Mersin , ‘Mavi Bayrak en iyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ödülünü’ aldı

Mersin 22 Temmuz 2020 12:03
Videoyu Aç Mersin , ‘Mavi Bayrak en iyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ödülünü’ aldı
A
a

Mersin , ‘Mavi Bayrak en iyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ödülünü’ aldı

Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2020 yılında Mavi Bayrak Programı’nı uygulayan ülkelerin Mavi Bayrak ödülünü hak eden marinalar açıklandı. Yapılan açıklamada, Türkiye’deki marinaların arasında Mersin Marina’ya “2020 yılı Mavi Bayrak en iyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ödülü” verildi.
 
Danimarka’nın Başkenti Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) 2020 yılı Mavi Bayrak ödülleri değerlendirmesinin sonuçlarını açıkladı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından her yıl farklı bir yörede o yıl tüm ödüle hak kazanan plaj, marina ve yatları temsilen yapılan Ulusal Mavi Bayrak Töreni, bu yıl da İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde Çeşme-Ilıca Halk Plajı'nda yapıldı.
 
 
Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, CHP Genel Başkan Yrd. Tuncay Özkan, AKP İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Çeşme Belediye Başkanı Muammer Ekrem Oran, TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Epikmen ve çok sayıda turizmci katıldı.
 
Türkiye’de ki değerlendirmede, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Doğa Koruma Merkezi’nden oluşan Jüri Üyeleri değerlendirme sonucu Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE’ye iletildi.
 
Mersin Marina’sı kentimize değer katıyor
Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE’nin sonucunda da kentimize değer katan Mersin Marina “2020 yılının en iyi Marinası” ödülüne layık görüldü. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mavi Bayrak Programı Kapsamında, 2019 yılında Marina kategorisinde yapılan “En iyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme Etkinlikleri” nedeni ile Marina ve Marina yönetimini kutlayan bir ödül plaketini verdi.
 
Mersin Yat Limanı Mavi bayrakta Türkiye’nin çıtasını yükseltti
Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2020 yılında Mavi Bayrak Programı’nı uygulayan ülkelerin Mavi Bayrak sayılarını açıkladı. Buna göre Türkiye, plaj sayısı ile yine Dünya 3’üncüsü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4. sırada İtalya ve ardından 5. sırada Fransa yer alıyor. Bu yıl Türkiye’de 486 plaj, 22 marina ve 7 yat, Mersin’de de Mersin Marinasının yanı sıra 8 plaj Mavi Bayrak almaya hak kazandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR