NAZMİ AKDAĞ YAZDI: CHP İÇ KIRGINLIKLARA FEDA EDİLMEMELİ…

Mersin 19 Aralık 2020 13:23
Videoyu Aç NAZMİ AKDAĞ YAZDI: CHP İÇ KIRGINLIKLARA FEDA EDİLMEMELİ…
A
a

Özellikle bu süreçte yaşanan bazı parti içi problemler, can sıkıcı gelmeye başladı.Türkiye, sıkıntılı ve zor bir dönemden geçiyor.

Bu zor dönemde; herkesin elini taşın altına bırakıp sahada olması gerekirken, bazıları da kendini yaşatma hesapları yaparsa, hepimiz birden kaybederiz.

 

Bu süreçte; çok iyi bir ivme kazanmış CHP’nin, geniş kesimleri etkileyecek çok önemli argümanları var.

 

Bu argümanlar; CHP’nin 11 Büyükşehir Belediyesinin de başarılı olması ve mevcut hükümetin de, hiç bir dönemde olmadığı kadar yönetememek durumunda olmasıdır.

 

Geçen hafta çok can sıkıcı bir gelişme oldu. Büyükşehir belediye Meclis üyesi Serhat Dövenci, Mersin CHP İl disiplin kurulu tarafından geçici olarak oy birliği ile ihraç edildi.

 

Gerekçe olarak, grup kararlarına uymama!

Aslında Büyükşehir Meclisini tıkamak isteyen Cumhur ittifakına karşı, bazı CHP’li meclis üyelerinin” hizip” mi desek, “dar grupçuluk” mu desek bilmiyorum ama kaçamak güreştikleri görülüyor.

 

Ekranlarda oturumları canlı izlediğimizde bunu daha net görebiliyoruz. Bazılarının köşe bucak saklandıkları da gözden kaçmıyor. Buna hiç bir CHP’li meclis üyesinin hakkı yoktur. Gün demokrasiyi savunma, halkın çıkarlarını savunma ve bu konuda açık ve net tavırlar sergileme günüdür.

 

Bir tek oyun bile çok anlam ifade ettiği oturumlarda, bazı meclis üyelerinin keyfi tavırları tabanda da büyük tepki topluyordu zaten.

 

Cumhur ittifakı hizmetleri tıkamak,  Büyükşehir’i başarısız kılmak için her türlü defansını yaparken, buna karşılık CHP kanadı daha bir dayanışmacı tutum sergilemesi beklenirdi.

 

Açıkçası, bu beklenmeyen bireysel tutumların sürece ne kadar zarar verdiği görülüyor ve dillendiriliyordu. Başkan Seçer’i yalnız bırakmaları hoş karşılanmıyordu.

 

Bu konuda küsmek, grup kararına uymamak, meclis oturumlarına katılmamak ve kerhen katılmak doğru bir yaklaşım değildir. Karşı ittifak her alanda seni etkisiz kılmak için elinden geleni yapıyor.

Demokratlığın, demokrasiyi savunmanın, halkın çıkarlarını ön planda tutmanın birinci koşulu, zor günlerde dayanışmayı güçlendirmektir.

 

Hele özellikle İl disiplin kurulunun kararı açıklamasından sonra, Dövenci’nin basına verdiği demeçler hiç te doğru bir tavır değildir.

 

“Beni hasta yatağımda sormadılar” açıklaması ise, şahsen beni de rahatsız etti. Bir meclis üyesi hastalanıyor ve yoğun bakıma kaldırılıyorsa, tüm partililerin ve başkanların sorması tabi ki beklenen bir durumdur.

 

Ancak bu konuyu da birçok kanaldan araştırdığımda, özellikle Belediye Başkanı Vahap Seçer’ in Serhat beyi aradığı, hasta olması nedeniyle kendisiyle konuşamadığı, ancak eşi ile uzun bir telefon görüşmesi yaptığı ve Serhat beyin eşinin de bu görüşmeden dolayı çok mutlu olduğunu öğrendim.

 

Burada “beni sormadılar, hasta halimle ihraç ettiler” görüşü çokta ikna edici gelmiyor.  Zaten alınan disiplin kararının da hastalığından önce olduğu görülüyor.

 

Bu arada kendine vazife çıkararak, parti içi çekişmeyi derinleştirecek sosyal medya paylaşımları da doğru bir yaklaşım değildir.

 

Cumhur ittifakına karşı kalemini oynatması gereken bazı eski siyasilerin, daha dikkatli olması lazım.  Grupçuluk ve hizipçilik anlayışından uzak durmaları lazım!

 

Bugün Büyükşehir Belediyesinin başarısını ulusal ölçekli anket şirketleri de kamuoyuna açıklamaya başladılar. Bu sevindirici bir gelişmedir.

 

Her türlü engele rağmen başarı elde ediliyorsa, köstek değil, destek olmak her sosyal demokratın önceliği olmalıdır.

 

Süreci iyi okuyamayanlar,  sosyal demokrasinin özünü kavramamış, kendini yaşatmaya yönelik çaba içinde olanlardır.

 

CHP bu defa bu fırsatı kaçırmamalıdır

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR