Merkez Bankası'ndan yeni bir dolar hamlesi! Haftalık repo ihalesi açmadı

Gündem 19 Ağustos 2020 19:10
Videoyu Aç Merkez Bankası'ndan yeni bir dolar hamlesi! Haftalık repo ihalesi açmadı
A
a

Merkez Bankası'ndan yeni bir dolar hamlesi! Haftalık repo ihalesi açmadı

TÜRKİYE Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan son dakika ateşi düşmek bilmeyen dolara yönelik yeni bir hamle geldi. Merkez, bugün de yüzde 8,25 faizli 1 haftalık repo ihalesi açmazken piyasayı yüzde 11,27 basit faizden fonladı. Piyasaya çift haneli faizden TL verilirken Merkez Bankası 7 Ağustos tarihinden bu yana haftalık repo ihalesi açmayarak 'örtülü faiz artırımı' yapıyor.
 

Faiz kararı öncesi dolara karşı elindeki tüm araçları kullanmaya devam eden Merkez Bankası flaş bir adıma daha imza attı. Merkez Bankası bugün de yüzde 8,25 faizli 1 haftalık repo ihalesi açmazken piyasayı yüzde 11,27 basit faizden fonladı. Merkez, bankalara yüksek faizden TL vererek piyasadaki Türk Lirası miktarını azaltmayı böylece TL'yi dolar karşısında değerli kılmayı amaçlıyor.

Merkez Bankası (TCMB) sıkılaştırma adımları kapsamında geleneksel yöntemle açtığı repo ihalesinde ortalama %11.27 basit faizden 10 milyar TL fonlama sağladı.

7 Ağustos'tan politika faizinden fonlama sağlamıyor

TCMB bugün de %8.25 seviyesindeki politika faizinden bir hafta vadeli repo ihalesi açmadı. Banka 7 Ağustos’tan beri haftalık vadede politika faizinden fonlama sağlamıyor.

Miktar ihalesi ile sağlanan sabit faiz oranından fonlamanın aksine geneneksel yöntemli repo ihalesinde faiz oranı bankaların teklifleriyle belirleniyor. TCMB’nin likidite sıkılaştırma adımları nedeniyle dün geneleksel yöntemli repo ihalesinde ortalama basit faiz %11.3 seviyesinde oluşmuştu.

Ek sıkılaştırma adımlarına devam eden TCMB’nin piyasaya sağladığı ortalama fonlama maliyeti 16 Temmuz’da politika faizinin 90 baz puan altına yani %7.34’e kadar gerilemişti. TCMB son adımlarıyla fonlama maliyetini dün itibarıyla %9.31’e yükseltti. Yükselişin bugün de belirginleşerek sürmesi bekleniyor.

Yarıya düşürme uygulaması başlıyor 

Öte yandan banka dün açıkladığı üzere bankalararası para piyasasında bankaların gecelik vadede (%9.75) borç alabilme limitlerini yarıya düşürme uygulamasına da bugün başlıyor.

Bankacılar TCMB’nin bugün başlayacak adımlarından sonra sıkılaştırmanın önce çift haneye ardından da %11.25 seviyesindeki bankanın en üst fonlama mekanizmasınaki faizine doğru ilerleyeceğini öngörüyorlar.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR