Ak Parti

ORC Anketi: İmamoğlu ve Yıldırım kafa kafaya

İstanbul seçimlerine iki hafta kala yapılan tüm anketler Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nu önde göstermişti.

ORC Anketi: İmamoğlu ve Yıldırım kafa kafaya

8 Haziran 2019 18:13
-A

+A

Ancak, asıl hemen Bayram öncesi ve esnasında yapılan ve ilk örneğini ORC’nin basına sunduğu anket dizini önemli. Çünkü, Mayıs ortasından bu yana AKP “meleleri” kullanarak İstanbul’da sandığa gitmediği düşünülen muhafazakar Kürt seçmeni Binali Yıldrım’a oy vermeye ikna etmeye çalışıyor.

Ayrıca, bazı kaynaklara göre, Öcalan vasıtasıyla Kürt tabana mesaj veriliyor da olabilir, ancak bu iddia spekülatif.  Aşağıda çeşitli basın kaynaklarından derlediğimiz ORC anketinde Binali Yıldırım çok ufak bir farkla önde. Ancak bu tür kamu oyu araştırmalarının hata payı göz önüne alındığında “adaylar kafa kafaya” demeyi uygun bulduk.

İşte ORC anketi

ORC Araştırma Şirketi tarafından yapılan anket sonuçlarına göre AK Parti ile MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, CHP ile İYİ Parti’nin kurduğu Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun 0,3 puan önüne geçti. 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) seçimleri öncesi ORC’nin yaptığı ankete göre Yıldırım’ın oy oranı yüzde 47 olurken, İmamoğlu’nun oy oranı ise 46,7 olarak açıklandı. Bu sonuçlara göre 29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yapılan son ankette Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu’nun önüne geçmiş oldu.

Kararsızların oyu: yüzde 5,5

Öte yandan ORC tarafından yapılan ankete göre; oy dağılımında yüzde 0,8 oy, diğer partilere yansıtılırken, kararsızların oy oranı ise yüzde 5,5 olarak açıklandı. 31 Mart’ta yapılan seçimlerde İmamoğlu’na oy verenlerin yüzde 96,7’si tercihinde bir değişiklik olmadığını vurgularken, yüzde 3,3’lük kesimi ise kararsız olduğunu söyledi. Binali Yıldırım’a oy verenlerin yüzde 97,4’ünün de kararı değişmezken, yüzde 2,6’lık kesimin kararsız olduğu bildirildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku