MHP’Lİ ÖNEL: İTİRAZ EDENLER ARAZİ SAHİBİ OLMAYAN GASPÇILAR!

MHP 15 Ocak 2020 20:07
Videoyu Aç MHP’Lİ ÖNEL: İTİRAZ EDENLER  ARAZİ SAHİBİ OLMAYAN GASPÇILAR!
A
a

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis’inde gündeme gelen Mezitli Sanayi Sitesi ile ilgili konuşan MHP Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Bünyamin Önel, yeni sanayi sitesi yapılacak alan ile ilgili itirazda bulunan kişilerin tapu sahibi olmayan ve hazine arazisini gasp eden kişilerin olduğunu söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak Ayı bileşiminde Mezitli Sanayi Sitesi konusu gündeme geldi. Meclisin dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya, vatandaşın ve esnafın Mezitli Sanayi Sitesi ile ilgili birçok talebinin oluduğuna değinere, “Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’a Davultepe’ye sanayi bölgesi istiyoruz diye taleplerde bulunulmuştu. Daha önceden Tece bölgesinde Sanayi Sitesi ile ilgili alan işaretlenmişti. Ancak daha sonra burada binaların olması ve arazinin değerli olmasından kaynaklı Yenişehir ve Mezitli’ye hitap edecek bir sanayi sitesi işaretlendi. Bununla ilgili talepte bulunulmuştu” dedi.  
 
YEREL YÖNETİM PLANIN ARKASINDA DURMALI
Yerel yönetimlerin planın ve projenin arkasında durması halinde Bakanlığın imara ve palan onay vereceğine de değinen AK Partili Yerlikaya, “Çünkü bu bölgede sanayiye ihtiyaç var. O bölgedeki insanı Tırmıl’a Akdeniz’e getirmek zor. Talep tamamen Mezitli Belediyemizden gelmişti. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik’ten 100 binlik planda değişikliğe gitti. Tarımsal alan olan bölgeyi sanayi alanına çevrildi. Şimdi itirazlar var ve bakanlık değerlendiriyor.  Bakanlık diyor ki eğer yerel yönetim olarak siz bu planın arkasında duruyorsanız biz ona göre değişikliğe gideceğiz. Ama yerel idareciler bu sanayiyi istemiyorsa, eski haline yani tarımsal alana çevirelim diyorlar” dedi. 
 
İTİRAZ EDENLER TAPU SAHİBİ OLMAYAN KİŞİLER
Yerlikaya’dan sonra söz alan S.S Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Bünyamin Önel ise konunun yakın takipçisi olduklarını belirterek, “Söz konusu alan ile ilgili birçok spekülasyon var. Buranın gerçek dönümü 520 dönüm. İmardan sonra 300 dönüm gibi bir rakam kalıyor. Toroslar, Yenişehir ve Çeşmeli’yi de kattığımızda o bölgenin tamamına hitap eden bir alan. Orda 470 tane malik var. 470 malikten 79’unda itiraz var. 79 itirazdan 130 dönüm hazine, 36 dönüm de ormanı gasp eden insanların itirazları. Yerel halkla görüştüğümüzde tapusu olan insanlar sanayinin yapılmasını talep ediyorlar. Orda yerleri gasp edenlerin sıkıntısı var. Çünkü tapuları olmadığı için oradan yer alamayacaklar” ifadelerini kullandı. 
 
SÖZ KONUSU ALAN İMAR GÖRDÜ
Söz konusu sanayi sitesi alanının basında da birçok defa konu oludğuna dikkat çeken Önel, “Orası basında da gündeme geldi, sanki hiç imar görmemiş tarım alanı gibi gösteriliyor. Halbu ki orası 1/1000’lik de de imar gördü ve tarım ve hayvancılık entegre tesis alanı olarak geri döndüğü zaman hep şunu söyledim. Söz konusu yer Tarım ve Hayvancılık entegre tesis alanı olarak mı bölgeye canlılık katar yoksa sanayi sitesi olduğu zaman mı canlılık katar. Bunun tartışılması lazım aslında. Bunu istemiyorlar ama orası 1/1000’lik olarak imar görmüş durumda.  Bir yapılan istatistikte daha yaklaşık 3000 çalışan ve 700 dükkana sahip olacak bir yerde 5000 kişiye istihdam sağlanacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmamız lazım” diye konuştu. 
 
MEVCUT SANAYİ SİTESİ İHTİYACI KARŞILAMIYOR
MHP’li Önel’in ardından söz alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise mevcut sanayi sitesinin artık ihtiyacı karşılamadığına dikkat çekerek, “Daha öncede sıkça gündeme geldi. Genel algı Mezitli merkezde mevcut sanayi sitesinin yetersiz kalması ve taşınması. Sanayici esnafı haklı olarak en uygun yerde olmasını istiyor. Çünkü mevcut sanayide 35 dönüm yerin 17-18 dönümü kendilerine ait. Dolayısıyla bunu değerlendirmek istiyorlar. Daha önce 630 dönüm çevre bakanlığı tarafından gündeme gelmişti. İtirazlar oldu. Şuan 30-35 dönüm sanayi alanı var. Bu tartışılabilir ama biz diyoruz ki esnaf sayısı 2 katı olsun. 100 dönüm olursa bir yer şimdilik yeter. Geleceğe dönük Otomotiv sanayisi ve mobilyacılar için düşünülürse o ayrı tabi. Kentteki otomobil sektörü hep Mezitli’de yer almak istiyor. Ancak şuan acil olan mevcut sanayinin kalkması. Biz istiyoruz ki 630 dönümü düşünerek bu kadar insanı rahatsız etmeyelim diyoruz. Çünkü özel mülkiyette alanlar var. Belli bir alan hazineye ait. 100-120 dönüm bir alan kamulaştırılırsa bu ihtiyacı şimdilik karşılar diye düşündük. Sağolsun elvan’da ilgileniyor. Son olarak Vali beye de aktardım. Anlattık ona da makul geldi. Bu işe hepimizin el atması gerekiyor” şeklinde konuştu. 
 
“79 VATANDAŞIMIZ İTİRAZ ETTİ DİYE BUNU YOK SAYAMAYIZ”
Başkan Seçer, Mezitli Sanayi Bölgesi konusunda da açıklamalarda bulundu. Aynı konunun daha önce de gündeme geldiğinden söz eden Seçer, şöyle devam etti: “Sayın Tarhan da benimle görüştü, Sayın Önel de görüştü, Sayın Lütfi Elvan da görüştü, Bakanlık yetkilileri de görüştü. İlgili kurumun Genel Müdürü de bizi aradı. Görüş aldı bu konuda. Daha önce istenmiş bir durum. Tarımsal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak, Tarım ve Hayvancılık İhtisas OSB olarak kurulma amaçlanmış. Sonradan dönüştürülmüş ama bir takım itirazlar gelmiş. Biz bazı kararları verirken cesur olmak zorundayız. Doğru bir tanedir, iki tane doğru olmaz. İtiraz olabilir. Siyasette herkesi mutlu etme diye bir gerçek yoktur. Herkes sizin aldığınız kararlardan mutlu olmayabilir. Ama biz yönetici olduysak rasyonel davranmamız lazım. Mutlaka tarım toprakları önemlidir ama küçük sanayi de önemlidir. Bunu nasıl yaptığınıza bağlı. Hangi ölçekte, hangi doğrultuda yaptığınıza bağlı” sözlerini kullandı. Konuyu tartışabileceklerini ifade eden Seçer, 79 vatandaşın itirazından söz ederek, “Bu konu alan olarak doğru mudur ki tartışılmış. Mezitli Belediye Başkanımız burada. İlgili kurum tartışmış. Çevre İl Müdürlüğü işin içerisinde, Bakanlık işin içerisinde. Her şey olgunlaşmış, pişmiş. Hazine arazisi var, orman arazisi var, özel mülkiyet var. Var da var. Peki ne oldu şimdi? Niye geri adım atıldı? Vatandaş itiraz ediyor. Edebilir. 79 vatandaşımız, ama toplamda 470 malik. Bu rakamlarda bir yanlışlık yoktur. Şimdi 79 vatandaşımız itiraz etti diye bunu yok sayamayız. Böyle bir yönetim anlayışı olmaz. Onları memnun etmek için de beyanat veremem. Ama buraya da geldiler o arkadaşlar. Benimle de görüştüler. Burada meclis salonunda. Bu konu daha önce yapılmış, edilmiş, önümüze gelmiş. Şimdi siz itiraz ediyorsunuz. Evet veya hayır diyemeyiz ama tekrar değerlendiririz. Ben tekrar değerlendirmeyi istiyorum. Kısa sürede de yapalım. Çok net söylüyorum. Kararı alalım, siyasi sonuca ben katlanayım. Ben açıklama yapayım. Böyle memleket yönetemeyiz ki. Bir karar alalım. Hadi üç bağırtı çıksın ondan sonra geri adım atalım. Niye o kararı aldın o zaman inanmıyorsun.  İnanamadığın kararı niye aldın derler adama. Şimdi eğri oturup, doğru konuşmak lazım” dedi.
 
“SİYASİ SONUCUNA BEN KATLANIRIM”
Çevre Bakanlığı, Mezitli Belediyesi, ilgili kurum ve bu konu ile ilgili çalışma yapan esnaf ile bir değerlendirme yapmaları gerektiğini ifade eden Seçer, şunları söyledi: “Sayın Neşet Tarhan da beni aradı. Vali Bey’in başkanlığında bir toplantı yapıldı. Herkes bir ucundan tutsun. Beraber de sonucuna katlanalım. Ama bir başında da bir belediye başkanımızın üzerine bırakamayız. Bir başına bir başka bu işle uğraşan, iyi niyetle uğraşan Sayın Elvan da bu konuyla ilgili haklı olarak serzenişte bulundu. Dedi ki, ‘Vahap Başkan bu sizlerden geldi’. Yani beni kastetmiyor. Mersin halkından ya da oradaki vatandaşlardan, belediyeden. Ama görüyorum ki itirazlar var ve sanki bu işi ben sanki bir başıma yapmışım gibi bir algı oluyor. Lütfen sahiplenelim hep beraber çözelim. Herkes hep beraber çözelim diyorsa hakikaten oturalım bunu objektif bir sonuca bağlayalım. Siyasi sonucuna da ben katlanırım. Ben bunu açıklarım. Yeter ki doğru iş yapalım. Buradan tartışma konusu şu. Buradan bir ticari ya da ekonomik rant peşinde olmayalım. Yeterli bir alanı tespit edelim, onun üzerine çıkmayalım. Bu konuda hassas olalım. 520 dekar yer var. Orada mevcut 35 dekar alanda kullanım var. Apartman altlarında esnaflar var. Bunları derleyelim toparlayalım. Başkan diyor ki 400 esnaf mı var? Bunu tespit edelim. 300’dür, 400’dür. Ne kadar maksimum yer gereklidir? Bir 25 hatta 30 yılı da önümüzü görerek yapalım. İhtiyacı da üzerine koyalım. Belli bir rezerv alan da ayıralım ve işimize bakalım.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR