Mirza Turgut Mersin Tv’ye Seçimi Değerlendirdi

Mersin 12 Nisan 2019 11:57
Videoyu Aç Mirza Turgut Mersin Tv’ye Seçimi Değerlendirdi
A
a

‘Seçimin galibi CHP ile birlikte HDP’dir’

 
 
Gazeteci-Yazar Mirza Turgut, Mersin TV Muhabiri  Buse Yegül’ün seçim ile ilgili sorduğu soruları yanıtlayarak seçimi değerlendirdi.
31 Mart seçimlerinde büyük illerin tamamının CHP’ye geçtiğini hatırlatarak sözlerine başlayan Turgut;
‘’İktidar gücünü koruyamıyor.  İktidar parti’nin yer değiştirmesi  çok önemli. Çok önemli değişiklikler olacağı belli. İktidarın güç kaybetmesi gibi bir durum ortaya çıktı. Muhalefet kazanıyor. İstanbul seçimlerine itiraz ettiler. YSK, bunu kabul ettiği takdirde ortalık karışacaktır. Ekonomi Bakanı bir reform paketi hazırladı. Amerika’ya gidip ‘gelin bizde yatırım yapın’ diyecek. Tam bu denildiğinde seçim iptal edilirse büyük bir ekonomik krize yol açar. Sermaye Türkiye’ye gelmez.  Bu seçimin galibi, Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte HDP’dir. Halkların Demokratik Partisi,İstanbul, Antalya, Ankara, Adana, Hatay’da aday çıakrtmış olsaydı CHP buraları alamazdı. Bu seçimin batı illerinde galibi HDP’dir. Mersin’de HDP, 170 bin’e yakın oyunu CHP adayına vermiştir. Cumhur İttifakı kaybetmiştir. Bu seçimler muhalefetin öne geçmesini,Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘sen çekil’ diyecek bir baba yiğit yok. HDP bu sonucun çıkmasını sağlamıştır. CHP motivasyon olarak çok üst duruma gelmiştir. Kılıçdaroğlu’nun ittifak politikası tutmuştur.’’ Dedi.
 
‘’YSK, AKP’nin itirazını reddedecek İmamoğlu’na mazbatasını verecek’’
 
Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmemesi hakkında düşüncelerini belirten Turgut;
 
‘’Bir takım itirazlar yapıldı. İtirazların bir kısmı sayıldı. Geçersiz oy miktarlarının bir kısmı Yıldırım’a bir kısmı İmamoğlu’na yazıldı. En önemli yer şu an Büyükçekmece. İddiaya göre, Büyükçekmece’de seçmen yazılımı yapılmış. Onlarda CHP’ye oy vermiş. Bunun iptal edilmesi istendi. İlçe seçim kurulu yeterli belge olmadığı için reddetti. İl seçim kurulu da aynı şekilde reddetti. En son YSK’ya başvurarak seçimin iptal edilmesini istediler. Adres gösterdiğiniz yerin neresi olduğu çıkar. 7 bin insanı boş tarlada gösterip oy kullandırabilir misiniz? Bu asılsız bir iddiadır. Seçim gecesi İmamoğlu olayı iyi yönetti. Binali Yıldırım kazandığını söyledikten birkaç saat sonra, Cumhurbaşkanı çıkıp kaybettiklerini  ifade eden açıklamalar yaptı. Sabah kalktığımızda İmamoğlu kazandı dedik. AKP politika değiştirerek kamuoyunu tersine çevirmeye çalıştı. Cumhurbaşkanı iptal edin diyor. İptal edilirse 2 Haziran’da yeniden seçim yapılacak. Ya oylar İmamoğlu lehine daha fazla çıkar. Ya da İmamoğlu’na kaybettirirler. İptal edilmesi ve yeniden yapılması AKP’nin son şansı olacak. Türkiye bunlarla uğraşmasın. Ekonomik krizi hatsafhadayken bununla uğraşmasınlar. Dünya’ya çağrı yapıyorken, seçimi iptal etmeye çalışıyorsunuz. YSK, bunu reddedecek ve İmamoğlu’na mazbatası verilecek.’’
 
‘’Vahap Seçer, Mersin’i dünya kenti haline getirecektir’’
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Mersin’i ileri seviyeye taşıyacağına inandığını kaydeden Turgut;
 
‘’Vahap Seçer, Büyükşehir’i istedi ve aldı. Vahap Seçer seçime öyle bir asıldı ki, Hamit Tuna geride kaldı. Her yer  Vahap Seçer kokuyordu. Seçim süresince kullanılabilecek enstürmanları çok iyi kullandı. Bunu harekete iyi geçirdi. Tabii HDP’liler de büyük bir inançla oylarını verdi ve Vahap Seçer kazandı. Vahap Seçer’in diğer belediye başkanlarından farklı olacağına inanıyorum. Farklı bir duruşu var. Adayken Romanlar’ın ziyarete gitmiş ve ‘Başkan olursam 8 Nisan’da hep beraber Romanlar gününü kutlayacağız’ demişti ve 8 Nisan Günü tüm romanlarla bu anlamlı günü kutladı. Vahap Seçer’in projeleri önemliydi. İddialı projeleri var. Gündelik yapılması gerekenleri de dile getirdi. Mersin’i dünya kenti haline getirebilmek için çaba göstereceğine inanıyorum. ‘’ diye konuştu.
 
 
‘’Mersin bir marka olacak’’
 
25 sene sonra kazanılan Tarsus’ta alışılagelmiş şeyleri Haluk Bozdoğan’ın yıkacağını söyleyen Turgut, şunları söyledi:
 
‘’Haluk Bozdoğan’ın mayası iyi bir maya. Sol kültürden gelen birisi. Büyük bir dönüşüm sağlayacağına inanıyoruz. 25 sene ülkücü olarak kendini tanıtan birisi yönetti orayı. Tarsus, modern bir kent değil de geleneksel bir yer olarak kaldı. 1-2 sene sonra modern bir Tarsus kazanacağımıza inanıyorum. Mersin içinde aynısını söylüyorum. Kocamaz, Mersin’in etiğini bozmaya çalıştı ama olmadı. Vahap Bey’le daha gelişeceğini düşünüyorum. Tarsus’ta Haluk Bozdoğan’da aynı şeyleri yapacak. Mezitli’de yapılan işler dünyaya duyuruldu. Dünyanın her yerinden Mezitli modelini incelemeye geliyorlar. 5 sene sonra Mersin modeli olacağını da düşünüyorum. Vahap Seçer’de bu vizyon olduğunu düşünüyorum. Mezitli bir marka, Mersin’de bir marka olacak.’’
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR