Yazar

harunarslan333@gmail.com

150 makale bulunmakatadır

TARSUS DÜNYAYA AÇILIYORMUŞ

Gazete manşeti “Tarsus Dünyaya Açılıyor” şeklindeydi. Haber ilgimi çekti. Okuyunca alışılageldik klasik kardeş şehir ya da fuar adı altında aslında gezi amaçlı turistik gezilerden birinin haberi olduğunu gördüm. Haberde İtalya’nın Palazzolo Acreide Belediyesi ile Tarsus Belediyesi arasındaki işbirliğinden söz ediliyordu.

08:58 - 1 Ağustos 2018

+A

-A


Tarsus Belediye yetkilileri kalabalık bir heyetle İtalya’nın Palazzo Acreide Belediyesi’ni ziyaret etmişler.

Heyette Belediye Başkan Yardımcıları, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü, Sağlık İşleri Müdürü, Belediye Ekmek Fırını Müdürü, Kültür İşleri Yöneticisi, Kalite Yönetim Koordinatörü bulunuyor.

Kasım ayında da İtalya heyeti Tarsus’u ziyaret edecek.

Şimdi merak ediyorum acaba nasıl bir işbirliği olacak ve iki kente ne gibi faydalar sağlayacak ve bununla Tarsus nasıl dünyaya açılacak.

Ben şimdiden cevabını vereyim. Hiçbir fayda sağlamayacak, yalnızca kalabalık heyetin yaptığı gezi masraflarının faturası Tarsus Belediyesi’nin bütçesinden çıkacak.


On yıldır yurtdışı fuar ve kardeş şehir gezilerinin yararsızlığını ve halkın parasıyla yapılan bu gezilerin kent bütçesine verdiği zararı yazıyorum.

Özellikle önceki dönem MTSO ve Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar sayısız yurtdışı fuar ve kardeş şehir gezileri yapmışlar ama Mersin’e tek bir fayda sağlayamamışlardır.

Hep bu gezilere harcanan para ile Mersin’e kaç fabrika yapılır, ne kadar yararlı tesis kazandırılır diye düşünürüm.


Tarsus Belediyesi Palazzolo Acreidelilere yöresel yemekleri tanıtmış.

MTSO ve Büyükşehir Belediyesi gezi ekipleri de yıllarca yurtdışında cezerye tanıtımı yaptılar. Şimdi ne cezerye ihracatı nede cezerye için Mersin’e gelen turist var.


Sonuçta 14 milyon turist hedefindeki komşu kent Antalya’nın yanında Mersin’e yalnızca 20 bin turistin gelmesi ne kadar üzücü.

Sorumluları  ve onların küçük menfaat çevreleri hala ortalarda yüzleri kızarmadan dolaşıyor ve Mersin’e daha büyük zararlar verme peşindeler.


Yazdığımız sayısız yazının ve halkın tepkisi ile MTSO’ nun özellikle iki yıldır yurtdışı gezisi yapmaması kentimiz adına olumlu bir gelişme.

Belediyelerimiz de artık Türkiye’ye hiçbir katkısı olmayan bu kardeş şehir merakından vazgeçmeliler.

Özellikle de ülkemizin gelişmemesi için Almanya gibi kardeş şehirler ve vakıflar aracılığı ile zarar veren ülkelerle bu ilişkilere son verilmelidir.


HARUN ARSLAN

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku