Gündem

MERSİN KADIN GÜCÜ'NDEN 25 KASIM VURGUSU

Mersin Kadın Gücü, 25 Kasım 'Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü’ ile ilgili mesaj yayınladı.

MERSİN KADIN GÜCÜ'NDEN 25 KASIM VURGUSU

25 Kasım 2019 19:27
-A

+A

Mersin Kadın Gücü, 25 Kasım 'Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mersin Kadın Gücü sözcüsü İnşaat Mühendisi Cavidan Demirağ, 25 Kasım’ın bir kutlama değil, bir direniş günü olduğuna dikkat çeken Demirağ, “Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. Unutmayalım ki, Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir. Kadınlarımızın yani geleceği şekillendiren insanların daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve takvimlerimizden 25 Kasım’ı çıkarabilme ümidiyle 1999 yılında BM Genel Kurulu kararı ile,  kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla ilan edilen ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ vesilesiyle tüm kadınlarımızın şiddetten uzak sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmelerini dilerim” dedi. 
 
KADINA ŞİDDETE HAYIR 
GÜNÜ NASIL İLAN EDİLDİ?
25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nin kuzey bölgesinde,bir uçurumun dibinde üç kadın cesedi bulunur. Bu cesetler Mirabel kardeşlere, yani Patria, Minerva ve Maria ya aittir. Polis bu ölümler için trafik kazası açıklaması yapar. Ama sonra üç kız kardeşin tecavüz edilerek katledildiği anlaşılır. Mirabel kardeşler Trujillo diktatörlüğüne karşı,özgürlük mücadelesi veren, Candestina hareketinin öncülerindendir. Onlar kelebekler diye anılır. Tecavüz edilmeleri, katledilmelerinin nedeni onların özgürlük istemelerindendir. Ve aradan yıllar geçer,1981 yılında Kolombiya' da Latin Amerika kadın kurultayı 25 Kasım tarihini ''Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü'' ilan eder. 1999 yılında da Birleşmiş milletler 25 Kasımı 'Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü' olarak kabul eder
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku