Mezitli Sahil Balık Restoran ; Misafirlerimizin Yaşamının Bize Emanet Olduğunun Bilincindeyiz

Mersin 29 Haziran 2020 22:53
Videoyu Aç Mezitli Sahil Balık Restoran ; Misafirlerimizin Yaşamının Bize Emanet Olduğunun Bilincindeyiz
A
a

Mezitli Sahil Balık Restoran ; Misafirlerimizin Yaşamının Bize Emanet Olduğunun Bilincindeyiz

Mezitli Sahil Balık Restoran ; Misafirlerimizin Yaşamının Bize Emanet Olduğunun Bilincindeyiz

Mersin Mezitli’de yer alan Sahil Balık Restaurant sahibi Muzaffer Özen, Covid-19 sürecinde restoranların durumu; salgının sektöre etkileri üzerine bir görüş açıkladı. 

Mersin en köklü restaurantlardan biri olan Sahil Balık Restaurant sahibi Muzaffer Özen, pandemi süreci ile birlikte kapatılan işletmeler normalleşme sürecinin ardından yeniden açıldı. Yeniden işimizin başında olmaktan dolayı mutluyuz elbette ancak sorumluluklarımız geçmişe göre çok daha fazla ifadelerini kullandı.

Sahil Balık Restaurant sahibi Muzaffer Özen, Covid-19’un Türkiye’de görülmesinin ardından sıkı tedbirler döneminde işletmelerinin uzun bir süre kapalı kaldığını 1 Haziran itibari ile yeniden işletmelerini açtıklarını ifade etti. 

Başarılı işletmeci Muzaffer Özen; “Bu süreçte en ufak işletmeciden tutalım da büyük işletmecilere kadar herkes belli zorluklar yaşadı. Bizler de belli zorluklar yaşayarak bu sürecin başka bir aşamasına geldik artık iş yerimizde konuklarımız ile bir aradayız ancak bu süreci geçmişte ki gibi ele almıyoruz, eskiden de hijyen bizim için önemli bir meseleydi ama şimdi çok daha farklı bir her yerde duruyor bizim için” dedi.

Özen, bu süreçte işletmelerinde hayat geçirdikleri uygulamaları paylaştı; Hijyen konusunda mutfaktan tutalım da masalarımızın olduğu bölümlere kadar dezenfekte çalışmalarını düzenli aralıklarla yapıyoruz. İnsanların bir anlamda bizlere hayatını emanet ettiğinin bilincindeyiz ve bu bilinçle hareket ediyoruz diyen Özen misafirlerimizin sağlığı bizim sağlığımızdır diyerek bu süreci nasıl ele aldıklarına değindi.

Restoran girişinde muhakkak ateş ölçümü yaptıklarını, personellerin ve müşterilerin maske kullanımına dikkat ettiklerini, masalarda ve restoran’ın belli yerlerinde dezenfektan bulundurduklarını belirten Sahil Balık Restaurant sahibi Muzaffer Özen, işletmelerinin iç dizaynını da sosyal mesafe kuralına uyacak şekilde yeniden düzenlediklerini belirtti.

Özen konuklarımızın ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız, bu yüzden hiç olmadığı kadar hassasız diyerek sözlerini sonlandırdı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR