Yazar

fatmayakaryilmaz@gmail.com

3 makale bulunmakatadır

SEÇİMLERDE NASIL OY KULLANACAĞIZ?

Bu yazımda kısaca nasıl oy kullanacağımıza ilişkin birtakım açıklamalarda bulunacağım. Oy kullanma bir vatandaşlık görevi olup, mecburidir. Ayrıca para cezası vardır.Bu güne kadar verilen para cezaları uygulanmamıştır.

19:25 - 19 Haziran 2018

+A

-A

Oy verme sabah saat 8.00 'de başlar ve saat 17.00 'de biter.Oy verme saati sona erdiğinde sandık başında bulunan seçmenlerin kimlikleri toplanır, bunlara oy kullandırılır. Bu saatten sonra sandık başına gelenlere oy kullandırılmaz.

Oy verme saatinden sonra gelen kişilere oy kullandırılırsa , ŞİKAYET yoluyla SANDIK KURULU'na başvurulmalıdır.

Sandık seçmen listesinde olanların tümü oyunu kullanmış olsa bile oy verme işleminin sona erme saatinden önce sandıklar açılamaz.

Nüfus Cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi belgelerle oy kullanılabilir.

Telefon, kamera gibi ses ve görüntü kayıt cihazlarıyla oy kabinine girmek yasaktır.Sandık çevresinde sadece sandık kurulu üyeleri görevleriyle ilgili olmak kaydıyla  telefon görüşmeleri yapabilirler. Diğer kimselerin sandık çevresinde telefon görüşmeleri yapması yasaktır.

Kural olarak" sandık seçmen listesinde " adı yazılı olan kişiler oy kullanabilir. Bunun dışında  "Örnek 142 belgesi bulunan görevliler o sandıkta oy kullanabilir. Bu kişilerin isimleri sandık seçmen listesinin altına elle yazılır.

*Gebeler, hastalar, ve engellilersıra ile bekletilmeden oylarını verirler.

* Yaşlıların bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilebilir

* Bu seçmenlere yardım eden seçmenin de öncelikle oy kullanmasına izin verilebilir.

* Görevlendirilen güvenlik güçlerinin de bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilebilir.

* Seçmen , imza atmasını bilmiyorsa sol el baş parmağını basar. Sol elinin baş parmağı olmayanların hangi parmağını bastığı listenin imza bölümüne ayrıca yazılır.

ZİHİNSEL ENGELLİ KİŞİLERİN seçmen listesinde bulunmamaları gerekir. Ancak vatandaşın sandık seçmen listesinde adının bulunması halinde , o kişinin zihinsel engelli olup olmadığının tespiti sandık kurulu başkanı, üyeleri  veya müşahitlerin yetkisinde olan bir husus değildir.Bu kişilerin oy kullanmasına fiziki bir engeli yoksa , bu kişiler oylarını kullanırlar ancak oy kullanma kabinine başka kimse giremez.

* ENGELLİLERİN OY KULLANMASI

Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelleri açıkca belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık çevresinde bulunan akrabalarından birinin , akrabası yoksa diğer herhangibir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez.

Sandık kurulu başkan veya üyeleri , engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez, oy kullanma  sırasında yardım edemez.

* OKUMA -YAZMA BİLMEYEN SEÇMENLERİN OY KULLANMASI

Okuma-yazma bilmeyen seçmen , sorduğu ve istediği takdirde sandık kurulu başkanı , sadece birleşik oy pusulaları üzerinde  bulunan  cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti  ve ittifakların işaretlerinden hangisinin hangi aday veya partiye ait olduğunu  ve tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı , siyasi parti  ve ittifakların diğer bölüme taşırmamak suretiyle "TERCİH" veya "EVET" mührünü basması ve birleşik oy pusulalarını katlayıp sarı renkli zarfa koyarak ağzını yapıştırması gerektiğini anlatır.

Okuma -yazma bilmeyen seçmenlere oy verme sırasında yardım etmek amacıyla oy verme yerine kendisinden başka kimse giremez ve oy kullanma sırasında yardım edemez.

İlçe seçim kurulu mührü taşıyan zarflar üzerine ayrıca sandık kurulu mührü de basılır.Böylece zarflar üzerinde iki mühür yer alır.

Cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili seçimi için ayrı oy pusulaları kullanılır. Sandık kurulu seçmene iki ayrı oy pusulası ve bir zarf verir.

* Birleşik oy pusulalarından başka bir şeyin zarfa konması oyu geçersiz yapar

* Seçmene yeni bir birleşik oy pusulası verilemez. (Hata veya başka bir neden ileri sürülerek)

Cumhurbaşkanlığı oy pusulasında " Cumhurbaşkanı adayları ibaresi  ile adayların fotoğrafı , adı ve soyadı yer alır.Adaylardan birine ait alana evet ya da tercih mührünün basılmasıyla oy kullanılır.

Milletvekili birleşik oy pusulasında ittifak unvanı ittifak ünvanı bölümü altında ittifaka  katılan siyasi partiler , diğer siyasi partiler ve bağımsız adayların adı ve soyadı yer alır.

Milletvekili seçiminde oy , ittifak ünvanı, ittifaka katılan siyasi partiler , diğer siyasi partiler veya bağımsız adaylardan birine ait alana  "evet" Ya da "tercih" mührünün basılmasıyla kullanılır.

Seçmen , oy pusulasında ittifak alanı içinde herhangibir yere , bir ya da birden fazla kez mühür basabilir. Bu durumda oy geçerli olup ittifaka verilmiş sayılır.

 

İttifak alanı ; ittifak ünvanı bölümü ile aralarındaki boşluk dahil ittifak yapan siyasi partilerin sütunlarının tamamını oluşturan çerçevenin içini ifade eder.

İttifak alanı içinde , mührün;

_ Bir siyasi partiye ayrılan alana ,

_Hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak ünvanı bölümüne ,

_ İttifak ünvanı bölümüne taşacak şekilde bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde bu oy, o siyasi partiye verilmiş sayılır.

Bu haller dışında , mührün yalnız ittifak alanı içine bir veya birden çok kez basıldığı her durumda oy, ittifaka verilmiş sayılır.

 

 

Örneğin; seçmen millet İttifakı alanı içinde :

-- Yalnızca Chp alanına basarsa , bu oy Chp'nin olur.

--Hem millet ittifakı yazan alana hem de CHP alanına mühür basarsa bu oy Chp'nin olur.

-- Millet ittifakı yazan alan ile CHP alanına taşan şekilde mühür basarsa , bu oy CHP'nin olur.

--Sadece millet ittifakı  yazan alana mühür basarsa bu oy sadece ittifakın olur.

__ Hem Cumhuriyet Halk Partisi  hem de ittifak alanı içindeki bir ya da birden fazla parti alanına mühür basarsa bu oy sadece ittifakın olur.

__ Hem birden fazla siyasi parti hem de ittifak unvanının bulunduğu alana mühür basarsa bu oy yalnızca ittifakın olur.

__ İttifakın oyları , partimizle birlikte , ittifakın içinde yer alan diğer partilere de oransal olarak dağıtılacaktır. Bu durum o seçim çevresinde siyasi partilerin çıkaracağı milletvekili sayısını doğrudan etkileyecektir.

sandık açıldığında önce Cumuhrbaşkanı oy pusulaları sayılır.

Oyların sayım ve dökümü bittikten sonra ve sandık sonuç tutanakları düzenlendikten sonra , her bir gözlemci (müşahit) için birer tane örneği hazırlanır., sandık kurulu başkanı ve üyelerince imzalanıp mühürlendikten sonra gözlemcilere(müşahitlere) dağıtılır.

 

     SEÇMENLER  de sandık kurulunun her türlü iş ve işlemlerine karşı şikayet ve itiraz yoluna başvurabilirler. 19.06.2018

 

Av. Fatma YAKARYILMAZ


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku