TOROS ÜNİVERSİTESİ GASTRONOMİ ŞENLİĞİ…

Geçmiş yılları hatırlarım: Yaz ayları restoran işletmecileri için personel yönünden sıkıntılı geçerdi. Ellerindeki aşçılar daha yüksek ücretle çalışmak için batıya, turistik yörelere giderlerdi. Turizm açısından her türlü zenginliğe sahip Mersin’de, hâlâ turizme dönük fizikî altyapı noksanımız giderilememişti ve sektörün ihtiyacına uygun personel sağlanamıyordu. Bunun sıkıntısı

17 Nisan 2019 09:38
A
a

 

Toros Üniversitesi kuruluşundan beri kentin birçok eksiğini doldurmaya dönük atılımlar yapıyor; bu anlamda, turizm sektörü için aşçı yetiştiren bir  bölüm açarak önemli bir sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırdı.

Hafta başında, Toros Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’na bağlı aşçılık programının düzenlediği Geleneksel Gastronomi Şenliği’nin ikincisi yapıldı.

Türkiye’nin çeşitli illerinde üniversitelerde eğitim alan öğrenciler ve şefler bir araya geldiler. Yöresel yemekler ve tatlılar tanıtıldı. Öğrenciler yemek yarışmalarında hünerlerini gösterdiler.

Mersin çok zengin bir mutfak kültürüne sahip.  Arap, Yörük, Girit, Levanten mutfaklarının yanında, doğu ile batının birleştiği, deniz kültürünün de içinde olduğu zengin bir mutfak oluşmuştur.

Maalesef bu değerli etkinliğe bu yıl özellikle turizm işletmelerinin ve Mersinlilerin ilgisi yeterli değildi.

Gelecek yıl daha büyük bir tanıtım yapılmalı ve katılım sağlanmalıdır. Valilik ve yerel yönetimler desteklemelidir.

Mersin’deki tüm turistik işletmeler, otel ve restoranlar hem katkı sağlayabilirler, hem da katılabilirler.

Katıldığım bu etkinlikte, kendi işletmemde de yıllar önce çalışmış ve aşçı yardımcısı olarak işe başlamış birçok yetenekli gencin, şimdi önemli tesislerde aşçıbaşı olarak çalıştığını görmek sevindiriciydi.

Toros Üniversitesi’nin önderliğinde benzeri olmayan Mersin mutfağının tanıtımı yapılır ve Mersin tanıtımında gastronomi alanında önemli katkı sağlanmış olur. Dolayısıyla, Mersin’in turizm sektörü için ihtiyacı olan eğitimli kalifiye personel açığı hızla karşılanmaya başlar.

Mersin’in buna benzer pratik sorunlarının çözümü için, ilgili kurum ve kuruluşlar adım atmalıdır. Gündelik politik gerilimlerin ötesinde, kentin kalkınması ve hemşerilerin geleceği için somut hizmetler, uygulamalar ve etkinlikler hayata geçirilmelidir.

Toros Üniversite’si bu anlamda örnek adımlar atıyor. Üniversitelerin kente katkısı anlamında da sorumlu davranıyor; teşekkür ederim.

HARUN ARSLAN

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR