo-ekonomisine katkı sağlayacak yeni festivallerin de eklenmesi gerek dedi.

Delibaş, Mersin için mikro ve makro dönem projelerini ise şu şekilde ifade etti; Öncelikle Mersin halkının ailesi ile kaliteli zaman geçirebileceği doğal sosyal yaşam alanlarının yaratılması gerektiğini ifade eden Delibaş, Mersin Kent Orman’ının doğal dokusunun korunması koşuluyla soysal tesisler ile Mersin halkına kazandırılması gerek dedi.  Artık doğa ile iç içe sosyal tesislerin tüm dünyada yaygınlaştığını dile getiren DELİBAŞ, doğal parklar, doğal yürüyüş alanları, ya da yamaç paraşütçüleri için tesislerin Mersin’e kazandırılmalı dedi.

Artık çevreci yapılaşma için çevreci imar planı diyen DELİBAŞ, sözlerine şöyle devam etti; Toplumlar artık doğal ve sağlıklı yaşam istiyor bu nende ile Belediyecilik kavramlarında, imar planlarında yenilenebilir enerji ve su kaynakları kullanmayı teşvik eden imar planlarının uygulanması ile çevreci binaların ya da yapıların artık Mersine kazandırılmalı diyen DELİBAŞ, bu uygulamalar ile Mersin tüm Türkiye’ye öncü olmalı dedi.

Son dönemde yerel yönetim tarafından çalışılan, fizibilite hazırlanan ve belli bir noktaya getirilen toplu taşıma için metro ya da tramvay projesinin hayata geçirilmesinin elzem olduğunu belirten DELİBAŞ, bu proje Mersin’in her yönüyle çehresini değiştireceğini ifade etti. Keza otopark sorunun çözülmesi için yerel yönetim tarafından atılan adımların durmaması ve ivedilikle tamamlanması gerektiğini dile getiren DELİBAŞ, Mersin çarşı esnafı için otoparklar elzemdir dedi.

 Sn.DELİBAŞ, Mersin’in sahip olduğu Truzim potansiyelinin ekonomiye dönüşmesi için Kazanlı Truzim Alanı projesinin ve Çukurova Bölgesel Havalimanı projelerinin bir an önce tamamlanması gerektiğini ifade etti.  Ayrıca yerel yönetimlerin kurvaziyer truzimi için gerekli olan rıhtım çalışmasını ve art alanında turistlerin gideceği lokasyonların da rehabilite edilmesi gerektiğini dile getirdi.
 Ben sen yok biz varız diyen DELİBAŞ sözlerini şu cümle ile tamamladı; Ortak değerimiz Mersin ve Mersin halkıdır dedi. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 616 Oy (%29)

  • HAYIR : 724 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 768 Oy (%36)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku