NÜKLEERDE GECİKEN SON

Yazımın bazı bölümleri şöyleydi: Akkuyu nükleer santralinin yapım süreci devam ediyor. Zaten uluslararası anlaşmalarla yapımı kesinleşen santral, Rusya ile yeni yapılan sözleşmeden sonra stratejik plan statüsüne alındı. Bunun anlamı: Hiçbir şekilde geri dönüşü yoktur ve hiçbir engelleme yapılamaz!

12 Ekim 2016 10:27
A
a
Sonuçta, Mersin’e onlarca fabrika ve işletme yapılması gerçekleşemedi.
Artık yeni inşaatlar içinde arsa sorunu var. Yani Mersin dönemin yerel yönetimi tarafından merkezi hükümetin yapacağı yatırımların geri çevrilmesinden ya da engellenip, geciktirilmesinden ayrı bir de Çevre Düzeni Planı’nın olmamasından dolayı birçok özel teşebbüs yatırımı gerçekleştirilememiş oldu.
Şimdi önümüzde iki şık var…
 
Birincisi: Büyükşehir Belediye Meclisi Çevre Düzeni Planı’nı onaylayacak ve Mersin’deki yatırımların önü açılacak. Özellikle kentteki istihdama önemli katkısı olacak ve Mersin zenginleşecek.
 
İkincisi; Plan onaylanmayacak. Bakanlığa geri gönderilecek. Hukuki süreç başlayacak. Sonunda uluslararası antlaşmalar ve stratejik plan statüsünden dolayı plan yine onaylanacak. Fakat bu bir zaman alacak; Mersin’in yatırımları duracak ve tüm Mersin halkı zarar görecektir.
Bu arada hukuki süreç devam ederken santral inşaatı duracak mı ?  
Hayır aynı şekilde devam edecek. Yani anlamsız, amaçsız bir inatlaşma sonunda, sadece Mersin zaman kaybedecek, zarar görecektir.
***
 
Geç de olsa ortak akıl öne çıktı ve birinci şık gerçekleşti.
Mersin yararına bir karar alındı ve kentin önü açıldı.
 
Bu yıllar sonra Mersin’de gelişmenin önünü tıkayanlara karşı, artık hiçbir şeyin eskisi gibi sürmeyeceğinin bir işaretidir.
Yıllarca kentin gelişmesini engelleyen; nükleer santrale, havaalanına, turizm projelerine… yani her yatırıma karşı çıkan kentin bazı dinamikleri bile geri adım atmışlardır.
 
Mersin halkı, Özcan döneminde yıllarca olumsuz siyasi malzeme olarak kullanılan, oysa tüm Avrupa ülkelerinde bulunan, sorun yaratmayan nükleer enerjinin yalnızca Mersin’de zararlı olacağına inandırıldı.
Şimdi bu algıyla birlikte,  artık Özcan döneminde kentin gelişmesini engelleyen son kırıntıların ve onunla birlikte hareket eden tüm oda ve STK’ların da sonu oldu.
 
Hayat böyledir işte; belki gereksiz zaman kaybedersiniz, toplumsal enerjiyi boşa harcarsınız; uluslararası lobilerin oyunuyla ülke yararına büyük yatırımlara karşı durursunuz; ama en sonunda hayat gerçeğin altını çizer, insanlar en doğru olanı seçerler.
 
Gelelim bunca yıl faydasız, sonuçsuz bir mücadele içinde olan nükleer karşıtlarına…
Sonuç elde edemediler, yıllar süren didişme, eylem, engellemeler hepsi boşa gitti. Keşke bu çabalarını ve enerjilerini bu kentin yoksulları, çocukları, yaşlıları, engellileri yararına  ve kentin gelişmesine harcasalardı.
Gereksiz yere bunca yıl kentin gündemi nükleer kavgası ile işgal edildi.
Bugüne kadar barış içerisinde süren Büyükşehir Meclisi’nde gerginlikler yaşandı.
 
Şimdi bunlardan gerekli dersleri alalım ve her şeyi geride bırakalım;  nükleer konusundaki negatif olayları gündemimizden çıkaralım.
 
Yakın çevresinde 5 nükleer santral olan Paris gibi yüzlerce dünya kentinin olduğu gerçeğini bilip, bizde bu bilinçle bundan sonraki tepkilerin yalnızca Mersin’e zarar vereceğini anlamalıyız.
 
Temiz çevreci duygularla nükleer karşıtlığı yapanlara saygıyla ve sevgiyle bakıyorum.
Fakat bu karşıtlığı destekleyen yabancı çevre örgütlerini, yabancı vakıfları ve bazı STK ve fahri konsolosları şiddetle kınıyorum. Onların tek amaçları Türkiye’nin güçlenmesinin engellenmesidir.
Bunun da başta enerji yatırımlarının engellenmesi ile olacağını bilirler.
 
Artık Mersin’de yeni bir dönem başlıyor. Kentin gelişmesini engelleyenler, kentin önünü tıkayanlar birer birer gidiyor, yapıştıkları koltuklarından koparılıyor.
Buna bağlantılı olarak da kentin önünü tıkayan uygulamalar ortadan kaldırılıyor.
 
Bu çok önemli son gelişmede gösterdikleri kararlılıkla Mersin’in önünü açtıkları ve demokratik iradenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha ispatladıkları için “Büyükşehir Belediye Meclisi”nin saygın üyelerine teşekkür ederim.
 
HARUN ARSLAN
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR