Mersin

OLMAYAN PARAMIZI DA ‘HARCA’ DEMİŞ OLDULAR

Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Semih Nane, Başkan Vahap Seçer'e borçlanma yetkisi verilmesiyle ilgili teklifi reddeden meclis üyelerini; “Belediyenin 300 bin lirasını harcamayalım, kasamızda kalsın dediğimiz teklifimize, ‘hayır bu parayı harcayalım’ diye onay verirken, arkadaşlarımız para bulma imkanımızı kısıtlayarak, olmayan paramızı da ‘harca’ demiş oldular. Olmayan paramızı nasıl harcayacağımızı takdirlerinize sunuyoruz” dedi.

OLMAYAN PARAMIZI DA ‘HARCA’ DEMİŞ OLDULAR

17 Mayıs 2019 18:28
-A

+A

 
 
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplandı. Kongre ve Sergi Sarayı'nda Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in başkanlığında gerçekleşen toplantıda; görüşülen en önemli konularından biri de 30 Büyükşehir’den olduğu sadece 3 Büyükşehir’in üye olduğu Mahalli İdareler Sendikası oldu. CHP’nin 300 bin liralık bir maliyeti olan ve belediyeye bir katkısı olmadığı ifade edilen sendikanın üyeliğinden ayrılma talebi muhalefetin oyları ile reddedildi.
Büyükşehir Belediye Meclisi Plan Bütçe Komisyon üyesi Semih Nane, uyumlu bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “Cumhur İttifakı’na bağlı arkadaşlarımız isteselerdi, 4’3 oyla başkanlığı ve başkan vekilliğini alabilirlerdi. Biz demokratik nezaket, hoşgörü ve centilmenlik namına başkan vekilliğinin Cumhuriyet Halk Partisi’ne verilmesini teklif ettik. Kısa bir müzakereden sonra olumlu yanıt veriler. Biz çalışmalarımıza bu iyi niyet ve anlayış çerçevesinde başladık ve çok güzel ilerledik. Memnuniyetle söyleyebilirim ki komisyonumuza havale edilen 12 maddeden 10’unu 7’de 7 oy çokluğu ile geçirdik. Fakat 2madde 4’e 3 Cumhur İttifakı’nın istediği ile geçti.
 
OLMAYAN PARAMIZI NASIL HARCAYACAĞIZ?
Bu sendikanın işlevsiz ve yararsız olduğunu görerek, 300 bin liranın ödenmesinin fuzuli olduğunu, israf olduğunu, bu paranın belediye kasasında kalması gerektiğini söyleyerek, bu sendikanın üyeliğinden çıkmayı teklif ettik. Fakat cumhur ittifakındaki arkadaşlarımız kalınması yönünde oy kullandılar. Kendilerini anlayışla karşılayabiliriz. Bu demokratik bir seçimdir. Çelişki şu; biraz önce arkadaşlarımız belediyenin 300 bin lirasını harcamayalım, kasamızda kalsın dediğimiz teklifimize, ‘hayır bu parayı harcayalım’ diye onay verirken, bir sonraki maddede ‘Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e borçlanma yetkisi verelim’ dediğimizde; ‘borçlanma yetkisi vermeyeceğiz’ dediler. Yani Cumhur İttifakı’na mensup arkadaşlarımız bize para bulma imkanımızı kısıtlayarak, olmayan paramızı da ‘harca’ demiş oldular. Olmayan paramızı nasıl harcayacağımızı takdirlerinize sunuyoruz.
 
MERSİN 2014 TARİHİNDE ÜYE OLMUŞ
Biz başkanımızı liderliğinde belediyemizde kamunun parasını sarf ediyoruz. Seçer’in göreve geldiğinde verdiği ilk talimat, ‘israfa son veriyoruz. Derhal tasarruf tedbirleri almaya başlıyoruz.’ Bizim yönetim anlayışımızda kamunun parasına titizlikler, hassasiyetle ve özenle sarf etmek var. Biz kamunun parasını kıskanarak kullanıyoruz. Sokağa atılacak bu 300 bin liranın ödenmesine de bu yüzden karşı çıktık. Mahalli İdareler İşveren Sendikası’nın 110 üyesi var. Sendikaya 30 büyükşehirsen sadece 3’ü üye. Mersin, Adana ve Manisa. Bu sendika ilçelere hizmet verme konusunda uzmanlaşmış. Büyükşehir konusunda uzmanlaşmamış. Mersin Büyükşehir Belediyesi 23 Mayıs 2014 tarihinde sendikaya üye olmuş.  Bu tarihten önce herhangi bir işveren sendikasında üyeliği yok. Yaptığı Belediye İş Sendikası ile masaya oturmak ve Büyükşehir Belediyesi adına sözleşme imzalamak. Büyükşehir Belediyesi’nin fevkalade uzman kişilerden oluşan bürokratik kadrosu var. Bizim böyle bir hizmete ihtiyacımız olmadığını öğrendim. Bu sendikasının bize bir yararı olmadığı gibi dezavantajları var. Ülkemizin ve belediyemizin böyle sıkıntılı bir dönemde 300 bin liranın havaya savrulmasına vicdanım elvermez” diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku