Milletvekili Çelik, "Toptan Pazarlar Hal Ekseninde Tarım" Adlı Kitabını Yayınladı

İYİ Parti 16 Kasım 2020 15:20
Videoyu Aç Milletvekili Çelik, "Toptan Pazarlar Hal Ekseninde Tarım" Adlı Kitabını Yayınladı
A
a
 İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, “Toptan Pazarlar Hal Ekseninde Tarım” isimli kitabını tanıtarak, konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

 İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, "Toptan Pazarlar Hal Ekseninde Tarım" adlı itabı yayınlandı. Kitabı ile ilgili bilgiler veren Milletvekili Çelik, Türkiye’deki hal yasasında üreticiden çok aracıları ayakta tutabilme çabası olduğunun altını çizdi. Üretim de ürünlerin yüzde 652inin kayıt dışı kaldığına değinen Çelik, dolayısı ile devletin buradan alması gereken vergiyi de alamadığına dikkat çekti. 

“MERSİN’İN SANAYİLEŞMESİ YOLUNDA TARIM ÜRÜNLERİNİN AZALMASINI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRMEK GEREKİYOR”

"Tarımsal kapasite olarak Türkiye’nin en gözde ilidir Mersin. Ama tarım deyince iş adamları, siyasetçiler, tarım için nereye gidiyor, Antalya ’ya gidiyor. Turizm deyince nereye gidiyor Antalya’ ya gidiyor. Bilim insanları araştırma yapma için Antalya’ya gidiyor. Orta Doğu’nun en büyük hali Mersin’de ama görüyorsunuz bin 450’nin üzerinde orada iş yeri var. Ve bağlantıları, oranın çalışma usulleri tam istenilen bir randımanda değil. Bugün Fransa’da ona benzer bir toptan pazar yani hal merkezi vardır. 9 milyar liralık ciroya sahip bir hal. Yani 80 küsur milyar TL’lik kapasitesi olan bir hal. Bizim hal de Türkiye’nin en büyük hali ama herkes hiç Mersin’in hali demezler hep Antalya’yı anlatırlar. Demek ki bizde bir noksanlık var. Biz bu noksanlığı gidermek istiyoruz. Onun için Mersin’in sanayileşmesi yolunda tarım ürünlerinin azalmasını çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Yeni tarım alanları üretime açılabilir Mersin de.  Erdemlinin yukarı denilecek yerlerde çok güzel seralar yapmışlar. Ama orada üretilen ürünler para etmiyor. Üretici ile nihai tüketici arasındaki zincirde birileri aşırı pay alarak üreticiyi maliyetine kadar indirtiyor. Tüketiciye de aşırı pahalı sattırarak arada oluşan rantı aracı bazı kişiler ve kurumlar alıyor. Bunun da önüne geçmek gerekiyor. Maalesef şu anda çıkarılan hal yasası ne yapıyor. Bu aracıları bir noktada daha ayakta tutmaya çalışıyor. Bizde hale ürünler girmeden bu ürünlerin önemli bir kısmını kayıt dışı olarak piyasalara yönelmesine yol açıyorlar. Bu oran yüzde 65. yani total üretimin yüzde 65’i kayıt dışı kalıyor. Dolayısı ile devlet buradan alması gereken vergiyi de alamıyor" dedi.

“TAŞIMA SIRASINDA ZAİYATLAR ÇOK OLUYOR”

Türkiye de tarımsal üretimde diğer bir sorunun ise ürünlerin yüzde 30’unun sevkiyat esnasında çöpe gitmesi olduğunu aktaran Çelik, “Türkiye ’de çöpe atılan meyve sebze miktarı o kadar fazla ki bunun nedeni sevkiyat. Yani burada ürünü alıp tüketim merkezilerine taşırken filgorofik araçlar ile taşımazsanız, ambalajlamasını iyi yapmaz iseniz ürünlerin önemli bir kısmı maalesef çöpe atılıyor ki bu da toptan üretimin yüzde 30 una kadar çıkıyor. Burada Türk tarımının ayrı bir içler acısı durumu. Ben de bu durumu kitaplaştırdım. İki ay önce basıldı. Kitabın içeriğinde mersin haline de değiniyor” ifadelerini kullandı.

“HALLER BELEDİYELERE BAĞLI”

 Hallerin belediyelere bağlı bir kuruluş olduğunu hatırlatan Çelik, "Haller yönetim olarak doğrudan aslında belediyelere bağlı. Belediyelerin yoğun denetimine tabi kuruluşlardır. Belediyeler mesela özellikle haller büyükşehir olan illerde doğrudan büyükşehir belediyelerinin uhdesindedir. Mersin hali total Mersin hali dahil olmak üzere 22 hal Mersin büyükşehir belediyesine bağlıdır. Diğer illerde de aynı yöntemler var. Ama belediyeleri siyasal iktidarlar bu konuda elini rahatlatmıyor. Yani Belediyelere gelen pay çok düşük, belediyelerin kazançları inanılmaz düşük" şeklinde konuştu.

“SORUNLARI AŞMANIN YOLU KAMUOYU OLUŞTURMAK”

İktidarın üreticiler lehine, tüketicileri de ezdirmemek şartı ile yeni bir sistem oturtmaması gerektiğini söyleyen Çelik şöyle konuştu:
"Birde Mersin hali üretici haldir, Ankara İstanbul tüketici haldir. Tüketici hallerin payı yüzde 75, yüzde 25 üretici halleri alıyor. Bununla da hali çeviremiyor belediyeler. İlave kaynak koyması gerekiyor. Bunlar hepsi sorun. Ve bütün sorunları aşmanın yolu da aslında bir kamuoyu oluşturmak. Siyasal iktidara bir yol haritası önermek icap ediyor. Bizde onu yapacağız. Hepimiz onu yapacağız. İktidar da yapacak. Yani Mersin de yaşayan AK Partililer de bizim insanımız. Dolayısı ile onlarda mevcut siyasal iktidara baskı yaparak 5957 sayılı yasayı değiştirerek üreticiler lehine olmak iki tüketicileri de ezdirmemek koşulu ile yeni bir sistemi oturtmak gerekiyor. Ama 2018 de kitabımın içine de koydum ben şu isteniyor. Halleri biz kapatalım. Türkiye’de yüz 70 hal var. Bunu 30’a indirelim. EE onlar ne olacak. 30 hal ne olacak. Bunları da büyük mağazalara verelim. Peki kime verelim? İsimlerini saymıyorum. Dolayısı ile tarım piyasasının sebze ve meyve piyasasının tekel olarak le geçirecek bir kurumu düşünüyorlar.  Kendilerini düşünüyorlar daha doğrusu. Buna engel olmak lazım. Üreticinin belini kıracaklar. Buna izin vermeyelim."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR