Yazar

harunarslan333@gmail.com

145 makale bulunmakatadır

MERSİN VALİSİ Sn. ALİ İHSAN SU ve İLK HİZMET YILINDA GELİŞEN MERSİN…

Yeni Mersin Valimiz, kentimizdeki görevinde ilk yılını doldurdu.

09:59 - 9 Temmuz 2018

+A

-A

Yeni Mersin Valimiz, kentimizdeki görevinde ilk yılını doldurdu.

Bu süreçte kendilerini çalışkan, kentin projeleriyle yakından ilgili ve Mersin yararına her olumlu fikri dikkatle dinleyen yapısıyla tanıdık.

Birçok kez, olumlu önerileri ve bazı yapılması gerekenleri anında yetkililerle görüşüp sonuca bağlamasına bizzat şahit oldum.

Pozitif tavrı, sakin dostça davranışları kendine bağlı olan yöneticilerin ve kadrolarının da daha istekli ve verimli çalışmalarını sağlamıştır.

Hepsinden önemlisi Sn. Bakanımızla da uyum içerisinde çalışmış, yapılması gerekenleri süratle yerine getirmiştir.

Mersin’in bugün birçok projesinin sona gelmesinde Sn. Valimizin de önemli katkısı olduğu göz ardı edilmemelidir.


Nitekim, 15 yılı aşkın bir süredir köklü dönüşümlerle, büyük yatırımlarla ve kişilikli dış politikayla bir büyük devlet olduğunun altını çizen ülkemizde, Merkezî Yönetimin iradesini doğrudan temsil eden Valilikler de artık bir icraat makamı olmuştur.

Aktif, vizyoner, çağından haberli, ileri teknolojiye ve iletişim imkânlarına vakıf bir yönetici profilidir bu.

Mersinde de bu anlamda örnek bir Valimizin görev yapıyor olması, özel bir imkândır.

Kısaca açmak istiyorum:  


Mersin yıllardır sahip olduğu zenginliklerden yararlanamadı.

Yatırımları, projeleri, gelişmesi engellendi,  geciktirildi.

İnsanlarının iş ve aş sahibi olmaları, refah seviyesinin gereğince artması sağlanamadı.

Ne acıdır ki, bu dramatik olgunun gerisinde kör bir inatla sürdürülen, bütünüyle ideolojik donukluğa bağlı politik muhalefet anlayışı olmuştur.

Kentte hizmet öncelikli bir işbirliği sağlanamamış, karar verici ve yönetici kurumsal yapılar arasında diyalog kurulamamıştır.

Bunun sonunda da Merkezî Yönetimin Mersindeki iradesi olan Valilik Makamı da, yatırımlar ve hizmetler alanında sıkıntılı bir konumda kalmıştır.

Bugün Mersin’de insanları birinci derecede ilgilendiren konu hâlâ istihdamdır.

* * *

Son yıllarda ise bütün bu olumsuzluklar birer birer aşılmaktadır; yeni bir yönetişim kültürü içinde Büyükşehir Belediyesi, Valilik Makamı, Üniversite ve kentteki kurumsal yapılar Mersin’e dönük hizmetler ve yatırımlar konusunda çok daha aktif, sahiplenici ve kolaylaştırıcı bir işbirliği içindedir.

Bu süreçte güçlü bir yatırımcı Bakanlığın Sn. Lütfi Elvan’ın şahsında Mersin’i sahiplenmesi ve Sn. Bakanın her meseleyi doğrudan izlemesi sayesinde kentte bir Rönesans dönemi başlamıştır.

Valilik Makamı da bu nedenle çok daha üretken, dinamik, vizyoner bir hizmet imkânı elde etmiştir.

Bu süreçte Sn. Ali İhsan Su da özel bir yönetici profili çizmiş; özellikle güvenlik konularında sessiz ama çok değerli icraatları yanında, sosyo-ekonomik meselelerdeki dikkati ve özeniyle kalıcı çalışmalar yapmıştır.


Şu anda “Balık Çiftlikleri” projesi Mersin’e en yakın dönemde istihdam sağlayacak ve bölge ekonomisine katkı verecek bir projedir.

Bundan önce balık çiftliklerinin gelmesine bazı çevreler tarafından itiraz edilmiş ve balık çiftlikleri başka bölgelerde ve ülkelerde kurulmuş,  Mersin milyarlık bir yatırımdan ve binlerce insana sağlanacak istihdam imkânından yararlanamamıştır.


Ülkemizde ve özellikle Mersin’de sayısız hizmetleri engellemeyi, uluslararası karanlık çevrelerle finansal ve ideolojik ilişki içinde muhalefet etmeyi inatla sürdüren bir militan çevrecilik anlayışı etkili olmuştur; ama özellikle Gezi kalkışması sonrasında bu karanlık muhalefet anlayışı geriletilmiştir. Artık çevreci bir mahalle baskısı yerine, çağın ve bilimin gerekleriyle uyumlu, ülke ve kent kalkınması için faydalı hizmetler öne çıkmıştır.

Çevreci duyarlılık ise daha rasyonel, bilimsel ve kendi gerçekliğimizle uyumlu bir zemine oturmuş; ülke tarihimizin en geniş çevreci yatırımları başlamıştır. Bu konuda örnek için “Millet Bahçeleri” projesini not edip geçiyorum.


Özetle; bugün durum eskisinden farklıdır.

Mersin yararına her türlü fırsatı değerlendirmeye çalışan bir Sn. Bakan ve bunların kentimizdeki uygulamasında başarılı bir Sn. Vali vardır.

Eski dönemdeki gibi yerel yöneticiler de Mersin yararına her projeye körü körüne karşı değiller.

Uzun yıllar bir mahalle baskısı şeklinde süren kör bir çevreci anlayış artık etkisini kaybetmiş durumdadır.


Tüm itirazlar dikkate alınmış, ”Balık Çiftlikleri” nin çevreye, doğaya ve bölgenin tarihine zarar vermeyecek şekilde olması sağlanmıştır.

Konuyla ilgili bütün bilimsel uyarılar özenle dikkate alınmıştır.

Valiliğimiz de duyarlılık göstererek, bu durumu bir basın bildirisi ile detaylı olarak duyurmuştur.

Mersin için ekonomik fayda ve istihdam düzeyinde  çok büyük getirisi olan bu proje önemlidir, değerlidir.

Konuyla ilgili yapıcı eleştirilerimiz hep olacaktır; yatırımcılar da, her konuda olduğu gibi, çevreyi koruyucu her türlü bilimsel uyarıyı dikkate alacaktır.


Değerli okurlar, hemşerilerim;

Hayat değişiyor, çağ değişiyor, insanlar ve ülkeler çok daha iç içe, çok daha karmaşık ilişkilerle yaşıyor.

Düz anlayışlara, inatlaşmaya dayalı ideolojik körlüklere, tutucu ve kalkınma karşıtı politikalara dünyada hayat hakkı kalmadı.

Geçmiş yıllarda bu ülke, bu kent çok şey kaybetti; çok yatırım engellendi, geciktirildi.

Şimdi ise Mersin için Rönesans zamanıdır.

Devletimiz, milletimiz, kurumsal yapılarımız, yöneticilerimiz ve politikacılarımız çok daha vizyoner,  analitik kavrayış içinde kararlar vermek zorundadır.

Mersin bu anlamda şanslı bir dönem yaşıyor.

Sn. Valimizin şahsında bu dönemin hepimize umut vaat ettiğini, nesnel bir gözlem olarak not etmeliyim.


Bu dönem Mersin’in her yönden gelişme dönemi olacak ve devlet adamlarımızın dirayeti ile gelişmeler, yatırımlar engellenemeyecektir.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku