Mersin’in Kaderi Lojistik Sektörü

Mersin 27 Ekim 2020 15:14
Videoyu Aç Mersin’in Kaderi Lojistik Sektörü
A
a

Mersin’in Kaderi Lojistik Sektörü

Konteyner Limanı Mersin’den Alınmaya mı çalışılıyor?
Mersin dünden bu güne sahip olduğu limanı, serbest bölgesi, demiryolu ve karayolu bağlantıları ile tarihte birçok ticarete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenledir ki kaderinde lojistik olan bir şehirdir Mersin, hatta öyledir ki Türkiye’nin kalbi olan İstanbul’un tek alternatifi, Akdeniz’in parlayan yıldızıdır. Türkiye’nin bağımsız devletler topluluğuna ve Avrupa’ya açıldığı kapı dır.
Bu denli önemli bir lojistik “şehrine” bundan yaklaşık 10 yıl önce yatırım planı alınmış olan ve Avrupa Birliği tarafından ön etüt çalışması yapılmış Mersin Konteyner Limanına ilişkin bu gün (27/10/2020) tarihli ve 31287 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de, 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Tedbir 336.2 maddesinde 2021 yılında Doğu Akdeniz’de Limanın nereye yapılacağının tespit edileceği belirtilmektedir.
Oldu bittiye gelmemeli bu proje. Bu proje Akdeniz’in lojistik yıldızı, Türkiye’nin Lojistik üssü olan Mersin’in hakkıdır. Biliyoruz ki ilk günden beri Mersin’de yer alan neredeyse tüm STK’lar sesini yükseltti ve Mersin’in olanı Mersine verin dediler.
Hatta bunların başında ilin en önemli aktörü olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ayhan Kızıltan bu konuda geçmişteki demeçlerine de bakarsanız çeşitli ortamlarda bu projenin Mersin için nedenli önemli olduğunu vurgulamış ve Mersine ait olduğunu ifade etmiştir.

Sürecin Trend Medya olarak yakın takibinde olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Mersin’de yer alan tüm STK’ların ve iş dünyasının bu projeyi sahiplenmesini ve bu günden lobi çalışmaları için harekete geçmesini diliyoruz.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR