Mezitli İlçesi’nde yarının ustaları yetişecek

Mersin 20 Temmuz 2020 11:09
Videoyu Aç Mezitli İlçesi’nde yarının ustaları yetişecek
A
a

Mezitli İlçesi’nde yarının ustaları yetişecek

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bünyamin Önel, Mezitli kurmayı planladıkları 500 dükkan kapasiteli yeni sanayi sitesinde pratik uygulama eğitimleri de verileceğini belirterek, "Burada yarının ustaları yetişecek" dedi.


Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bünyamin Önel, yapılması planlanan 3. Sanayi sitesi projesiyle esnaflara ve vatandaşa verilecek olan hizmetleri anlattı.
Bünyamin Önel yaptığı açıklamada, "Mersin odalar birliği başkanımız Talat Dinçer ile beraber yaptığımız çalışmalarda 25 yıldan beri sanayi sitesi kurmak için mücadele ediyoruz. Fakat hiçbir adım ileri gidemedik. Ben göreve geldikten sonra 1 ay içerinde Mezitli meclisinden sanayi sitesi için kararı aldım yerini ve tespitlerini yaptım. Daha sonra Büyükşehir meclisine getirdim. Oradaki bütün meclis üyesi arkadaşlarla görüşerek Mersin'in bu sorununu birlikte çözme kararı aldık. Ardından bunu bakanlığa taşıyarak 100 binlik imar planlamasını yaptırdık. Bunları hayata geçirecekken maalesef ki pandemi süreci başladı. Pandemi sürecinden dolayı meclisler kapalı olduğu için başlayamadık. Bu arada çalışmamıza ara vermeden sanayi sitesi ile alakalı imar planlarını, şehircilik planlarını ve mimari planlarını belirledik" şeklinde konuştu.

"SANAYİ SİTESİN DE YARININ USTALARINI YETİŞTİRECEĞİZ"
Gelecek nesiller için yetiştirilmesi gereken ustaların önemine vurgu yapan Önel, "Yapılacak sanayi sitesinde tam 500 dükkan olacak. Planlarımıza göre önümüzde ki sene temellerini atıp iki sene içinde de bitirmeyi hedefliyoruz. Mezitli'deki sanayi sitesinde şu an 132 dükkan var. Sıkıntı ise şehrin göbeğinde kalması. Çevresinde apartman ve binalar var. Bina altlarında çok zor şartlarda çalışan esnaflarımız da var. Buradaki dükkanlar en fazla 40-50 metrekare ve işyerini büyütmek isteyen esnaflar için bu büyük bir sorun teşkil ediyor. Biz de bunların tamamını yeni yapacağımız sanayi sitesinde toplama niyetindeyiz" dedi. 

EN BÜYÜK SIKINTI USTA YETİŞTİREMİYORUZ
Yeni kurulacak sanayi sitesine siyaset ve bürokrasiden de büyük destek gördüklerini dile getiren Başkan Önel, sanayi sitesi bölge ile ilgili şu bilgileri paylaştı: "Sanayi sitesini yapacağımız bölge ilçemizin geri kalmış bir mahallesi olacak. Yapılan istatistiklerde 5 bin çalışan 3 bin hizmet alan bir sanayi sitesi kurulacak. Bu projeyle eşi benzeri görülmeyen bir sanayi sitesine imza atmış olacağız. Sebebi ise malumunuz ülkede yaşanan işsizlik sorunu. Gençlerimizin üniversiteleri bittikten sonra iş sıkıntısı yaşıyor. Sanayi sitelerinde ki en büyük sıkıntı usta yetiştiremiyoruz. Çünkü usta yetiştirebilmemiz için çırak ve kalfa lazım. Ama biz çırak bulamıyoruz. Çünkü bütün çocuklarımız okuyor. Endüstri meslek lisesinden mezun olan öğrenciler için pratik uygulamada uygun okul yok. Sanayi sitesinde buna uygun okul yapacağız. Bunun için 11 dönümlük bir arazide pratik eğitim uygulama merkezi koyacağız. Burada yarının ustaları yetişecek. Eğer bu ustaları yetiştiremezsek şu an ki ustalarımız emekli olduğunda arabamızı tamir ettirecek bakım yaptıracak usta bulamayacağız. Hem gençlerimize bir iş imkanı sağlayalım hem de geleceğin ustalarını yetiştirelim istiyorum. Bizden sonra da bu bayrağı alsınlar ve devam etsinler. Sanayi sitesinin içinde sağlık ocağı, 6 banka, restoran, kahve, karakol, 500 kişilik toplantı salonu, 300 kişilik eğitim salonu yer alacak."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR