Mersin

Mezitli Belediyesi, kadınların yüzüne kapıyı kapadı

Her açıklamasında “Kadın dostu” cümlesi ile söze başlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Meclisinin feshetmesine kadınlar, kadınların yerel yönetime katılmalarının ve demokratik hak kullanımının engellendiğine dikkat çekerek, tepkilerini dile getirdi.

Mezitli Belediyesi, kadınların yüzüne kapıyı kapadı

8 Kasım 2018 10:23
-A

+A


 
 
 
Mezitli Belediyesi, Kent Konseyi bünyesinde kurulan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Meclisi'nin çalışmalarını sonlandırdı. Alınan kararlar konusunda hiçbir bilginin verilmediği kadınlar, toplantı yapmak için Kent Konseyi binasına gittiklerinde kilitli kapılarla karşılaştı.
Kadın sorunlarına ilişkin yaptıkları her açıklamada “Kadın dostu” cümlesi ile söze başlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve yönetimi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Meclisinin feshedilmesi edilmesine sessiz kaldı.
Mezitli Belediyesi Kent Konseyi'nin, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kadın Meclisi’ni feshetmesi kararının “kadınların iradesi yok sayılması” anlamına geldiğine dikkat çeken kadınlar, basın toplantısı ile yaşananlara tepkilerini dile getirdi.
 
KADINLARIN İRADESİ YOK SAYILIYOR
Mersin Kadın Platformu, Mezitli Belediyesi’nin Kent Konseyi’nde yaşananlarla ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) basın açıklaması yaptı. Platform üyelerinin katıldığı açıklamada, Mor Dayanışma Üyesi Şilan Sürmeli, Mezitli Kent Konseyi Yürütme Kurulu'nun 8 Ekim 2018'de, olağanüstü toplanarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kadın Meclisi’ni feshetmesini kınadı. Sürmeli, “Yenileme adı altında yapılan bu fesih, orada emek veren kadınların iradesi yok sayılmasıdır. Öncesinde ve sonrasında tüm iletişim kanallarını kapatarak sergiledikleri bu aciliyeti ve gizliliği anlamıyoruz” diye konuştu.
 


“DAYANIŞMAYA MECBURUZ”
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışama Günü yaklaşırken, bu davranışın kadınların iradesinin yok sayıldığı anlamına geldiğini belirten Sürmeli, uygulamayla kadınların yerel yönetime katılmalarının ve demokratik hak kullanımının engellendiğine dikkat çekerek, “Yerel demokrasiyi geliştirilmesi açısından bakıldığında bu hukuksuzluk sadece Mezitli Kent Konseyi'ni değil hepimizi ilgilendirmektedir. İlimizdeki tüm kent konseylerinde yer alan sivil toplum kuruluşları olarak, yerel demokrasiyi geliştirme sorumluluklarımız gereği kent konseyleri yönetmeliğine sahip çıkarak yereldeki hukuksuzluklara karşı müdahil olmaya ve dayanışmaya mecburuz” dedi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
ayşegül 8 Kasım 2018 10:27

Kadınları yanına alıp medyaya poz vermekle "kadın dostu" olunmaz. Olsa olsa "medya maymunu"olunur

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 610 Oy (%29)

  • HAYIR : 716 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 763 Oy (%37)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku