Milletvekili Ayhan Barut, Çok Hızlı Normalleştik!

Mersin 19 Haziran 2020 15:47
Videoyu Aç Milletvekili Ayhan Barut, Çok Hızlı Normalleştik!
A
a

Normalleşme Süreci ile Birlikte Adana’da Vaka Sayıları Arttı; Çok Hızlı Normalleştik!

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Trend Medya YouTube kanalında Naime Akbin’in canlı yayında sorularını yanıtladı. Adana’da 11 Mart’tan bugüne alınan Covid-19 önlemlerini ve gelinen noktayı değerlendiren Barut; ülke genelinde olduğu gibi Adana ‘da da normalleşme sürecinin ardından vaka sayılarının arttığını belirtti. Ayhan Barut konuşmasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın çalışmalarına yer verdi ve belediyenin çalışmalarını değerlendirdi.

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının açıklandığı gün olan 11 Mart’tan normalleşme sürecine kadar olan zaman zarfında Adana halkı, esnafı ve işletmeleri alınan bütün kararlara harfiyen uydu, küçük işletmeler, lokantalar vs. pek çok yer kapatıldı diyen Ayhan Barut; Adana’da vaka sayılarının bir dönem ciddi oranda azaldığı ancak sıcakların başlamasıyla insanların sokağa çıkamaya başladığını dile getirdi. Ayhan Barut konuşmasında önemli bir vurguya yer vererek; “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana’da da pandemi öncesi sürece dönüldü” dedi.  

Barut; “üç ay boyunca çok sıkı önlemler alındı normalleşme süreci ile her şey çok hızlı normalleşti. Sıcaklarda evde kalmak çok zor ama dışarı çıkmak zorunda kaldığımız durumlarda üç temel kural olan; maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyulmalı” dedi.

KÜÇÜK ESNAF ÇOK CİDDİ SIKINTILAR YAŞADI

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut Naime Akbin’in Covid-19 sürecinde Adana ekonomisinin nasıl etkilendiğine dair sorusunu yanıtlarken kentte yaşayan küçük esnafın çok ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.
Ayhan Barut küçük esnafın yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerken bu süreçte iki sektörün ön plana çıktığını vurguladı. İlk olarak sağlık sektörü ikinci olarak ise tarım sektörü ön plana çıktı diyen Barut yayın aracılığı ile pandemi sürecinde sağlık sektöründe en alttan en üste yer alan bütün sağlık emekçilerine teşekkürlerini iletti. Ayhan Barut bu süreçte ikinci olarak ön plana çıkan tarım sektörüne ve Adana tarımına dair bilgiler verdi. “Bu süreçte hepimiz gördük ki sağlıklı beslenmek çok önemli pandemi ile mücadele de C Vitamini tüketimi önemli bir yerde duruyor ve Adana narenciye şehri olarak bu ihtiyacın karşılandığı en önemli şehrimiz” dedi.

HÜKÜMETİN EKONOMİ PAKETLERİ VATANDAŞIN İHTİYACINI KARŞILAMADI

Ayhan Barut 3 ay süren sıkı tedbirler döneminde küçük esnafın ciddi sıkıntılar yaşadığını ancak devletin açıklamış olduğu paketlerin bu sıkıntılara çare olamadığını dile getirdi. 6 milyon insanın ülkemizde günlük yevmiye ile çalıştığını ve ayda bir verilen bin liranın bir ailenin ihtiyaçlarını karşılamasının mümkün olmadığını, ülkemizde açıklanan ekonomi paketlerinin kredi ve borçlanma temelli olup halkın ihtiyaçlarına yanıt olamadığını ifade etti. Buradan doğru normalleşme sürecinin erken başlamasının temelinde de ekonomik baskıların yer aldığını söyledi.

ÜLKE GENELİNDE BÜTÜN BELEDİYELERİMİZDE ÖRNEK ÇALIŞMALAR ÇIKARDIK

Sözlerinin devamında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın pandemi sürecinde gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Barut ülke genelinde bütün büyükşehir belediyelerimizde örnek belediyecilik çalışmaları çıkardık dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Covid-19 salgını sürecinde  yaptığı çalışmalara değinen Ayhan Barut; özellikle çok gündem olan sahra hastanesi meselesine de değindi. “Zeydan Karalar Belediye Başkanı zaten hastane yapmak gibi bir görevi yok yapılan tam teşekküllü bir hastane değil sahra hastanesidir, filmlerde dahi sahra hastanelerinin nasıl olduğuna dair basit örnekler görebiliriz” dedi.

Bunların dışında yapılan diğer çalışmalara da değinen Barut: “yardım paketlerinin dağıtılması, su faturalarında yapılan indirimler, maske dağıtımları, askıda fatura uygulamaları ile belediyelerimiz halktan yana belediyecilik nasıl yapılır kamuoyuna gösterdi” dedi.

“Bu süreçte iktidar tarafından çalışmalarımız her ne kadar engellenmeye çalışılmış olsa da halkımız onların yararına onlar için çalıştığımızı gördü. Net bir şekilde söylüyorum ki önümüzde ki ilk seçimde iktidarın en güçlü adayıyız” diyen Ayhan Barut iktidar hedeflerini de dile getirmiş oldu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR