MEZİTLİ SİTESİ’NİN YAPI YERİ NASIL BELİRLENDİ?

Mersin 11 Şubat 2021 12:48
Videoyu Aç MEZİTLİ SİTESİ’NİN YAPI YERİ NASIL BELİRLENDİ?
A
a
Uzun zamandır rant iddiaları ile gündeme gelen Mersin’in Mezitli ilçesindeki Mezitli Küçük Sanayi Sitesi projesini, yer seçimi yapılırken birkaç kez değişikliğe uğradığı, en sonunda da konumu ulaşımı gereği bahse konu alanın seçildiği tespit edildi.
 Mersin, Akdeniz’in önemli geçiş ve ticaret noktaları arasında yer almasını yanında, uzun sahilleri ile de büyük bir turizm kenti. Tüm bu özellikleri kendisinde toplayan Mersin, tarih boyunca göç alan ve nüfusu her geçen sene artan bir bölgede bulunuyor. Mevcut göç ve doğum oranlarının yanı sıra, artan ekonomik faaliyetler neticesinde 2035 yılında Mersin’in nüfusunun 2 milyon 700 bini aşması ön görülüyor. Bu nüfus artışında merkeze yakın bulunan ve şu an nüfusu 200 bini aşmış, Türkiye’nin birçok ilinden daha büyük, Mezitli gibi ilçelerde yeni yapısal değerlendirmeler hayata geçiriliyor. Bu değerlendirmelerden birisi de Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Projesi.
 İSTİHDAM VE HİZMET İMKANI SAĞLAYACAK
  Nüfusu hızlı artan şehirlerde en dikkat çeken sorun istihdam. Bu hususun da önüne geçilmesi adına projelendirilmesinde farklı yönlerin ele alındığı Mezitli Küçük Sanayi Sitesi, içerisinde 520 dükkan, yılda bin 200 öğrenci mezun edecek endüstri meslek lisesi, 500 kişilik konferans salonu, 7 banka, spor tesisleri, cami alanı, polis karakolu ve sağlık ocağının yanı sıra İdari Hizmet Binası ve 300 kişilik eğitim salonunu da bünyesinde barındıracak. 8 bin vatandaşın istihdamına katkı sağlaması hedeflenen Küçük Mezitli Sanayi Sitesinde, planlanan konumda yapılması dahilinde yılda milyonlarca insana hizmet vermesi hedefleniyor.
  PLANLANAN ALANIN SEÇİLMESİ
 Yeni sanayi sitesinin planlanan alan kurulması birçok kurum ve kuruluşun denetiminden geçmesi ve alanın sağlayacağı faydaların hepsinin göz önüne alınmasının ardından gerçekleşti. Seçilecek alanda otoyol bağlantılarının güçlü olması göz önünde bulundurulurken, şehir merkezinden ulaşım, toprak yapısı gibi birçok etken göz önünde bulundurulmuş ve Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanan Mersin-Adana 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda sunulan alanlardan, 4. alan uygun görülerek seçildi.  Alanda ikinci bir çevre yolu da planlanarak otoyola bağlantı güçlendirilecek. Adana – Erdemli ve Mersin – Silifke yolları arasında yer alan bölge Mersin’e 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Planlama alanı kuzeyinden ve batısından  O-51  Adana-Erdemli  otoyolu,  güneyinden  D-400  Mersin-Antalya  karayolu  ile çevrilidir.
 MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ONAYLANDI
Seçilen alan önerilmeden önce de 31.07.2018 tarihinde onaylı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında Organize Tarım Bölgesi, 14.06.2019 tarihinde onaylı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında ise 0.40 Emsalli,9.50 Yençok yapılaşma koşullarına sahip kuzeyindeki 25 metrelik yoldan ve doğusundaki 35 metrelik yoldan 10 metre diğer cephelerden 5’er metre çekme mesafesine sahip adalar şeklinde Organize Tarım Bölgesi’dir. Düşünülen yapı bölgesi üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da dahil olmak üzere birçok kurumun katılımıyla projelendirmeler yapılmış ve 52 hektardan 33 hektara düşürülen alan 1 sene boyunca Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde onaya sunuldu. 11 Ocak 2021 tarihinde yapılan oylama sonucunda ise oy birliği ile kabul edildi. 
UZUN BİR SÜREÇ YÜRÜTÜLDÜ
  Küçük Sanayi Sitesi hakkında ortaya atılan rant iddiaları kanıtlanamadı. Üzerinde 2017 yılından bu yana uzun bir süreç yürütülen projenin, Mersin’in farklı siyasi kesimleri ve esnaf ve zanaatkar STK’ları tarafından da kabul gördüğü biliniyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR