MİLLETVEKİLİ YALIM, TARIM BAKANINA SESLENDİ:“BU MASRAFLARI KİM KARŞILAYACAK?”

CHP 17 Aralık 2020 15:58
Videoyu Aç MİLLETVEKİLİ YALIM, TARIM BAKANINA SESLENDİ:“BU MASRAFLARI KİM KARŞILAYACAK?”
A
a
MİLLETVEKİLİ YALIM, TARIM BAKANINA SESLENDİ:
- “ÇİFTÇİNİN EMEĞİNDEN, ALIN TERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN”
Arpa, buğday ve mısırda gümrük vergilerinin sıfırlanmasıyla ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenerek, “Çiftçinin emeğinden, alın terinden elinizi çekin” dedi.
 Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren arpa, buğday ve mısırın ithalatında gümrük vergisi alınmaması kararı, yeni yayınlanan bir kararla 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatıldı. Hububat ürünlerinin fiyatındaki artışın önüne geçmek amacıyla uygulandığı öne sürülen yöntemle ilgili CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, kamera karşısına geçerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslendi. 
“BU MASRAFLARI KİM KARŞILAYACAK?”
 Açıklamasında çiftçinin giderlerin işaret ederek, masrafları kimin karşılayacağı sorusunu soran Milletvekili Yalım, “Sn. Tarım Bakanı siz Türkiye’deki çiftçilerin Tarım Bakanı mısınız, yoksa başka ülkelerin mi Tarım Bakanısınız? Peki neden bunu söyledim, çünkü bugün biliyorsunuz buğdaydaki, arpadaki ithalat vergilerini sıfırladılar. Ben burada çiftçilerimizin kaygılarını, tedirginliklerini özellikle anlatmak istiyorum. Neden peki? Bugün çiftçilerimiz ektiler, biçtiler, traktörleriyle mazot harcadılar. Bu giderleri kim karşılayacak? Gübre giderlerini kim karşılayacak, ektikleri, biçtikleri alın terinin hakkını kim karşılayacak?  Bunun yanında hasat zamanı geldiğinde tekrar traktörleriyle biçecekler, bir sürü masraf edecekler, ilaç atacaklar bu süre içerisinde. Bu masrafları kim karşılayacak? Şu anda bin 600, bin 650 TL olan arpanın tonu 2 bin 100 ile 2 bin 200 TL olan buğdayın tonu, özellikle bu ithalattaki vergilerin sıfırlanmasıyla, önümüzdeki yıl ne olacak? Kesinlikle çiftçilerimizin buradan büyük bir zarar göreceğini şimdiden sizlerle paylaşmak istiyorum. Çiftçilerin elinin, alnının ve de emeğinin üzerinden elinizi çekin. Özellikle yabancı çiftçilerin ürettikleri mallı Türkiye’de daha ucuz pazarlamak adına, bizim kendi öz evladımız olan, kendi çiftçimizin alın terine elinizi uzatmayın diyorum. Böyle bir anlayışta olan Tarım Bakanına sesleniyorum ve de onu kontrol eden Cumhurbaşkanı’na. Böyle bir hükümet olmaz, böyle bir Cumhurbaşkanlığı sistemi olmaz. Kendi çiftçisine sahip çıkan bir düzen istiyoruz, bir hükümet istiyoruz. Buradan tekrar çiftçimizin alın terini korumak adına bu uyarımı yapıyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR