MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, "DAHA ÖNCE İLAN EDİLEN 3000 DEKAR ALANIN TAMAMI SİT ALANI OLARAK EDİLMELİYDİ"

Mersin 8 Ocak 2021 16:21
Videoyu Aç MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, "DAHA ÖNCE İLAN EDİLEN 3000 DEKAR ALANIN TAMAMI SİT   ALANI OLARAK EDİLMELİYDİ"
A
a
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Mersin’in Erdemli ilçesindeki Alata sahili "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi. Ancak dha önce 3000 dekar olarak ilan edilen alan 82 dekara düşürüldü. 
Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, daha önce sit alanı ilan edilen 3000 dekar alanın tamamının sit alanı olması gerektiğini söyledi.
Resmi gazetede yayımlanan karar sonrası Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, aciklamalarda bulundu.

Başkan Kızıltan, "Resmi gazetede yayımlanan karar ile Korunacak alan miktarı 82 dekar (82 883,21 m2 ) olarak belirlenmiştir. Bu doğal sit alanı ilk ilan edildiğinde yaklaşık 3000 dekar olarak ilan edilmişti. 3000 Dekarlık Alata Sit Alanının yalnızca 82 dekarının değil tamamının kesin korunacak hassas alan olarak belirlenmesi gerekmektedir diye düşünüyorum" dedi.
VERİLEN KARAR ÖNEMLİ, ANCAK 82 DEKAR DEĞİL, 3000 DEKAR ALANIN TAMAMI SİT ALANI OLMALIYDI
Başkan Kızıltan, "Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan deniz kaplumbağalarının üreme alanı, aynı zamanda endemik bitki türleri içinde koruma altında bulunan kum zambaklarına yaşam alanı sağlayan Alata Sahili’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sit alanı ilan edilmesi, elbetteki sevindirici bir haber. Çünkü burada yaşayan canlılar için yapılan kentleşmeler bu canlıların yok olmasına sebep olacaktır. Alata kumsalını korumak orda yaşayan canlıları yuvalarına döndüğünde yer bulmaları açısındanciddi öneme sahip. Bu bölgenin korunması gerekiyordu. Nitekim 82 dekarla sınırlı kalmaması gerekmekteydi" açıklamasında bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR