MİLLETVEKİLİ SÜLLÜ: “KADIN VE ERKEĞİ EŞİTSİZLİĞİNİ FITRATTAN GÖREN BİR ANLAYIŞLA YÖNETİLİYORUZ”

CHP 28 Ocak 2021 13:41
Videoyu Aç MİLLETVEKİLİ SÜLLÜ: “KADIN VE ERKEĞİ EŞİTSİZLİĞİNİ FITRATTAN GÖREN BİR ANLAYIŞLA YÖNETİLİYORUZ”
A
a
Katıldığı canlı yayında kadına yönelik şiddetin önlenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, “ Toplumdaki kadın ve erkek eşitsizliğinin kesinlikle fıtrattan olduğunu söyleyen anlayışla yönetiliyoruz” dedi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, konuk olduğu canlı yayın programında, kadın ve erkek eşitsizliğine ve kadına yönelik şiddete ilişkin açıklamalarda bulundu. 
Şiddetin önüne geçmenin yöntemleri hakkında konuşan Süllü, hükümeti eleştirdi.

“EŞİTLİKSİZ, KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ DOĞRUYOR”

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin küçük yaşta eğitim aracılığıyla engellenebileceğine dikkat çeken Milletvekili Süllü, “Kadına yönelik şiddetin kaynağı, toplumda var olan  cinsiyet eşitsizliği.  Kadın ve erkeğin doğumundaki  tek fark biyolojik farklılığımız iken  öğrenilmiş rollerle güç ilişkisi erkekten yana ağır basıyor ve kadın güçsüz olarak şiddetin direkt olarak uygulananı haline geliyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesinin  sihirli bir formülü yok. Eğitim bunun için çok önemli. Çocukluktan başlayarak aile içinde basmakalıp kadın-erkek rollerinden arındırılmış olarak eğitimden işe başlamak gerekiyor. Eğitim planlamasının çok iyi yapılması gerekiyor, müfredetadın cinsiyet ayrımcı rollerden arındırılmış olarak, hazırlanması gerekiyor, ” dedi.

“MEDYANIN SÖYLEMLERİNE ÇOK DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR”

Medyanın şiddeti yansıtacak sunumlardan uzak durması gerektiğine vurgu yapan Süllü, “Medyanın söylemlerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü biliyorsunuz artık tamamen iletişim çağında yaşıyoruz. Dolayısıyla medya çok etkili.  Öyle diziler var ki televizyonda bir anda bir dizide sayısız kişi öldürülüyor. Tüfeklerle insanlar taranıyor, tabancalar, kalaşnikoflar çıkıyor ortaya ve şiddet uygulayanlar  evlerinde iyi anne, iyi baba, iyi eş rolünde yiğit pozlarında izleyiciye sunuluyor. Haber içeriklerinin sunuşu  çok etkili. ” ifadelerini kullandı.

“SİYASİLERİN, KANAAT ÖNDERLERİNİN SÖYLEMLERİ TOPLUMDA ÇOK ÖNEMLİ”

Toplumun tanınan ve bilinen isimlerinin söylemlerinin de kadına yönelik şiddette çok büyük etkisi olduğuna dikkat çekerek, hükümetin bu yöndeki söylemlerini hatırlatan Süllü, “Medyanın etkisi kadar, siyasilerin, kanaat önderlerinin söylemleri toplumda çok etkili.  Son 18 yıldır, toplumdaki kadın ve erkek eşitsizliğinin fıtrattan yani doğuştan, yaradılıştan olduğunu söyleyen bir anlayışla yönetiliyoruz. Bunun özellikle toplum üzerinde çok  olumsuz olduğunu düşünüyorum, toplumsal cinsiyet eşitsizliği açısından. Dolayısıyla özellikle, siyasilerin diline çok dikkat etmesi gerekiyor ki,toplum olarak kadına yönelik şiddeti toplumun her alanından silebilelim” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR